סיקור מקיף

חברה אמריקנית לביודלק תייצר דלק מאצות בהסכם עם אוני' בן גוריון

הסכם לשיתוף פעולה בהיקף של מיליוני דולרים בין אוניברסיטת בן-גוריון בנגב וחברת פרימה-פיול האמריקאית להפקת דלק מאצות

פרופ' סמי בוסיבא. צילם: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון
פרופ' סמי בוסיבא. צילם: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון

הסכם לשיתוף פעולה רחב היקף ומתן רישיון לפיתוח טכנולוגיה עם חברת פרימה-פיול נחתם בימים אלה על ידי אוניברסיטת בן-גוריון. שיתוף הפעולה הרב-שנתי, בהיקף של כמה מיליוני דולרים, מתמקד בפיתוח טכנולוגיות של מיצוי אצות לייצור דלקים שניתן למחזרם וכן ייצור מוצרים נלווים בעלי ערך גבוה.

הפיתוח ייעשה על ידי המעבדה לביוטכנולוגיה של אצות על שם משפחת לנדאו במכונים לחקר המדבר על שם יעקב בלאושטיין, בקמפוס אוניברסיטת בן-גוריון בשדה בוקר. צוות המעבדה משלב מומחיות שנצברה במשך למעלה מ- 30 שנה, עם טכנולוגיות ייצור ייחודיות של חברת פרימה-פיול.ההסכם המסחרי נחתם בין פרימה-פיול ובין חברת ב.ג.נגב טכנולוגיות, חברת מסחור הטכנולוגיות של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

המעבדה לביוטכנולוגיה של אצות מנוהלת ע”י פרופ' סמי בוסיבא, מומחה בעל שם עולמי בחקר אצות. המעבדה מעורבת בתחום זה למעלה משלושה עשורים ובעלת ניסיון מוצלח בייצור אצות בקנה-מידה מסחרי לשווקים של מזון ותוספי בריאות. יישום מסחרי זה כולל את אחת ממערכות הפוטו-ביוראקטורים הגדולות בעולם.

“שיתוף פעולה זה טומן בחובו הזדמנות יוצאת דופן” אומר פרופ' בוסיבא, שהתמנה לאחרונה כנשיא החברה העולמית לפיקולוגיה שימושית של אצות (ISAP). “חקר אצות נחשב בעבר לשולי, אך העולם נוכח סוף סוף בפוטנציאל העצום הטמון בו”, מדגיש פרופ' בוסיבא.

פרימה-פיול זכתה להכרה עולמית כחברה חלוצה בתחום זה בזכות הטכנולוגיה שלה, ואף זכתה לאחרונה בפרס היוקרתי “Biofuels Digest Achievement” לשנת 2008. החברה, שהינה בבעלות פרטית בקליפורניה, מחזיקה בתשתיות לפיתוח טכנולוגיות בקליפורניה ובאירופה, ומנהלת משרדים בעיר ניו-יורק.

לדברי ד”ר אורה הורוביץ, סמנכ”לית ב.ג.נגב טכנולוגיות, פרימה-פיול וב.ג.נגב טכנולוגיות חתמו על חוזה זכויות בלעדי, העושה שימוש בטכנולוגיה ובפוטו-ביוריאקטורים שפותחו במעבדה לביוטכנולוגיה של אצות, וכן בסלקציה של זנים שנעשתה על ידי הקבוצה: “הסכם זה מנצל את היכולות המיוחדות של המעבדה לטובת שימושים מסחריים של מוצרי אצות שונים”.

2 תגובות

  1. כיף לשמוע על ה "יצרנות הראשונית" במכון לחקר המדבר במדרשת בן גוריון בנגב. אני עובר דרך המכון לחקר האצות כל יום במשך השנה האחרונה ולא ידעתי שמישהו שם בפנים עושה מליונים. כיף גדול לדעת ולגלות. עלו והצליחו.

    בברכת חברים,
    עמי בכר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן