סיקור מקיף

המרכיב השמיעתי של אוטיזם

עדויות חדשות מרמזות שאנשים עם אוטיזם מבינים היטב רמזים חברתיים המועברים בקולות אנושיים

צילום: Martin Kleppe.
צילום: Martin Kleppe.

מאת אן פייצ'ה, הכתבה מתפרסמת באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל ורשת אורט ישראל 16.10.2016

"הפנים הם המפתח לנפש," טוען פתגם עתיק. אבל אנשים עם אוטיזם אינם מסוגלים, לעתים קרובות, להכריע מתי פניו של אדם אחר מביעים רגש כמו שמחה או עצב. חוקרים רבים ראו בקושי הזה עדות לכך שאוטיזם הוא מצב הכרוך בלקויות קשות בעיבוד מידע חברתי. ואולם, גם קולו של אדם מסוגל לספק מידע רגשי. כמה מחקרים חדשים מורים על כך שכשאנשים עם אוטיזם מאזינים לקולות הם מסוגלים לזהות רגשות ותכונות אנושיות אחרות, לא פחות, ולעתים אף טוב יותר, מאנשים בעלי פרופיל עצבי רגיל.

המחקרים היו קטנים בהיקפם והם התמקדו אך ורק במבוגרים עם אוטיזם בתפקוד גבוה. נבדקים אלה אינם מייצגים בהכרח את מלוא אוכלוסיית האנשים עם אוטיזם, אומר אנדרו וייטהאוס, ראש מחלקת המחקר בנושא אוטיזם במכון טלתון לילדים באוסטרליה. ואי אפשר לתרגם הצלחה במשימה במעבדה להצלחה ביחסי גומלין חברתיים בעולם האמיתי, מוסיפה הלן טאגר-פלוסברג, פרופסורית לפסיכולוגיה ולמדעי המוח באוניברסיטת בוסטון. ועם זאת, המחקרים מרמזים שלפחות בשביל כמה תת־קבוצות של אנשים עם אוטיזם, במצבים מסוימים, אפשר להגביל את הלקויות בזיהוי רגשות בעיקר לראייה. "אלה חדשות טובות מאוד מנקודת מבט טיפולית," אומר קווין פֶּלְפֶרי, מנהל המכון לאוטיזם ולהפרעות התפתחותיות עצביות באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון. "הרבה יותר קל לעזור לאדם שאינו מסוגל לקרוא רגשות בפניהם של אנשים, מאשר לטפל באי יכולת מהותית להבין רגשות באופן גורף."

שלושה מחקרים על אוטיזם ורגשות

דניאל ג'וויט ממכון נתן קליין למחקר פסיכיאטרי במדינת ניו יורק ועמיתיו הציגו לנבדקים צילומי פנים המביעים שמחה, עצב, פחד או כעס. תשעה־עשר הנבדקים, כולם עם אוטיזם, התקשו לזהות את הרגשות האלה. אבל כשהחוקרים השמיעו לאותם נבדקים קטעי הקלטה של קולות המביעים רגשות דומים, הם זיהו אותם לא פחות טוב משעשו זאת נבדקים ללא אוטיזם בקבוצת ביקורת. התוצאות התפרסמו באוגוסט 2016 בכתב העת למחקר פסיכיאטרי.

חוקרת המוח טַמַמי נַקַנוֹ מאוניברסיטת אוסקה ביפן ועמיתיה ביקשו מן הנבדקים שלהם לסווג קולות שירה אמיתיים וכאלה שהופקו באמצעות מחשב ולדרג את מידת האנושיות שלהם. בסיווג ודירוג של קולות אמיתיים, נבדלו ביצועיהם של נבדקים עם אוטיזם מאלה של חברי קבוצת הביקורת. ואולם, 14 הנבדקים עם אוטיזם העניקו לקולות המלאכותיים את אותו ציון נמוך במידת אנושיות ובאיכות רגשית שהעניקו להם חברי קבוצת הביקורת. התוצאות התפרסמו באוגוסט 2016 בכתב העת Cognitionn.

אנשי צוות מחקר שבראשו עמד אי-פאן לין מן האוניברסיטה המטרופוליטנית של טוקיו מדדו את הזמן הנדרש לאנשים להבחין אם צליל מסוים הופק בידי אדם. (הקטעים המוקלטים כללו נגינה של תו מסוים בכינור ואדם המבטא את התנועה "אי".) לא זו בלבד ש-12 הנבדקים עם אוטיזם ביצעו את המשימה במהירות גבוהה יותר מעמיתיהם בקבוצת הביקורת, הם אף ביצעו אותה טוב יותר: הם הגיבו ללא קושי לקולות אנושיים גם כשאלה חסרו רכיבים אקוסטיים חשובים. התוצאות התפרסמו במאי 2016 בגיליון מקוון של כתב העת Scientific Reportss.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. הפסיכיאטר שלי, אמר לעובדת סוציאלית שאני מבין מצבים חברתיים יותר טוב מהם. אני אובחנתי אספרגר עם חרדה חברתית נלוות, אני ממש מבין אנשים, הרבה יותר טוב מהם, הפסיכיאטר צדק, אני אולי לא יודע לשקר, אבל אני יודע בדיוק מתי אנשים אחרים משקרים ומתי אומרים אמת. אני יודע בדיוק אזה אנשים משקרים כול הזמן ואזה אנשים לא מסוגלים לשקר, מעטים, בעיקר אוטיסטים.
    אי אפשר לרמות אותי אני לא נאיבי כמו שבטעות אנשים חושבים, בגלל האבחנה הזאת.
    אפשר לרמות את הסוציאלית, אפשר את הפסיכיאטר ועשו את זה אחים שלי, אי אפשר לרמות אותי זה בלתי אפשרי, תעשו חישוב מסלול מחדש, אוטיסטים יודעים בעניים פקוחות אפה הם נמצאים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן