סיקור מקיף

מזגנים בטכנולוגיות מתקדמות

ההתפתחויות הטכנולוגיות המאפיינות את העת הנוכחית, הביאו לכניסתן לתמונה, בשנים האחרונות, של מספר טכנולוגיות מיזוג אוויר מתקדמות במיוחד

wind_inverter. איור: תדיראן

קשה למצוא בית ישראלי שיכול לשרוד את חודשי הקיץ הלוהטים ללא מזגן, כשגם בחורף המזגנים, כמובן, הם הכול חוץ ממושבתים. הבעיה היא שמזגן עלול להביא להוצאות כלכליות עצומות בגין השימוש, וכן לזיהום סביבתי לא מבוטל, מה שמצריך סוג "חדש" של מזגנים, יעיל, חסכוני וידידותי לסביבה באותה מידה.
החדשות הטובות הן שהדבר אפשרי בהחלט. הביקוש הגובר למערכות מיזוג אוויר מכל סוג, כמו גם ההתפתחויות הטכנולוגיות המאפיינות את העת הנוכחית, הביאו לכניסתן לתמונה, בשנים האחרונות, של מספר טכנולוגיות מיזוג אוויר מתקדמות במיוחד. אז על אילו טכנולוגיות מדובר? ומהם היתרונות של כל אחת מהן?

טכנולוגיית האינוורטר

אם תשאלו גורמים בתחום המזגנים, הם ידגישו בוודאי את אחת הדרישות הבסיסיות של ישראלים רבים בעת רכישת מזגן בשנים האחרונות: שהוא יהיה בטכנולוגיית אינוורטר. מדובר בטכנולוגיה המבוססת על הליך בו זרם החליפין מומר בזרם ישר, אשר מהירותו משתנה. המשמעות המעשית של הטכנולוגיה הזו היא שבעת שינוי עוצמת המזגן, המנוע שלו ימשיך עדיין לפעול – וזאת להבדיל ממזגנים "רגילים", בהם שינוי שכזה יביא לכיבוי והפעלה מחדש של המנוע. התוצאה היא חיסכון של עד כ-50% בעלות החשמל, מה שמביא לכך שמזגני אינוורטר – שנחשבים ליקרים בעשרות אחוזים ביחס לדגמים אחרים – עשויים להחזיר את ההשקעה בהם תוך פרק זמן קצר יחסית.

טכנולוגיית האינוורטר כוללת בתוכה מספר מעלות עיקריות, כלכליות או לא, ובכלל זה הגעה לטמפרטורה הרצויה תוך פרק זמן קצר, ועבודה שקטה פי כמה. עקב העבודה הרציפה של המנוע, אורך החיים שלו גדל בצורה משמעותית, והסיכוי להתיישנות או בלאי של המערכת קטן. בנוסף על כך, מזגני אינוורטר בהחלט יכולים לפעול בשיתוף פעולה עם מערכות טכנולגיות אחרות, לרבות בית חכם, שליטה מרחוק או לוח בקרה מרכזי – גם את המערכות האלה ניתן לרתום לטובת החיסכון באנרגיה, למשל בכל הנוגע להגדרת זמני פעילות ספציפיים או התאמת המאפיינים לתנאי החדר המזוהים על ידי המערכת.

טכנולוגיית סקרול

טכנולוגיה נוספת שתפקידה לצמצם את ההוצאות הכלכליות הכרוכות בהפעלת מזגן היא טכנולוגיית הסקרול, גם היא פיתוח של השנים האחרונות. העיקרון המרכזי של מזגנים בטכנולוגיה זו הוא שהמדחס בהם פועל ברציפות, אך משנה את התפוקה שלו על פי הצורך. ההשלכה המרכזית של כך היא שמירה על טמפרטורת החדר יציבה, מה שכרוך, אף הוא, בחיסכון כלכלי שאינו מבוטל כלל וכלל.

טכנולוגיית VRF
הטכנולוגיה החשובה הבאה עונה לשם VRF, קיצור של Variant Refrigerant Flow. כפי שניתן להסיק מהשם הלועזי, המאפיין העיקרי של טכנולוגיה זו הוא ההתבססות שלה על שיטת נפח הגז המשתנה. כאן, וויסות הטמפרטורה יבוצע על ידי שינויו של נפח הגז, מה שיביא, ניחשתם נכון, לשמירה על יציבות הטמפרטורה, ועקב כך גם לחיסכון בצריכת החשמל. היבט חשוב אחר הוא שהטכנולוגיה מאפשרת הפרדה בין חללים, דוגמת חימום חלל אחד וקירור חלל אחר.
חשוב לתת את הדעת שגם מזגנים המצוידים במערכות מהסוג הזה יהיו יקרים יותר, לפחות בשלב הרכישה הראשונית, מאשר דגמים אחרים המוצעים בשוק.

*כתבה זו היא תוכן שיווקי מטעם המפרסמים ועל אחריותם.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן