סיקור מקיף

הערב נרשמה הצלחה מלאה של מערכת ה"חץ"

מטרות הניסוי היו בחינת הביצועים המשופרים שהוקנו למערכת הכוללים הרחבת מעטפת היירוט נגד מטרות עתידיות העלולות לאיים על מדינת ישראל

תמונה משיגור מניסוי החץ הלילי (11/2/07). צילום: התעשיה האווירית.

היום 11/2/07 בשעה 21:18 ביצעה מערכת נשק "חץ" ניסוי מערכתי מוצלח, במסגרת ניסויי פיתוח המהווים חלק מחוזה שיפורי מערכת הנשק (ASIP) בין ישראל לארה"ב. זהו הניסוי החמישה עשר של מיירט ה"חץ" והניסוי העשירי של מערכת הנשק.
מטרות הניסוי היו בחינת הביצועים המשופרים שהוקנו למערכת הכוללים הרחבת מעטפת היירוט נגד מטרות עתידיות העלולות לאיים על מדינת ישראל.
בניסוי  זה נבחנה המערכת בתצורה מבצעית משולבת בהשתתפות שתי סוללות מרוחקות גיאוגרפית תוך בחינת הפקת הלקחים מהעבר. טיל המטרה דימה איום עתידי בנתוני קיצון. המיירט, מסדרת הייצור המשותפת לתעשיה אווירית/ מל"מ ולחברת בואינג האמריקאית שוגר בתנאי חשיכה.
שיגור המטרה דימה תרחיש מבצעי וכל מרכיבי מערכת הנשק עבדו בתצורתם המבצעית.
לאחר שיגור המטרה, נכנסה מערכת הנשק לפעולה. המכ"מ גילה את המטרה והעביר את נתוניה אל מרכז ניהול הירי אשר חישב תוכנית הגנה כנגדה. תוכניות ההגנה הועברו אל המשגר אשר שיגר את מיירט הניסוי שבצע את מסלולו בהצלחה והשמיד את המטרה.
מערכת החץ פותחה במשותף על ידי ישראל וארה"ב ומנוהלת על ידי מינהלת "חומה" במשרד הביטחון תוך שיתוף פעולה עם מנהלת ההגנה בפני טילים בליסטיים במשרד ההגנה האמריקאי (MDA). הקבלן הראשי לפיתוח המערכת הינו מפעל מל"מ של התעשיה האווירית. המערכת כוללת: מכ"מ התראה ובקרת אש "אורן ירוק" מתוצרת אלתא, מערכת ניהול ירי "אתרוג זהב" תוצרת תדיראן מערכות, מרכז בקרת משגרים "אגוז- חום" ומשגר מבצעי מתוצרת תעשיה אווירית/ מל"מ ומיירטים, מתוצרת משותפת של התע"א/ מל"מ וחברת בואינג. כמו כן השתתפו בניסוי מרכיבים מתוצרת תעשיה אווירית, תעשיה צבאית, רפאל שספקה, בין היתר, את טיל המטרה "אנקור שחור" ועוד.

מערכת נשק "חץ" מבצעית בחיל האוויר ומופעלת על ידי חיילי "חרב מגן" במערך הנ"מ.

הצלחת הניסוי מהווה מדרגה חשובה בהתפתחות היכולת המבצעית ובמתן מענה לאיום עתידי של הטילים הבליסטיים בזירה.

 איור מבנה השיגור

לחצו על האיור כדי להגדילו

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

8 תגובות

 1. הרעיון של אלי ברוך יכול להיות די רציני
  כמו שניתן לפתח אמצעים ויכולת ירוט כפי שנעשה עד היום אם מתמקדים בפתוח טכנולוגי שגורם לשנוי מסלול הטיל התוקף זה עשוי להביא לפתרון סופי ומוחלט שיבטל לחלוטין את כדאיות תקיפה באמצעות טילים מאחר והתוקף חייב להביא בחשבון שהוא משגר טיל שיפול על מדינה ידידותית לתוקף או במקרה הטוב יפול עליו כבומרנג
  ובא שלום לעולם
  דוד

 2. מאווירה בידורית , למשהוא אולי רציני :

  שבעתיד הקרוב , ישמשו טילים למשלוחים כמו דאר , תרופות ; לפי מה שפורסם : האיראנים , מתעניינים באיידס , אז על אותה מגמה , אפשר לשגר להם רעיונות ותרופות שפותחו בארץ , למחלות אחרות ; ומה שניתן לצפות בשלב זה מהאיראנים , שיודיעו שהם מפרקים את כל מתקני הגרעין , שרק תחזוקתם דורשת אחריות רבה , וכל תקלה בכור כזה , מהווה סכנה גדולה קודם כל להם , ולאחר מכן לאיזור כולו .

 3. לדוד שלום רב :

  כעת מה שנותר הוא , שעם פיתוח מערכת שתחזיר לאחור את הטיל { על ידי הפניית הטיל ב – 180 מעלות ) , לקבוע סימון לציר ; חיובי אם יכיל מוצרים ידידותיים , ואז המערכת תהיה במצב של אי הפעלה , ושלילי אם יכיל מטען הרסני , ואז המערכת תצטרך לפעול ביתר יעילות . ( אז תגיד לי שגם על זה לא חשבת לפני כן ).

 4. הרעיון של אלי ברוך מקורי מענין ויכול להוות פתרון מצוין ואפילו נראה לי אפשרי בהחלט ויכול לפתור את כל בעיית האיומים הגרעיניים
  איך לא חשבנו על זה קודם
  דוד

 5. שידרוג :

  המגמה הבאה צריכה להתפתח בכיוון , שינוי כיוון מסלול הטיל הבליסטי , לאיזור ממנו שוגר ;יתכן וזה יגרום למשגרי הטיל הבליסטי לחשוב , להזין אותו בממתקים , פרחים ; " מוצרים ידידותיים לסביבה " .

 6. כבר היינו בסרט הזה.
  במלחמת המפרץ הראשונה, תוך כדי שהאמריקאים כובשים את עיראק, ירו עלינו כ-40 טילים, למזלנו כולם קונבנציונלים ורובם החטיאו.
  אז לא היה את מי להכות חזרה.

  וגם, היחס לחיי אדם באיראן שונה מאצלנו.
  האיום להכות פעמיים לא יפחיד אותם.

 7. בתרחיש מסוג זה אין מקום לשחק במושגים מסוג מוסר
  תארו לעצמכם סיטואציה שבה המערכת מזהה טיל בדרך אלינו המערכת מגיבה ומצליחה ליירט את הטיל
  לפי הצעתו של נועם אנחנו משגרים 2 טילים ומשמידים מאות אלפי בני אדם
  והסכום של הארוע יהיה
  לנו לא נגרם שום נזק
  הבאנו את הגהינום לפתחו של אויבנו
  נפתחה מלחמת עולם שלישית ואחרונה וכדור הארץ הלך פייפן
  ומי גרם לכך כמו תמיד היהודים אשמים
  לי יש פתרון יותר סביר
  משמידים רק אדם אחד שקוראים לו אחמדניגד
  או לחלופין מחסלים את האיום בעודו קטן ולפני שהתפתח לאיום ממשי בסטטוס של מצב של אל חזור
  ובא לציון גואל
  דוד

 8. במקום לאיים על האיראנים, אנו צריכים להתכונן בשקט להכות, וכן להוביל שיתופי פעולה של פיתוחים מדעיים טכנולוגיים מסוג זה.
  אם האיראנים יחליטו להכות,
  נכה אנחנו שניים ובאותו סוג נשק.
  רק כך נהיה גם חכמים וגם מוסריים מהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן