בין מדע למדע בדיוני בטלוויזיה

יוצרי טלוויזיה תמיד אהבו להתעסק עם מדע וטכנולוגיה, אך נדמה שבשנים האחרונות הנושא זוכה לתשומת לב מוגברת יותר. הנה כמה סדרות שכדאי לשים לב אליהן

כרזת הסדרה "הניק". מתוך ויקיפדיה. מלמדים את תולדות מדע הרפואה.
כרזת הסדרה "הניק". מתוך ויקיפדיה. מלמדים את תולדות מדע הרפואה.

מדע מצטלם טוב ובעזרת אפקטים ממוחשבים ניתן להציג אותו גם בצורה נוחה, מדויקת וצבעונית. יוצרי טלוויזיה וקולנוע אוהבים לעסוק במדע ובטכנולוגיה על מנת להביא לידי ביטוי את השאיפות הכי כמוסות שלהם.
זו גם הסיבה לכך שרובנו רגילים להתייחס בספקנות לתכנים מדעיים בטלוויזיה, למרות שבפועל יש סדרות רבות בהן מושקעים לא מעט משאבים בתחקיר ואיסוף נתונים. תכנים אמינים משדרגים את הסדרות והסרטים והופכים אותם למקור השראה גם עבור חובבי מדע אמיתיים.

איך נראה בית חולים בשנת 1900?

יש כמה סדרות חדשות שמוכיחות שהקשר בין מדע ומדע דמיוני בטלוויזיה קטן מכפי שנהוג לחשוב. הסדרה "הניק" לדוגמא מראה את התפתחות הרפואה בתחילת המאה ה-20. הסדרה שנוצרה על ידי סטיבן סודרברג מתארת את ההתנהלות היום יומית בבית חולים בניו יורק של שנת 1900, לרבות סכסוכים בין-גזעיים, שוביניזם ופערים חברתיים. כרגע הסדרה נמצאת בשיאה של העונה השנייה, אך מומלץ להתחיל בפרקים הראשונים כדי להתחבר לעלילה.

במהלך הצפייה בסדרה אנו נחשפים לאופן שבו התפתחה הרפואה המודרנית. בין היתר, הצופים רואים מקרוב כיצד למדו הרופאים להשתמש באמצעי רנטגן, או איזה שלבים הם היו צריכים לעבור עד שלמדו כיצד להתמודד עם לידה בניתוח קיסרי. כל אלו הם תכנים שבעבר היה קשה למצוא על המסך הקטן, בעיקר בגלל שיקולי תקציב. "הניק" הופקה בליווי צמוד של רופאים, מומחים והיסטוריונים והיא משמשת כר פורה למחקרים מרתקים.

מדע וטכנולוגיה בעולם הילדים

הפקות מקור וסדרות של חינוכית 23 מצליחות להביא את נושאי המדע והטכנולוגיה גם לעולמם של הילדים. התכנית "החפרנים" לדוגמא בהגשתו של דודו ארז עוסקת מדי שבוע בנושאים מעניינים, שבדרך כלל לא זוכים לתשומת הלב הראויה. הטיפול בתכנים המסובכים הוא בגובה העין של הילדים ויש לא מעט מבוגרים הממליצים על התכנית בחום.

בנוסף, כדאי להזכיר את הסדרה "גלילאו" שמטרתה לחשוף תופעות, המצאות ותשובות לשאלות בשלל הנושאים. מדי תכנית מקבלים הילדים מידע מעניין על מדע פופולארי, רפואה, ספורט, תזונה וכמובן טכנולוגיה ותחבורה. הייחודיות של התכנית היא בקצב המהיר ובאופן בו ניתן להבין כיצד האלמנטים הטכנולוגיים השונים משמשים אותנו מדי יום.

הסדרה "מה זה מוזה במעבדה" בהנחייתו של ירון לונדון ממשיכה את הקו של הנגשת תכנים מתחום הטכנולוגיה והמדע. בכל תכנית מארחים לונדון וילדים בגילאי בית ספר יסודי עד חטיבת ביניים אמן או איש מקצוע, שמזמינים את הצופים לחלוק מעולמם העשיר. הסדרה מתנהלת בעיקר על בסיס דיון פתוח אך מוצגים בה מדי פעם גם סרטונים. ירון לונדון עצמו מנוסה בתכניות לילדים וגם בתכנית החדשה הוא עושה חיל בתפקידו.

* כתבה זו היא תוכן שיווקי מטעם המפרסמים ועל אחריותם.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
דילוג לתוכן