ועדת מגנ"ט, אישרה מאגד חדש: AFL-Advanced Fiber Lasers , לייזר סיב מתקדם

ד"ר אלי אופר, המדען הראשי במשרד התמ"ת: המאגד יאפשר העברת ידע שנצבר במערכת הבטחון לתועלת המשק הישראלי כולו

מכונת לייזר
מכונת לייזר

קבוצת חברות ישראליות, בהובלת חברת "אל-אופ", חברה עם קבוצות מחקר אקדמיות להקמת מאגד שיפעל במסגרת תכנית מגנ"ט לפיתוח טכנולוגיות לייזר סיב מתקדם. טכנולוגיית הלייזר היא גנרית במהותה, ומהווה בסיס לענפי תעשייה מגוונים, לרבות תחומי עיבוד החומרים, התעשייה הרפואית, האלקטרוניקה והתעשייה הביטחונית. חברי המאגד הם: אל-אופ, ויג'ן, אורבוטק, חב' "התקני מצב מוצק", רייקול, נגו-אופ וחוקרים מהטכניון, אוניברסיטת ת"א, אוניברסיטת בר-אילן, אוניברסיטת בן-גוריון ומכון ויצמן.

המאגד מתמקד בלייזר סיב, שזו טכנולוגיה חדשה שיישומיה צפויים לדחוק בהדרגה את הלייזרים הוותיקים. היתרונות של לייזרי הסיב באים לידי ביטוי בעלויות ובאמינות ובהתאם להארכת אורך חיי המוצר.

להערכת חברי המאגד, השלמה מוצלחת של הפיתוחים הטכנולוגיים במאגד תאפשר, בעוד 5 שנים, הגדלת הייצוא ב-150 מליון דולר, ובהמשך יגדל סכום זה משנה לשנה.

ד"ר אלי אופר, המדען הראשי במשרד התמ"ת, ציין שמאגד זה מהווה דוגמא לשיתוף פעולה בין-משרדי, כאשר הפעילויות המבוצעות במסגרת המאגד, והפעילות בנושא לייזר-סיב בכללותה, המקודמת על-ידי משרד הבטחון / מפא"ת, נצברות לבסיס ידע טכנולוגי משותף לתועלת ולשימוש כלל חברי המאגד, ובכך מנוצל התקציב הממשלתי בצורה מיטבית.

אילן פלד, מנהל מגנ"ט, מציין כי AFL משלים פסיפס של 15 מאגדים המקודמים בו-זמנית במסגרת מגנ"ט, המקדמים את התעשייה הישראלית עתירת הידע, ומקיפים תחומים טכנולוגיים מגוונים כמו אגרו-ביו ופרמבצבטיקה, מיקרו-אלקטרוניקה, תקשורת ואלקטרואופטיקה ומתכות קלות. סה"כ תקציב מגנ"ט הוא כ- 190 מליון ₪ לשנה.

מענקי מו"פ חדשים ומעמד מיוחד לרפאל

במקביל לכך, אישרה בתחילת השבוע ועדת המחקר בראשותו של ד"ר אופר, בקשות לתמיכה בתכניות מו"פ חדשות של חברות בתחומים: אלקטרו-אופטיקה, אלקטרוניקה, ציוד רפואי ותקשורת בהיקף השקעה כולל של 81.7 מליון שקלים.

בתחום התקשורת אושרו ע"י הוועדה 18 פרויקטים בהיקף תקציבי של 134 מליון שקלים, כאשר מענקי המדינה לפרויקטים הללו הסתכמו ב-57 מליון ₪.

בתחום האלקטרוניקה אושרו ע"י הוועדה 9 פרויקטים בהיקף תקציבי של 36 מליון שקלים, כאשר מענקי המדינה לפרויקטים הללו הסתכמו ב-18.7 מליון ₪.

בתחום הציוד הרפואי אושרו ע"י הוועדה 4 פרויקטים בהיקף תקציבי של 12.8 מליון שקלים, כאשר מענקי המדינה לפרויקטים הללו הסתכמו ב-5 מליון ₪.

בתחום האלקטרו-אופטיקה אושר ע"י הועדה פרויקט אחד בהיקף תקציבי של 1.6 מיליון שקלים, כאשר מענק המדינה לפרויקט זה הסתכם ב-1 מליון ₪.

הוועדה אישרה מענקים לחברת "רפאל מערכות לחימה מתקדמות בע"מ". רפאל מפתחת ומייצרת אמצעי לחימה מהמתקדמים ביותר עבור צה"ל ומערכת הביטחון, תוך ביסוס חוסנה הכלכלי על ידי פעילות יצוא לשווקים הבינלאומיים. החברה מציעה היום ללקוחותיה מגוון רחב ביותר של פתרונות חדשניים בחזית הטכנולוגיה העולמית בתחומים שונים כגון: הגנה אווירית, טילי אוויר-שטח, טילי נ"ט, פודי תקיפה, ניווט וצילום, מיגון לסוגיו, עמדות נשק נשלטות, אמצעי פריצה ועוד. חברת רפאל היא המעסיק התעשייתי הגדול ביותר בצפון הארץ. החברה מונה למעלה מ-6000 עובדים ומעסיקה במיקור חוץ קבלני משנה וספקי שירותים רבים.

ד"ר אופר מציין כי משימותיה העיקריות של לשכת המדען הראשי הנן סיוע בפיתוח טכנולוגיות חדשות כאמצעי לחיזוק הכלכלה הישראלית. "80% מתקציב המו"פ מהווה מימון שכר עובדי מו"פ. מנתוני 2008 עולה כי השקעת המדינה במו"פ בשנת 2008 הביאה לתעסוקה כוללת של כ-60,000 עובדים. צמיחה דרך תעשיית ההיי-טק משמעותה בין היתר הגדלת הכנסות לאוצר המדינה ממסים והגדלת התעסוקה במשק."

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. חברה שמקבלת עזרה כלשהי מהמדינה בכסף או בידע או כל דרך אחרת צריכה להיות מפוקחת ע"י אנשי מקצוע (משטרה ורו"חים) כדי לשלול את האפשרות שמדובר בשוחד של השר הממונה למקורביו, כדי שאלה לאחר מכן "יגמלו" לו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן