סיקור מקיף

מסביב לעולם בלי דלק

טייסים משוויץ ינסו להקיף את כדוה"א במטוס סולארי

אנרגיה ירוקה בשמיים. סולאר אימפולס 2 בשמי דובאי. photo: Solar Impulse
אנרגיה ירוקה בשמיים. סולאר אימפולס 2 בשמי דובאי. photo: Solar Impulse

 

101האם אפשר להקיף בטיסה את העולם כולו בלי טיפה אחת של דלק? שני טייסים משווייץ ינסו להוכיח שהדבר אפשרי, בעזרת המטוס הייחודי שפיתחה החברה שלהם, סולאר אימפולס, המונע אך ורק באנרגיית השמש. לפני זמן קצר המריא המטוס מאבו דאבי לעומאן, תחנתו הראשונה במסע של 35,000 קילומטרים שאמור להימשך כחמישה חודשים.

ג'מבו במשקל של מכונית
המטוס, Solar Impulse 2, הוא בעל מוטת כנפיים של 72 מטרים – יותר מבואינג 747, אך הוא בנוי מסיבי פחמן ומשקלו רק כ-2.5 טונות. הוא נושא יותר מ-17,000 אלף תאים סולאריים, שאמורים לספק אנרגיה להפעלת ארבעת המדחפים שלו, וכן להטעין ארבעה מצברים גדולים, כך שהמנועים יוכלו להמשיך לפעול גם בלילה.

המטוס יעשה את המסע הממושך במקטעים של כמה ימים, בין השאר בגלל טיסתו האיטית, כ-70 קמ"ש, ושני הטייסים בֶּרְטְרַאן פִּיקָארְד ואַנְדְרֵי בּוֹרְשְׁבֶּרְג, שהם גם מפתחיו, יתחלפו ביניהם בתחנות הביניים. המטוס המריא הבוקר (שני) מאבו דאבי לעומאן, משם ימשיך להודו, מיאנמר וסין, ויחצה את האוקיינוס השקט דרך הוואי. לאחר מעבר בכמה תחנות בארצות הברית, הוא יחצה את האוקיינוס האטלנטי וישוב לאבו דאבי דרך דרום אירופה או צפון אפריקה – תלוי במזג האוויר.

המטוס הקל בעל מוטת הכנפיים הגדולה והמנועים החלשים רגיש מאוד לרוחות ולמזג אוויר, והתנאים הם שצפויים להכתיב את משך המסע המדוייק, ובעיקר את משך ההפוגות. היזמים השווייצים מקווים להוכיח במבצע כי אנרגיה סולארית יכולה לשמש גורם משמעותי גם בענף התעופה, ולהביא את החיסכון בדלק לגבהים חדשים.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן