סיקור מקיף

‫מתקפת הזבובים חוטפי הגופות / ג'ון אלן פאולוס‬

מדענים גילו רמז מפתיע למקורות "הפרעת התמוטטות המושבה" בדבורי דבש

דבורת דבש פועלת. קרדיט: ויקיפדיה (Mietchen)
דבורת דבש פועלת. קרדיט: ויקיפדיה (Mietchen)

ערֵמת הדבורים המתות הייתה מיועדת לשמש מזון לגמל שלמה שנלכד באחרונה. ג'ון הֶפֶרניק, פרופסור לביולוגיה באוניברסיטת סן פרנסיסקו סטייט, אסף דבורים מתות (מזן Apis mellifera) שנפלו על הקרקע מתחת לפנסי הרחוב ברחבי הקמפוס. "אך מכיוון שאני פרופסור מפוזר," הוא מסביר בהודעה שהכין, "השארתי אותן במבחנה על השולחן ושכחתי מקיומן." לא עבר זמן רב והפרופסור הוכה בתדהמה: "בפעם הבאה שהבטתי במבחנה, היא הייתה מלאה גלמי זבובים שהקיפו את הדבורים." זבובים מזן Apocephalus borealis החדירו את ביציהם לתוך הדבורים והשתמשו בגופן כבית גידול לרימותיהם. ערמת הדבורים המתות הביאה לגילויו של חשוד בלתי צפוי בגרימת "הפרעת התמוטטות המושבה" (Colony Collapse Disorder – CCD), תופעה מסתורית שכבר שנים גורמת לירידה באוכלוסיית דבורי הדבש בארה"ב ולפגיעה בגידולים חשובים שהדבורים האלה מאביקות [ראו: להציל את דבורי הדבש, סיינטיפיק אמריקן ישראל, אוגוסט 2009]. מתברר כי הזבובים הטפיליים שתקפו את דבוריו של הפרניק השתלטו גם על גופותיהן של דבורים באזורים אחרים במדינה. תיאור מפורט של מערכת היחסים הזאת, שהתיעוד שלה החל רק לאחרונה, פורסם בינואר 2012 בכתב העת המקוון PLoS ONE.

הפרניק סבור כי הזבוב, שנטפל גם לדבורי בומבוס (bumblebee) ולצרעות פלך, החל לתקוף דבורי דבש רק לאחרונה. "דבורי הדבש נמנות על החרקים הנחקרים ביותר בעולם," אומר הפרניק. "נראה שאם היה זה טפיל דבורים ותיק, כבר היינו שמים לב."

הזבוב מטיל את ביציו בבטן הדבורה. לאחר כמה ימים יוצאת הדבורה הנגועה מן הכוורת, לרוב בלילה, לטיסת סולו לשומקום. דבורים כאלה עפות לרוב אל עבר האור, ובסופו של דבר מאבדות את השליטה בגופן. לאחר שהדבורה מתה, עד 13 רימות יוצאות מבטנה, דרך הצוואר.

חברי הצוות גילו ראיות להימצאות הזבוב ב-77% מן הכוורות שדגמו באזור מפרץ סן פרנסיסקו, וכן בכמה כוורות בעמק המרכזי הפורה שבקליפורניה, ובדרום דקוטה. במחקרים קודמים הופיעו סימנים לכך שקרדיות, נגיפים או פטריות, או שילוב של כל השלושה, עשויים למלא תפקיד בהתמוטטות הנפוצה של מושבות דבורים. בכוורות הנגועות שחקרה קבוצת המחקר של הפרניק הכילו הדבורים, הזבובים הטפיליים ורימותיהם עקבות גנטיים של טפיל ושל נגיף שהתגלו בעבר בהפרעת התמוטטות המושבה. הזיהום הכפול הזה מעלה את האפשרות שהזבובים מפיצים גורמים מחלישי-כוורת נוספים.

13 תגובות

 1. בת יה,
  יש לך מושג כיצד האכלת דבורה שלעולם לא מעמידה צאצאים ( את זה עושה מלכת הכוורת בלבד)באנטיביוטיקה גורמת לדור הבא של דבורים לאבד את התנגודת הטבעית שלהם ? ובנוסף אם מלכת הכוורת היא זו הנחשפת לאנטיביוטיקה איך זה מוריד את התנגודת שלה או של צאצאיה? ואולי באותו מנגנון ש"גילית" גם אנחנו בני האדם שמקבלים אנטיביוטיקה מידי הרופא מדי פעם חשופים לאותו סיכון?

 2. בת-יה, לפי הגדרתך אין דבר כזה כלב טבעי כי היצור המדובר הוא תוצאה של ברירה מלאכותית.

  לדעתי אין דבר שכזה אמנם, אי יכולת להסתגל לקיומו של האדם כתוצאה למשל של חיסול שטחי מחיי ההיא גם כן ברירה טבעית. העכברושים, חתולים והג'וקים למשל הסתגלו יופי…

  ואגב, מנין המידע הזה שכל המינים שנכחדו ב600 שנים אחרונות (אני מניח שהתכוונת למקרים שאנו יודעים עליהם) נכחדו כתוצאה מקיומו של האדם? אפשר לקבל סימוכין?

  אני מרגיש שהתפיסה שלך נובעת מהפרזה בעוצמה של האדם. אני כמובן לא מזלזל וההשפעה האנושית על שטחים נרחבים מהעולם היא משמעותית אבל הם לא הגורם היחיד שמשפיע לשינוי בעולם הזה…
  בטח ובטח באיזורים בהם האדם כלל לא דרך 🙂

 3. לאריה סתר,

  כל המינים שנכחדו ב- 600 השנים האחרונות היו באשמתו של האדם (ציד, דיג, חיסול שטחי מחייה וכדומה) אם יש לך דוגמא של בעל חיים שנכחד בתקופה זו שלא באשמת האדם – אשמח לשמוע.

  לגיא,

  האדם כבר מזמן שולט באבולוציה הטבעית…
  (לכלבים בטבע אין תסביכים…)

 4. בת-יה, האדם הוא חלק מהאבולוציה הטבעית.

  יש לך תסביך כלב הפוך*.

  *- God complex

 5. כשמאכילים את הדבורים כל חורף, במשך עשורים, באנטיביוטיקה (ואל תגידו לי שזה לא נכון, כי עשיתי את זה במו ידי) הן מאבדות את החיסון הטבעי שלהן, ואחר כך כולם מחפשים את הסיבה למותן. הדבוראים טוענים שאם הם לא יתנו אנטיביוטיקה – הדבורים ימותו מימלא. אז אולי חלק מהן ימותו בחורף, אבל הן יוכלו להתחדש בקיץ. היום אין סיכוי להתחדשות. וזה בדיוק מה שקורה כשהאדם מתערב באבולוציה הטבעית.

 6. כאשר לא יודעים לבטח את הסיבה למגיפת הדבורים ממציאים הרבה תיאוריות.

  נכון להיום, לא יודעים מה הסיבה המדוייקת למגיפת הדבורים.

 7. מוזר, חשבתי שלפני מספר חודשים גילו שהסיבה להעלמות הפתאומית של הדבורים הוא איזה כימיכל שהחקלאים החלו להשתמש בו בשנים האחרונות.

  אם זה באמת הזבוב (תמיד מאשימים את הזבובים) היכן הוא היה עד עכשיו? מדוע הוא לא גרם לדבורים להעלם בכאלו מסות לפני 50 שנה ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן