שר המדע, ח"כ אופיר אקוניס: "משקיעים מיליונים בדור הבא של תעשיות ההייטק, אסור לייבא מהנדסים מחו"ל".

השר אקוניס הציג את פעילות המשרד בפני חברי וועדת המדע של הכנסת. יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב: "לעגן בחוק את יום הלאומי למדע"

שר המדע אופיר אקוניס ויו"ר ועדת המדע של הכנסת ח"כ אורי מקלב בישיבת הוועדה ב-4/7/16. צילום יח"צ - ועדת המדע של הכנסת
שר המדע אופיר אקוניס ויו"ר ועדת המדע של הכנסת ח"כ אורי מקלב בישיבת הוועדה ב-4/7/16. צילום יח"צ – ועדת המדע של הכנסת

ועדת המדע והטכנולוגיה התכנסה היום (ב') לשם הצגת עיקרי פעילות משרד המדע בידי שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, ח"כ אופיר אקוניס.

יו"ר הועדה ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) פתח ואמר כי "הוועדה נחשפה לפעילות הרבה של המשרד, נושא החלל הוא חלק מרכזי בביטחונה של מדינת ישראל, וזו ההזדמנות להרחיב עוד על פעילות המשרד".

בפתח דבריו התייחס השר לכוח האדם בשוק ההייטק בישראל: מטרת המשרד היא ישראל תמשיך להוביל כמעצמת היי טק, זאת על ידי השקעה של מיליונים בדור הבא של תעשיות ההייטק". אקוניס ציין כי הוא נדרש לייבוא של מהנדסים מחו"ל, אך הוא מנגד לכך בתוקף: "אסור לנו להגיע למצב שבו נייבא מהנדסים מחו"ל. בניגוד לתחזיות אחרות, שוק ההייטק הישראלי חזק, יציב ובריא. ישנה תחרות עם מדינות נוספות בעולם אך מדובר בתחרות בריאה. ישראל מובילה בחדשנות ובכל העולם מסתכלים עלינו בתדהמה ובהערכה. ההשקעות שלנו היום, הן הבסיס לתעשייה ולהמשך ההצלחה".

השר סקר את פעילות המשרד כאשר הדגשים העיקריים לשנת 2016 הם עידוד מצוינות והגדלת הנגישות למדע וטכנולוגיה בקרב בני נוער, תלמידים בתיכון ובקרב סטודנטים בדגש על הפריפריה בתחומי מדע וטכנולוגיה. כמו כן קידום אוכלוסיות מועדפות במדע וטכנולוגיה: "אנו מחזקים את האוכלוסייה הערבית ואוכלוסיות אחרות בעיקר בפריפריה".

השר ציין כי המשרד נותן תמיכה שוטפת למרכזי המחקר והפיתוח בפריפריה, הפזורים מקריית שמונה בצפון ועד הערבה בדרום, ויעניק תמיכה רחבה יותר, כולל בפן התקציבי.

השר פירט את הפעילויות המרכזיות שבוצעו בחציון הראשון של שנת 2016, כאשר גולת הכותרת היא מעבר לתכנית "סל מדע", תכנית שתביא לדבריו "לתמיכה ברשויות המקומיות לעידוד פעילויות ואירועים בתחומי המדע, הטכנולוגיה, הסייבר, רובוטיקה וחלל. התכנית נועדה להרחיב ולהעמיק את הפעילות בתחומים אלו לציבור הרחב ובעיקר לילדים ולבני נוער והיא בשורה לאוכלוסיות רבות".

פעילויות מרכזיות נוספות של המשרד הן: הרחבת פרויקט מדעניות העתיד, הרחבת פעילות קיץ מדעי 2016, תמיכה במרכזי מחקר ומימון משלחות בני נוער וסטודנטים לתחרויות מדע וחדשנות בחו"ל.

במהלך הדיון קרא ח"כ מקלב לשר לעגן בחקיקה את היום הלאומי למדע, אקוניס השיב כי מדובר ביוזמה ברוכה.

עוד קרא מקלב לשר "לחזק את מעמד המדענים ולהסדיר את מעמד המדען הראשי במשרד המדע", אקוניס השיב כי "ההליך בשלב מתקדם ויסתיים תוך ימים, חשיבות המדענים הראשיים ברורה לכולם ונמשיך לחזקם".

פעילות נוספת היא תחת מסגרת פרויקט להב"ה – פרויקט לצמצום הפער הדיגיטלי בחברה הישראלית, פרויקט זה הגיע למשרד לפני שנה וחצי ממשרד האוצר: "במכרז חדש שמתקיים נפעל להגדלת תקציב הפרויקט שכיום עומד על כשלושים מילון שקלים".

עוד ציין השר כי "המשרד מקדם בחודשים האחרונים תכנית חדשה בנושא הדמיה ביו-רפואית עם מחוז קוויבק בקנדה ותכנית מחקר חדשה עם גרמניה לחקר אלקטרוכימיה. הסכם חדש צפוי להיחתם בקרוב עם אתיופיה לקידום שיתוף הפעולה המדעי בין שתי המדינות. הסכם חשוב נחתם השנה עם המכון לחקר תאי הגזע בקליפורניה CIRM. נוסף על כך, המשרד מעודד קיום כינוסים מדעיים בין-לאומיים בישראל ומשתתף במימונם. פעילות משותפת נעשית גם עם סין, גרמניה, צרפת ומדינות נוספות. קיום פעילויות אלו מעיד כי לא קיים חרם על ישראל, וכי המדינות השונות יודעות שמשתלם להן לשתף פעולה עם ישראל".

ח"כ פרופ' מנואל טרכטנברג ציין כי "משרד המדע התקדם מאוד בשנים האחרונות, התקדמות זו אינה שולית כיוון שגודל המשרד הוא קטן יחסית ובקלות רבה עלול להידחק הצידה בתקציב. בכל זאת נעשו מהלכים נבונים של מציאת הנישות בהן אפשר לפעול".

לצד כך ציין טרכטנברג כי "יש צורך אקוטי לחזק בישראל את המחקר היישומי. אני קורא לשר המדע לחזק מרכזים כמו מיגל ולקשור עם מוסדות אחרים כמו בית הספר לרפואה בצפת ומכללת תל חי. מדינת ישראל גם משוועת להנדסאים וקשת מקצועות שהיו יכולים להילמד במכללות. לכן אני רוצה להגיש הצעת חוק להקמת מועצה להשכלה טכנולוגית, וקורא לשר להתגייס".

יו"ר הוועדה סיכם את הדיון: "אנו מברכים על שנעשה, ונעשה לא מעט, לצד כך נמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות ואחר הפעילות בנושאים הדורשים טיפול שעלו כאן, לשם שימור מעמדה של ישראל בתחומים הכה חושבים הללו".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן