סיקור מקיף

למרות האסון המאמץ הישראלי צריך להימשך

 כותב אלוף במילואים יצחק בן ישראל, לימים יו"ר סוכנות החלל הישראלית

 
7.2.2003
 
מאת: יצחק בן ישראל
 
שיגור אופק3, אפריל 1995  
השיגור לחלל של הלווין הישראלי אופק 3 אפריל 1995
אסון המעבורת קולומביה מחזיר אותנו להערכה מציאותית יותר של היומרה והתעוזה האנושית. שוב מתברר לנו, "לפתע", כי טיסה היא עניין מסוכן וכי טיסה בחלל מסוכנת במיוחד. כל-כך התרגלנו לטיסות מאויישות בחלל עד כי שכחנו שמדובר במבצע מורכב ביותר מן הבחינה הטכנולוגית, המחייב תעוזה יוצאת דופן של חלוצים בחלל.

בחודש שעבר חלפו 99 שנה לטיסתם ההיסטורית של האחים רייט, הראשונים שהצליחו להתרומם לאוויר בכלי כבד מן האוויר ולהישאר שם מספיק זמן כדי להירשם בהיסטוריה.

פחות ממאה שנה עברו מאירוע זה ועד היום. בפרק זמן קצר זה הצליח האדם לנחות על הירח ולשגר מעבורות חלל, לרוב כמעשה של שיגרה. אולם, בראייה היסטורית, אנו נמצאים עדיין בעידן החלוצי בו אנשים יוצאי דופן "כובשים" עבורנו את החלל.

ארה"ב, מובילת המאמץ לכיבוש החלל, ידעה כבר אסונות ומשברים בתחום זה. אסטרונאוטים לא מעטים שילמו בחייהם על המאמץ להגשים חזון אנושי עתיק יומין. לזכותה של המעצמה הגדולה בתבל ייאמר כי לא איבדה את נחישותה והתגברה על האסונות בתהליך רצוף של לימוד, הפקת לקחים, תיקון שגיאות והשתפרות.

בכך הציבה לישראל, הרך הנולד בתחום החלל, העושה את צעדיו הראשונים, מודל ראוי לחיקוי. אסונות דרכם לרפות ידיים. אם האחים רייט היו נרתעים מניסיונות הנפל שקדמו להם, ומהאפשרות שגם הם, כקודמיהם, ישלמו בחייהם על הניסיון לטוס, היינו עדיין נאלצים לנסוע באוניות לארצות הנכר. מדינת ישראל החליטה להצטרף לתחום החלל מסיבות רבות. חלקן ביטחוניות וחלקן מדעיות טהורות. החזון ראוי ונכון ואסור לישראל להרפות בגלל התרסקות המעבורת.

המשמעות של כישלון החזרה לכדור הארץ חורגת כמובן מהמשימה הספציפית שהוטלה על המעבורת קולומביה.חלק מהנתונים שנאספו בניסויים שנערכו על ידי אנשי הצוות אבדו, אולם רובם שודרו לקרקע ועוד ייעשה בהם שימוש. המשמעות האמיתית כרוכה בבירור הסיכונים שהאדם מוכן לקחת על עצמו כדי לחקור את היקום. לשם כך נזקקים חזון ואנשים אמיצים שיהיו מוכנים לסכן את חייהם כדי להגשים את החזון.

אלוף-משנה אילן רמון שנספה אתמול בהתרסקות יצא להגשים חלום זה.

הנשארים מאחור חייבים להמשיך בדרכו, לחרוק שיניים ולנסות שוב שוב. הם חייבים זאת לשולחיהם ולאילן.

* הכותב, פרופ' ואלוף (מיל') שימש ראש מנהלת פיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגיות במשרד הביטחון ומרצה ללימודי ביטחון באונ' תל אביב

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן