סיקור מקיף

תעשיית אנרגיית הרוח האמריקאית הופכת למובילה עולמית

על פי ארגון אנרגיית הרוח האמריקאי (AWEA) בשנת 2008 הכפילה התעשייה הרוח של ארה"ב את יכולת ייצור האנרגיה שלה לעומת שנת 2006 ועברה את המובילה העולמית – גרמניה

טורבינת רוח. (מקור: ויקיפדיה)
טורבינת רוח. (מקור: ויקיפדיה)

הממשל האמריקאי הצהיר בחודש מאי 2008 כי אנרגיית הרוח תייצר 20% מהאנרגיה של הכלכלה הגדולה בעולם עד שנת 2030, תייצר 500,000 מקומות עבודה חדשים, תוריד את פליטת גזי החממה השווה לגזים המיוצרת על ידי 140 מיליון כלי רכב ותחסוך 4 טריליון גלונים של מים השווה לתצרוכת המים של העיר פיניקס למשך 40 שנה!

בהמשך להצהרות הממשל דיווח ארגון אנרגיית הרוח האמריקאי בקיץ 2008 כי תעשיית הרוח הגיעה ליכולת ייצור של 20,000 מגה-וואט, יכולת ייצור כפולה מאבן דרך קודמת בסך 10,000 מגה-וואט שהושגה בשנת 2006. תוך שנתיים בוצע מה שלפני כן לקח 2 עשורים.

לאחרונה חלה תנופת השקעות מחודשת בשוק האמריקאי הנובעת ממספר גורמים כשהעיקרי שבהם הוא הקלות המס שאישר הקונגרס האמריקאי אחרי תקופה ארוכה של ציפיות. ההקלות ניתנו במסגרת תוכנית החילוץ של הממשל במטרה לעודד את הכלכלה האמריקאיות שסובלת מהמיתון הקשה ביותר מאז 1929.

הטבות המס יצרו תנופת השקעות בתשתיות שיצרה מקומות העבודה חדשים ותגדיל עוד יותר את יכולת הייצור של המשק. בשנת 2008 לבדה הושקעו בתשתיות 15 מיליארד דולר והתווספו 9,000 מקומות עבודה בענף הייצור לבדו.

התוכנית הכלכלית גם מיישרות קו עם מדיניות האנרגיה של ממשל אובמה להפקת 10% מהאנרגיה ממקורות מתחדשים עד שנת 2012 (בטווח הקצר) ו-25% עד שנת 2025 (בטווח הארוך), זאת יחד עם הרצון להפחית ב 15%-20% את כמות פליטת הפחמן דו-חמצני עד 2020.

התחממות כדור-הארץ היא כבר לא מושג בו משתמשים חוקרי שוליים, זו תופעה כלל עולמית המורגשת בכל מקום על הגלובוס. התופעות הנלוות לשינויי האקלים דחפו אנשים לקרוא לנבחרי הציבור שלהם לעשות דבר מה בעניין ולאט לאט אנו מתחילים גם רואים את התוצאות.

רבים טענו כי ירידת מחירי הנפט תחזיר למגירה את התוכניות לפיתוח אנרגיה ירוקה, אך שילוב נדיר של גורמים סביבתיים-כלכליים-פוליטיים יצרו תנאים נוחים לפיתוח תשתיות אנרגיה ירוקה שישרתו את ארה"ב בעשורים הקרובים וידחוף מדינות נוספות ללכת בעקבותיה.

על פי תחזיות AWEA, בקצב הנוכחי ארה"ב תייצר בעזרת אנרגיית הרוח 20% מהאנרגיה הרבה לפני היעד המוצהר 2030.

אודות AWEA

ארגון אנרגיית הרוח האמריקאי (American Wind Energy Association) מאגד מעל 1,500 חברים בינהם תאגידי ענק מהמובילים בתחום המחקר, הפיתוח וייצור של טורבינות רוח ומוצרים נלווים לענף אנרגיית הרוח. הארגון מארגן את תערוכות אנרגיית הרוח הגדולות והמפורסמות בעולם, ומשמש כשופר של הענף בעולם בכלל ובמסדרונות הממשל האמריקאי בפרט, במטרה לקדם אנרגיה מתחדשת ואנרגיית רוח.

הודעת ארגון אנרגיית הרוח האמריקאי (AWEA)

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

 1. על אותו עיקרון אפשר לבנות בתים נוסח טחנות הרוח של פעם המשולבים בעץ..הציר המרכזי של הבתים יכול לשמש לחימום כל חלל המבנה..גם יפה ,גם יעיל,גם ציורי,גם נוסטלגי ואפילו ירוק עד למאוד.
  את בסיס הבית אפשר ליצור על משטח גלגלי..ולהתנייד בהתאם לצורך.יכול להיות מעניין.

 2. צריך לפזר טורבינות רוח צפות בים, שם הרוח חזקה מאוד וזה לא לוקח מכרישי הנדלן שום דבר (לכל היותר מהכרישים האמיתיים). גם על גגות הבתים צריך להניח טורבינות רוח קטנות. ועל הלהבים שלהן להניח לוחות סולריים – לניצול האור, כשיש אור.

  למי שמעוניין לבנות בעצמו טחנת רוח, מצורף לינק להורדת ספר הדרכה דרך טורנט. לאלו שלא יודעים מה הוא טורנט, אל תנסו להוריד ישירות כי זה לא ירד לכם.
  http://www.mininova.org/tor/2144181

  מי שרוצה ללמוד מזה ביטורנט ואיך להפעיל אותו, שיקרא בעברית את הכתבה הזו
  http://net.nana10.co.il/Article/?ArticleID=175109

  או שיגגל.

  הרשת מלאה במדריכים כיצד לבנות מתקנים ולייצר אנרגיה חליפית.

 3. כמובן שיש צורך לשים לב לתוואי, ויש מקומות שבהם הרוח לא משהו משהו, אבל כרגע זו אחת ההשקעות היותר בטוחות שקיימות היום- חלק מהאנשים בארה"ב יחזירו את ההשקעה תוך 5 שנים, דבר שאפילו לא ראינו שום דבר קרוב אליו בתחום התאים הפוטואלקטרים.

 4. השאלה היותר משמעותית היא מתי הם יעברו את גרמניה באחוז החשמל המופק מאנרגית רוח מסך ייצור החשמל במדינה. והכי חשוב – מתי השימוש במקורות מתחדשים יביא לירידה נומינלית בצריכת הדלקים הפוסיליים לחשמל, ולא רק לירידה בקצב גידול הצריכה שלהם, כמגמה לאורך זמן (אל תביאו לי את השנה האחרונה כדוגמה – צריך לנטרל האטה כלכלית נקודתית).

 5. בגרמניה רואים בכל מקום המון טורבינות רוח כאלה. לאן שאתה לא הולך אתה רואה חוות של כמה עשרות טורבינות מסתובבות ומייצרות חשמל. הגרמנים צוחקים ואומרים שבגרמניה יש כל כך הרבה רוח כי טחנות הרוח האלה מייצרות אותה. זה אנרגיה בחינם. האמנם? שמעתי סברה שאומרת (או לפחות אמרה בשנים 2004-2006) שטורבינות הרוח הללו לא משתלמות כלל. שהגרמנים מפסיקים ליצר ולהציב אותן כי הן לא שוות את התוצר ובסופו של דבר אין רווח אמיתי באנרגיה ובהשקעות. אין לי מושג אם יש ממש בדברים אלו. כל שאני יודע שגם אם אין רווח של ממש, הרי שיש לכל הפחות יצירה של אנרגיה זמינה מאנרגיית רוח והמנעות משריפה של דלקים פוסיליים. זה כשלעצמו רווח, גם אם לא כלכלי.

  בברכת חברים,
  עמי בכר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן