סיקור מקיף

כך תהפכו לשרלטנים מצליחים

לפניכם תרגום של הרשומה "How to become a charlatan" שפורסמה בערב חג המולד 2012 ע"י פרופ' Edzard Ernst, אחד משני מחברי הספר "ריפוי או פיתוי". הרשומה תורגמה ע"י בשמת ליבובסקי עבור הבלוג "חשיבה חדה", שם פורסמה לראשונה.

סיימון סינג ואדזארד ארנסט, מחברי הספר ריפוי או פיתוי בהרצאה בקמפוס ברושים, 18 באוקטובר 2010. צילום: אבי בליזובסקי

בזמנים עגומים וקשים אלה, זו חובתי, אני חושב, להפנות את תשומת ליבם של חברי האזרחים, למקור אפשרי של הכנסה נוספת שכמעט כל אחד יכול להתחבר אליה: היו לשרלטנים, ורוב הסיכויים שהקשיים הכלכליים שלכם יהיו נחלת העבר. כדי להשיג מטרה זאת, אני [עם לשוני תחובה עמוק בלחיי] מציע גישה פשוטה וישירה, צעד אחר צעד.

 

מצאו שיטת טיפול אטרקטיבית והעניקו לה שם פנטסטי

האם אמרתי "פשוטה וישירה"? ובכן, הצעד הראשון אינו כה פשוט, אחרי הכל. רוב הרעיונות הפסיכיים באמת כבר תפוסים: נרות אוזניים, הומאופתיה, עיסוי הילתי, הילינג אנרגטי, תרפיית שתן, כירופרקטיקה וכו'. כשרלטנים אמיתיים, אתם רוצים שתהיה לכם תרמית משלכם. תאלצו לפיכך לחשוב על רעיון חדש.

משהו שהוא באמת מופרך לגמרי יהיה אידיאלי, כמו הטענה שהאוזן היא מפה של הגוף האנושי המאפשרת לכם לטפל בכל המחלות על ידי ביצוע מעשה מוזר באותו חלק של האוזן – אופס, הטריטוריה הזאת כבר נתפסה על ידי בריגדת אקופונקטורת האוזן. מה לגבי הטענה שיש לכם כוחות על-אנושיים המאפשרים לכם לשלוח 'אנרגיות ריפוי' לתוך גופם של מטופלים כדי שהם יוכלו לתקן את עצמם? גם זה בעייתי: מרפאים ברייקי עשויים להאשים אתכם בפלגיאט.

אבל אתם מבינים את הכיוון, אני בטוח, ותהיו מסוגלים להמציא משהו. כאשר תעשו זאת, תנו לזה שם בלתי נשכח, השם יכול להרים או להפיל את היוזמה החדשה שלכם.

 

המציאו היסטוריה מרתקת

ברגע שהגדרתם את הטיפול שלכם ונתתם לו שם פנטסטי, אתם זקוקים עכשיו לסיפור טוב כדי להסביר איך הכל הגיע לידי מימוש. המשימה הזאת אינה כה קשה, ועשויה אפילו להתגלות כמהנה. תוכלו לחשוב על משהו נוגע ללב כמו – שהטיפול שלכם הציל את אחותכם הקטנה שנטתה למות בגיל 6, או שקיבלתם השראה בחלום מדודתכם הקשישה שבדיוק עברה מהעולם הזה למקום טוב יותר, או אולי תרצו ליצור איזשהו הקשר דתי [האם ביקרתם אי פעם בקבר מאיר בעל הנס?].

אין שום צורך להגביל את הדמיון שלכם, רק ודאו שהסיפור שלכם מרתק – יום אחד, אולי יעשו עליו סרט.

 

הוסיפו קורטוב של פסאודו-מדע
אם זה מוצא חן בעיניכם ואם לאו, אנו חיים בעידן בו איננו יכולים להתעלם לחלוטין משיקולים מדעיים. לכל הפחות, אני ממליץ לזרות מעט טרמינולוגיה "מדעיסטית" בין השורות, והיות ואינכם רוצים להחשף, בחרו משהו שרק מעט מומחים מבינים. פיזיקת קוונטים, שזירה, תאורית הכאוס וננו-טכנולוגיה כולן אפשרויות מעולות.

זה עשוי להיות משכנע יותר אם תרמזו שמדענים מובילים אוהבים את הרעיונות שלכם, או שצוותים שלמים מאוניברסיטאות במקומות רחוקים עובדים על המנגנונים שעליהם מבוססת ההמצאה, או שוועדת פרסי הנובל מתעניינת, וכו'.

אם זה אפשרי, הוסיפו קצת היי-טק להמצאה החדשה שלכם, איזשהו מכשיר חדש ונוצץ עם אורות מהבהבים ותצוגות דיגיטליות יעשה את העבודה. המכשיר יכול להיות ריק מתוכן – כל עוד הוא נראה מרשים, זה בסדר.

 

אל תשכחו לתבל בקמצוץ של חוכמה עתיקה
עם כל המדע הזה – סליחה, פסאודו-מדע – אל לכם לשכוח שעליכם להישאר מעוגנים חזק במסורת. הטיפול שלכם צריך להיות מבוסס על חוכמה עתיקה שגיליתם מחדש, שיניתם ושכללתם. אני ממליץ לציין שחלק מהתרבויות העתיקות ביותר על הפלנטה כבר הכירו את היסודות המרכזיים עליהם ניצבת היום בגאווה ההמצאה שלכם.

כל דבר שהוא כה עתיק – עמד במבחן הזמן, מה שאומר שהטיפול שלכם גם יעיל וגם בטוח.

טענו שיש לכם תרופה לכל המחלות

כדי למקסם את הכנסתכם, אתם רוצים לקוחות רבים ככל האפשר. זה לא יהיה חכם לפיכך, למקד את מאמציכם במצב רפואי אחד או שניים. מבחינה מסחרית, עדיף בהרבה להצהיר במילים שאינן משתמעות לשתי פנים, שהטיפול שלכם הוא מרפא לכל, פנקיאה. אל תהיו מודאגים מאי-הסבירות של טענה כזאת. בממלכת ההונאה, זה בהחלט מקובל, ואפילו נפוץ להתנהג בצורה תמהונית.

התמודדו עם בעיית הראיות והספקנים המציקים
זה מדכא, אני יודע, אבל אפילו על השרלטנים המוכשרים ביותר נגזר למשוך ספקנים למיניהם. במוקדם או במאוחר ספקנים ידרשו מכם ראיות. למעשה, הם אחוזי אובססיה לגבי זה. אך אין צורך להילחץ – זה בהחלט לא חמור כפי שזה נראה. הפתרון הברור הוא לספק עדות אישית אחר עדות אישית.

תצטרכו אתר שבו לקוחות מרוצים מספרים סיפורים מרשימים על הדרך שבה הטיפול שלכם הציל את חייהם. אם במקרה אינכם מכירים לקוחות מסוג זה, המציאו אותם. בממלכת ההונאה, יש מסורת ארוכת יומין ומכובדת של כתיבת עדויות אישיות בעצמכם. אף אחד לא יהיה מסוגל להבחין בהבדל!

הדגימו את שליטתכם באומנות המעודנת של רמאות עם סטטיסטיקה
חלק מהספקנים עשויים שלא להתרשם, וכאשר הם יתחילו לבקר את ה'עדויות' שלכם, אתם עשויים להידרש ללכת צעד נוסף. שיטה מצויינת לעכב אותם לפחות לזמן מה, היא לספק סטטיסטיקות. הקונצנזוס הכללי בקרב שרלטנים הוא שכ-70% מהמטופלים שלהם חוו תועלת יוצאת דופן מכל פלצבו שלא יהיה שנזרק עליהם.
אז עצתי היא לשפר זאת במעט ולצטט סדרה של לפחות 5,000 מקרים של מטופלים שמתוכם 76.5% הראו שיפור מובהק.

מה, אין לכם סדרת מקרים כזו? אל תהיו שוטים, היו יצירתיים!

זכו בנקודות עם ביג פארמה
אתם חייבים לדעת מי (יהיו) הלקוחות (העתידיים) שלכם: הם מבוססים, זכו להשכלה טובה (אין ספק שללא הצלחה יתרה), והם בני גיל העמידה, נוטים להאמין בקלות ושקועים עמוק באלטרנטיבי. חשבו על הנסיך צ'ארלס! ברגע שהתחברתם לדפוס החשיבה הזה, תוכלו לנצל בצורה רווחית את תסביך הרדיפה של אנשים אלה.

דרך קלה להשיג זאת היא לטעון שאנשי חברות התרופות שמעו על החידוש שלכם, הם חוששים בבירור מהפסד של מיליונים, ולכן עושים כל שביכולתם להשתיק את זה. לא רק שזה יזכה אתכם באמון המטורפים שבשולי החברה, זה גם יספק הסבר מושלם לסיבה בגללה התגלית פורצת הדרך שלכם לא פורסמה בכתבי העת המובילים של ענף הרפואה: העורכים נמצאים כולם בכיסים של חברות התרופות, כמובן.

בקשו כסף, הרבה כסף
השארתי את הדבר החשוב ביותר לסוף. זכרו: מטרתכם היא להתעשר! לכן, גבו מחירים גבוהים, אפילו מופקעים.

אם הטיפול שלכם הוא מוצר שאתם יכולים למכור (למשל דרך האינטרנט, כדי להתחמק מפיקוח), מכרו אותו ביוקר.
אם זהו טיפול שדורש פגישה פנים אל פנים, גבו מחירי ייעוץ מרקיעי שחקים וטענו לבלעדיות.
אם זוהי טכניקה שניתן ללמד אותה, התחילו להכשיר מטפלים אחרים במחירים גבוהים ודרשו תמלוגים מההכנסות העתידיות שלהם.

גביית-יתר היא הסיכוי הטוב ביותר שלכם להתפרסם – האם שמעתם אי פעם על שרלטן שהתפרסם בזכות מחיריו הנוחים? זה גם יפטור אתכם מהאספסוף שאינכם רוצים לראות במרפאה שלכם. אנשים עניים עלולים אפילו להיות חולים! לא, אינכם רוצים אותם, אתם רוצים את 'העשירים הבריאים והמודאגים' שיכולים להרשות לעצמם לראות רופא אמיתי כאשר דברים יתחילו להשתבש.
אך החשוב ביותר, מחירים גבוהים יעשו ממש טוב לחשבון הבנק שלכם.

כעת אתם מוכנים. אך כדי למנוע מכם למעוד במשוכה הראשונה, הנה מספר תשובות שימושיות לשאלות שתקבלו באופן בלתי נמנע מספקנים, מהזן המציק הזה שלעולם אינו מאושר. התשובות אינן מיועדות לשכנע אותם, אלא כדי להתפרסם בציבור. הן יבטיחו שהדעה הכללית תהיה לצידכם, ולכך יש חשיבות עליונה בממלכת ההונאה.

ש: הטיפול שלך עשוי לגרום לנזק ניכר, האם זה אחראי מצידך?
ת: נזק? האם יש לכם מושג על מה אתה מדברים? ברור שלא! בכל שנה, מאות אלפי אנשים מתים מתרופות שהם מקבלים מהרופאים הקונבנציונאלים. זה נזק!

ש: מומחים טוענים שהטיפול שלך אינו סביר מבחינה ביולוגית, מהי תשובתך?
ת: ישנם דברים רבים שהמדע אינו מבין עדיין ודברים רבים שלעולם לא יבין. בכל מקרה, ישנן דרכים נוספות לידיעה, והמדע הוא רק אחת מהן.

ש: היכן המחקרים המבוקרים שתומכים בטענתך?
ת: מחקרים קליניים הם בעלי ערך מוגבל מאוד, הם קטנים מדי בהיקפם, מוטים לעיתים קרובות ולעולם אינם מדמים מצבים אמיתיים מהחיים. זו הסיבה שמומחים רבים מצדדים בדרכים טובות יותר להדגמת ערכן האמיתי של התערבויות רפואיות.

ש: פרופסור ארנסט אמר לאחרונה שהטיפול שלך אינו מוכח, האם זה נכון?
ת: לא ניתן לבטוח באדם הזה, הוא נמצא בכיסה של תעשיית התרופות! ברור שהוא יגיד את זה, לא?
בכל מקרה, האם ידעתם שרק 15% מהטיפולים הקונבנציונאלים הם באמת מבוססי ראיות?

ש: מדוע הטיפול שלך כל-כך יקר?
ת: שנים של הכשרה, תוכנית מחקר מלאה, ביקורת מתמידה, התאמה לרגולציה, וצוות גדול של עמיתים – אתם חושבים שכל זה מגיע בחינם? באופן אישי, אשמח לטפל בכל המטופלים שלי בחינם (וזה קורה לעיתים) אך יש לי התחייבויות לאחרים, אתם יודעים.

עד כאן המדריך. אם אתם עצמכם אינכם זקוקים להכנסה נוספת, אתם מוזמנים להפיץ את המדריך בקרב יקיריכם שכן זקוקים לכך.

רעיונות לטיפולים שרלטניים העלנו כבר כאן לא מזמן, ומתגובות הקוראים ניכר שכל אחד מהם היה יכול לשטות בהמונים באותה המידה. הכל רק עניין של יצירתיות, יוזמה ואומץ.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

31 תגובות

 1. יש בדיחה ידועה (מקווה שאצטט פחות או יותר נכון): יהודי מגיע לפריץ הפולני שלו ומבטיח שהוא ילמד את הסוס שלו לדבר תוך 10 שנים, וזאת, לצורך העניין בתמורה לסכום (מותאם לימינו) של: חצי מליון ש"ח שישולם מראש עם חתימת ההסכם.
  הפריץ מסכים, נותן לו את הסוס ואת הכסף.
  היהודי חוזר שמח וטוב לב לאשתו ומספר לה הכל. אשתו נחרדת ואומרת לו "השתגעת"?!
  עונה לה היהודי: "אל תדאגי. עשר שנים זה הרבה זמן, והרבה דברים יכולים לקרות. בתוך 10 שנים אולי הפריץ ימות או הסוס ימות, או אני אמות או – מי יודע, אולי הסוס יתחיל לדבר…".

  בקיצור, מחלות רבות חולפות מעצמן, לכן יש תוצאות חיוביות לפלצבו.

  לגבי רפואה אלטרנטיבית, אני חושבת שהיא יכולה לסייע בתחום של רפואה משמרת / רפואה מונעת, אם לא מגזימים בה.

  לשיטתי – רפואה אלטרנטיבית היא מזון בריא, קצת התעמלות, קצת אמונה, עבודה שגורמת סיפוק לעובד ו-הרבה, הרבה אהבה, שייכות וחיים בקרב אנשים תומכים ואוהבים.

  לילה טוב וכל טוב לכל הקוראים 🙂

 2. יובל
  רפואה לא עובדת במקרה הטוב ומזיקה במקרה הרע. אחרת, קוראים לזה "רפואה".
  אם יש לך ראיות לטענות שלך – נשמח לשמוע.

 3. מטפל שמבטיח 100% הצלחה הוא שרלטן .
  רפואה משלימה עוזרת הרבה דברים
  שהרפואה המערבית נכשלה בהם,
  רפואה משלימה באה בנוסף לא במקום.
  אבל,
  מה לעשות שמאחורי הרופאים יש חברות תרופות שהמטרה שלהם למכור כמה שיותר תרופות לתחזוק החולי.
  כמה פעמים ראיתם
  אנשים שחלו בלחץ דם גבוה או סכרת או כולסטרול ולקחו כדור חודשיים והחלימו?
  0
  רפואה משלימה באה לעזור
  מי שמבטיח ריפוי מהיר ו 100% הוא שרלטן וכמו בכל תחום ישנם כאלה שמנצלים את המצב לגזור קופון

 4. יואב
  המוצא שלי מאוד נכון. לפלציבו במקרה הטוב יש השפעה קטנה וזמנית. מה שקורה בבדיקה שתיארת הוא שידוע שעצם עשיית הניסוי ימשפיע על החולים. פלציבו לא מרפה זיהום ולא מרפא סרטן ולא מרפא הרבה מאוד דברים אחרים. שום רופא בעולם לא נותן פלצבו במטרה לרפא!!!!

  ואסביר שוב את הבעיות של "רפואה אלטרנטיבית":
  1. אנשים מתים מזה. נתתי כבר 3 דוגמאות ואפשר להביא עוד הרבה.

  2. המטפלים משקרים בקשר ליעילות הטיפולים שהם מספקים. אולי אבוא אלייך הבייתה ואתקין לך מערכת אזעקה בסכום עתק שכלל לא עובדת? גם לזה יש אפקט פלציבו – הרי ברוב המיקרים לא פורצים לבתים ולעולם לא נדע שהמערכת לא עושה כלום.

  3. עולם השקרים של הרפואה האלטרנטיבית כוללת השמצות של רפואה אמיתית, של יצרני התרופות ושל כל מי שלא מאמין בשיטות אלה.

  4. זה גורם לאנשים להגיד דברים מביכים כמו למשל …. "אני כמובן מסכים שזה לא אטי ולא חוקי ויש עוד המון דברים שלא בסדר ברופא שמחלק פלציבו כתרופה, אבל בתכלס, אם מבחן התוצאה מראה שיש שיפור אז שוב אני שואל: מה רע?"

 5. ניסים.
  המוצא שלך לא נכון. בוודאות פלציבו עוזר.
  כל פעם שבודקים טיפול רפואי חדש, יש קבוצת ביקורת שמקבלת פלציבו ותמיד יש שיפור לשתי הקבוצות, ואם ההפרש לא גדול מספיק זאת הוכחה שהטיפול החדש לא יעיל.

  אני כמובן מסכים שזה לא אטי ולא חוקי ויש עוד המון דברים שלא בסדר ברופא שמחלק פלציבו כתרופה, אבל בתכלס, אם מבחן התוצאה מראה שיש שיפור אז שוב אני שואל:
  מה רע?

 6. רמת ידע שלבגרות בפיזיקה (יואב)
  דבר ראשון – כאב ראש לא נעלם משום טיפול אלטרנטיבי. קח סוכר במשך שבוע והנזלת תעבור. אז מה? ניסויים הראו שאין כל השפעה לכל הקשקושים על הבריאות.

  דבר שני – אם זה רופא שנותן פלציבו לחולה בלי ליידע אותו (שייתכן שהוא מקבל פלציבו) אז הרופא עובר עבירה אטית (ונדמה לי גם פלילית). ואם הוא לא רופא אז החולה שהלך אליו הוא טמבל.

 7. ניסים
  אולי זה לא מרפא סרטן, אבל כאבי גרון, ראש ואפילו דיכאון בוודאות יכולים להיעלם.
  לומר שההשפעה של פלאצ׳יבו קטנה? אולי קשה למדוד אותה, אבל יחסית לכלום בפיתה היא עושה הרבה.
  ואם היא כן עושה משהו ולא עולה הרבה, למה שהרופא לא ימכור אותה כתרופה הרי זה רק ישפר את ההשפעה של הפיתה

 8. רמת ידע שלבגרות בפיזיקה
  מי שנותן תרופות זה רופא. פלציבו מותר לתת רק אם לא ייגרם נזק לחולה.

  יש מיקרים רבים של אנשים שמתו בגלל השטויות האלה. זוג הורים באוסטרליה יושבים היום בכלא בגלל שהילדה שלהם מתה כתוצאה מטיפול הומיאופתי. גם סטיב ג'ובס מת מהטמטום הזה. גם ענת גוב.

  פלציבו עובד לפעמים, ויש לזה השפעה קטנה. זה בטח לא מרפא סרטן!!!

 9. לא יודע עד כמה זה צודק אבל אי אפשר לומר ששרלטנים פשוט מוכרים פלאצ׳יבו?
  הרי זה מוכח שפלאצ׳יבו כן עוזר – מה רע בלקנות תרופה מזויפת שעוזרת?

 10. הבעיה שלי עם הנושא הוא שהכותב מאמין שכל מי שעוסק בנושא האלטרנטיבי הוא רמאי, ולא מבין שיש אנשים שבאמת מאמינים במה שהם עוסקים.
  לא, אין להם השכלה מדעית ולכן הם גם לא מבינים מהם הטענות שמעלים נגדם.
  נקודת המבט שלהם שונה, אולי הם טועים ומטעים אבל זה לא הופך אותם לשרלטנים.
  גם אני שמעתי מאנשים אחרים שטיפולים אלטרנטיביים מסויימים עזרו להם, ואפילו שינו את חייהם.
  אם זה עזר להם שיבושם להם…
  נכון שזה לא סטטיסטיקה, אבל מצד שני אני לא מכיר הרבה חוקרים שמעוניינים לבדוק את הנושא, וגם אין הרבה מחקרים בעניין….

 11. אורן- זה בהחלט אפשרי- אם כי לא ממש סביר שמשהו בדיקור הסיני הוא בעל סוג מסויים של אפקט לא פסיכולוגי. התורה עצמה אבל היא שרלטנות לשמה מכיוון שמחקרים הראו ששינוי המקומות או החלפת המחטים במשהו שדוקר בצורה הרבה יותר רדודה לא משנה את האפקטיביות- משהו שאומר שיש שתי אפשרויות- או שהאפקט נגרם על ידי משהו שמשותף גם לדיקור המקורי וגם לצורות הדמה – או שזה פלאציבו או מחלות שמוגבלות בזמן.

 12. תודה אורן.
  1) קודם כל, אם לדייק, השינוי במצבה היה "לאחר" הטיפול. באופן כללי אנחנו נוטים להסיק מהר מדי שמדובר בשינוי שחל "בגלל" או "בזכות" טיפול כזה או אחר. זו הטית "אחרי ולכן בגלל", ואנו נופלים בה בפח פעמים רבות. קשה מאוד להוכיח סיבתיות, שלא במסגרת ניסוי מבוקר.
  אך נניח לרגע כי זה אכן קרה בגלל הטיפול, או, כפי שעולה ממחקרים, בגלל תגובת הפלצבו לטיפול. השאלה שלך כמובן במקום, "מה אכפת למה זה הועיל, העיקר שהועיל". אבל לסוגיה הזו התייחסתי בהרחבה בחלק ה-5 בסדרת הכתבות. אוסיף ואשאל, אם זה פלצבו, אולי יש פלצבו עוד יותר טוב? בכל מקרה כדאי לחקור ולהבין מה באמת קורה כאן, ולא לעצור באיזו מערכת אמונות על מרידיאנים.
  2) יש שתי צורות לדיקור דמה. האחת היא דיקור בנקודות "לא נכונות", והשניה היא שימוש במחטים מיוחדות שאינן חודרות את העור, אלא נכנסות לתוך צינור הפלסטיק החיצוני (כמו סכין של פעלולים בסרטים). אפשר כמובן לשלב בין שתי הטכניקות.
  אני חושב שבניסויים המודרניים יותר משתמשים במחטים מהסוג הזה, כלומר בכל מקרה המחט אינה חודרת את העור. צריך לבדוק ספציפית בכל מחקר.

 13. הבעיה עם המאמר הזה היא ההנחה שבעלי הטיפולים הפסאודו רפואיים באמת מרויחים הרבה, וזה מוטעה לגמרי, מלבד מעטים, כיוון שיש הרבה מאוד כמוהם. וגם, המודל הכלכלי של הכותבת מוטעה לגמרי, כמו בכל ענף מסחרי, מדי מקטינים יותר מידי את מספר הלקוחות, והכי חשוב, בניגוד לדעתה של המחברת, לקוחות של השיטות הנל לעיתים קרובות מרוצים לגמרי, ותמורת שביעות רצון שווה לשלם.

 14. הי גלעד, תודה מרתק, כבר שמרתי לי את המאמר הזה (מהבלוג שלך) בעבר לקריאה, עכשיו קראתי שם קצת יותר בעיון.

  יש לי שתי שאלות כרגע:

  1. לגבי קרובת המשפחה שלי שעברה את הטיפול בדיקור, שורה תחתונה בעקבות הטיפול בדיקור היא עברה ממצב של חוסר תפקוד כמעט מוחלט עקב כאבי ראש קשים בתדירות גבוהה, למצב של תפקוד מלא ובלי שום כאבים, כלומר תכלס באופן מעשי הדיקור הסיני פתר לה את הבעיה, אם כך מדוע זה רע? ומדוע לא להמליץ לאנשים אחרים הסובלים מכאבי ראש (מיגרנות) לעבור טיפול בדיקור?

  2. לגבי טיפול הדמה בדיקור סיני, באופן תאורתי יכול להיות שהריפוי נוצר עקב תחושת הדיקור עצמה, ולא משנה בכלל באיזו נקודה בגוף, כלומר במקרה כזו לא אמור להיות שום הבדל בין דיקור סיני אמיתי (בנקודות גוף ספציפיות) ובין סתם דיקור דמה (או אפילו תחושה של דיקור) בנקודות אקראיות, מה דעתך?

 15. עוד כמה טיפים לשרלטן המתחיל
  * לתלות הקדשות תודה מרשימות על הקירות, אפשר גם לתלות צילומים שלכם עם אנשים חשובים.
  * לריח ולאור תפקיד חשוב, קטורות, נרות, וכו… , אפשר להוסיף גם מנגינת רקע חלשה של סופרמן.
  * אנשים שיותר מדי חוקרים ושואלים שאלות, מנפנפים, חבל על הזמן, צריך לעשות כסף.

 16. "ההמלצות" שלי לשרלטן:
  המחלות שהתרופה שלך תטפל:
  1:מחלות שמגיבות טוב לפלסיבו ומוגבלות בזמן ההשפעה הם אידאליות לטיפול.
  2:מחלות שאין להם מזור רפואי הם גם מטרה טובה- יאוש יגרום לאנשים לקנות כל מיני דברים שבדרך כלל לא היו קונים. במיוחד אם מדובר במחלות כרוניות או טרמינליות.
  3.מחלות עם קשר פסיכולוגי חזק -לא רק שיש להם נטייה להגיב הרבה פעמים לאפקט הפלאציבו אלא גם מדוב ר באכלוסיה פחות שפויה בגדול ולכן הם גם מטרה טובה.
  4. מחלות שבכלל לא קיימות.
  ———
  סוג הטיפול.
  בעיקרון רוב הלקוחות שלך יתעלמו מהרעיון של מבחן כפול סמיות- אבל אם אתה רוצה סיכוי להגיע לקהלים קצת (אבל לא ממש) ספקנים- אתה צריך סוג של טיפול שלא יכול להפגע מבדיקה כזאת-
  אקפונקטורה למשל היא שיטת טיפול שמאוד בעייתי לבצע בה ניסוי כפול סמיות.
  נסה משהו כמו "תרפיה בריקוד מודרני לטיפול בעיות כבד" לך תחשוב איך אתה עושה ניסוי כפל סמיות על זה!
  רצוי גם שאם יש לך מטפלים אז שא' יצרו קשר חזק עם המטופלים בהם כדי שיצרו תלות רגשית- ב'
  יאמינו בעצמם שהשיטה אפקטיבית- כמובן.
  —————-
  רצוי לשלב דברים מועילים כמו התעמלות או אכילה נכונה-אם תעשה את זה נכון הטיפול שלך יקח את הקרדיט לכל תועלת שהדברים האלו יביאו.
  —————
  ככל שאתה נשמע מדעי יותר- מצבך לרוב טוב יותר. תשתמש בהרבה מונחים מחזית הרפואה שנמעו בעיתונות- הכי חשוב שידעו שאתה cutting edge.
  גם אם אתה הולך על טיפול שהוא באופיו הוא מיסטי יותר מילים מדעיות לא יכולות להזיק.
  —————————
  המחיר:
  תתמחר את הטיפולים והתרופות שלך בספקטרום רחב ובלי קשר לעלות שלהם –
  משהו יקר יותר יתרגם אצל אנשים כמשהו טוב יותר תקרה לתרופה הזה פננסה פורטה ויקנו אותה אחרי שפננסה לא תעבוד מספיק טוב. לא חייב להיות הבדל כימי כלשהו בין שתי התרופות. או הבדל כימי כלשהו בין התרופות למי ברז עם סוכר.- התווית זה מה שחשוב .
  —————————–

  ——–

 17. כמי שקרא את ריפו או פיתוי וגילה מה זה באמת כירופרקטיקה- לא כירופרקטיקה זה לא מדע וזה שרלטנות טהורה – הבעיה בתחום הזה (לפי ריפוי או פיתוי) היא שהרפואה הקונבנציונאלית לא כל כך יודעת לטפל בבעיות הגב יותר טוב בהרבה מאשר הפלאצבו או הפיזוטרפיות שהכריופקטיה מבצעת.
  אם השרלטן נותן את עשב המרפא הנכון בטענה שהוא מרחיק רוחות רעות- הוא עדיין שרלטן.
  הכירופקטיקה הקלאסית מדבר על אנרגיות שזורמות בעמוד השידרה (או משהו בסיגנון)
  בעיקרון דיקור סיני הוא משהו שקשה לבדוק במחקר כפול סמיות- אבל לפי ריפוי פיתוי אירגון רציני יותר מאירגון הבריאות העולמי- קבוצת קוקריין בדק וראה שכנראה אין באקפנקטורה יותר מאשר פלאצבו.
  עוד אפקט שמרפא אנשים הוא הזמן- יש מחלות ומכאובים שפשוט מוגבלים בזמן מה שגם תורם לתופעה של שרלטנים

 18. קסיופיאה
  כירופרקט – אינו ד"ר לרפואה!!!! לא ראיתי שני גברים וחצי??
  בארה"ב לכל מרצה באוניברסיטה קוראים "פרופסור" – זה מקצוע, ולא תואר. כירופרקט עוסק במשהו קרוב לרפואה אך אינו רופא – בפרט, הוא אינו רשאי לספק מרשם לתרופות.

 19. הי אורן,
  לגבי דיקור, ובכלל, חשוב מאוד להבין את הנושא של תגובת פלצבו. ההשוואה צריכה להיות תמיד בין טיפול לבין מתן טיפול דמה, שכן לעצם הטיפול (וכל הטקסיות שכרוכה בו) יש השפעות לא מבוטלות על תחושות החולה (אם כי ככל הנראה לא על שינויים פיזיולוגיים של מהלך המחלה – הראיות לכך מועטות וחלשות).
  כאן אני מספר על ניסוי מאלף בחולי אסטמה, שממחיש את ההבדל בין שיפור אובייקטיבי לבין שיפור סובייקטיבי:
  (חפש את המשפט "במסגרת מחקר שהתפרסם בקיץ 2011")
  http://wp.me/p1K6uX-MM
  (גם דיקור דמה היה מעורב שם).
  מחקרים נוספים על דיקור שמדגימים את אותה התוצאה – אפקט משמעותי מעבר לאי-טיפול, אך לא שונה מדיקור דמה – אפשר למצוא כאן – http://wp.me/p1K6uX-N0

 20. מדוע כירופרקטיקה נחשבת לשרלטנות ? בארה"ב מדובר במקצוע רפואי רשמי ובוגריו נושאים תואר דוקטור לרפואה.
  הכירופרקטית שאני מטופל אצלא עזרה לי הרבה יותר מרופא המשפחה שרק הציע סטרואידים ותרופות אחרות

 21. אורן
  היא אומרת שהיא עשתה טיפול ולאחר הטיפול הבריאה. ככה לא עושים בדיקה. האם שאלת כמה אנשים עשו טיפול ולא הבריאו?

 22. ניסים
  יש לזה ביקוש אז למי אכפת, שהפראיירים ישלמו. מישהו היה צריך אחת ולתמיד לשים קץ לכל הברדק הזה.
  יש לי תפיסה נאיבית שאומרת ששרלטנים מקומם בכלא.

 23. תראה אורן,
  רוב ההצלחות של השרלטנות בעולם עובדת לפי מזל, ובעיקר אי הימצאות של בעיה אמיתית אצל המטופל.
  לרוב כאבים כרוניים בלתי מוסברים מדעית הינם בעיה פסיכולוגית בלבד, ולכן כאשר פונה האדם למטפל המוכשר, לרב המקובל ולשרלטן המצוי הוא מאמין שהאדם הספציפי הזה יעזור לו. כמו אמונה באלוהים רק שמתעסקת במשהו קטן. במקרה של מיגרנות שיש לכ15% מהאוכלוסיה וידועה אלפי שנים והתבררה כדלקת עצבית במוח השרלטנות היא פתח מילוט מעולה. הטיפול המונע הוא קשה והסבל מהמחלה גדול והרבה אנשים מנצלים זאת לשרלטנות, לדוגמה אם תכתוב מגרנה בגוגל 3 התגובות הראשונות הן פרסומות לטיפול בנוסף ל50 פרסומות שבצד.(רובן לטיפולים "ייחודיים משולבים טבעיים" הניתנים ע"י "ד"ר **** **** כירופרקט מומחה" או
  "**** ******** רפואה משלימה משולבת"). חומר למחשבה 🙂

 24. היא מתעקשת שהטיפול בדיקור ממש עזר לה, היא טוענת שלפני הטיפול היא לא יכלה בכלל לתפקד מרוב כאבים, וששום טיפול קונבנציונלי לא עזר לה, אבל לאחר הטיפול בדיקור הכאבים נעלמו מיד והיא חזרה לתפקוד מלא. כבר עברו מספר שנים מאז והכאבים עד היום לא חזרו.

  גם אני מאד סקפטי בנושא של טיפולים אלטרנטיביים אבל הסיפור שלה (אותו שמעתי ממקור ראשון) נשמע מאד אמין, נראה שהטיפול בדיקור ממש עזר במקרה שלה.

  גלעד מה דעתך ?

 25. אריק
  שרלטנות אינה עבירה על החוק. כל רב שנותן ברכה הוא שרלטן – ומזה המחוקק מפחד.
  גם קופות החולים עוסקים בשרלטנות :- טיפול "אלטרנטיבי"………

 26. אורן
  דיקור סיני הוא על גבול השרלטנות. יש מחקרים שמראים שיש לדיקור השפעה מוגבלת של אילחוש. מעבר לכך אין לדיקור כל השפעה.
  מי שטוען אחרת … שימציא את הראיות (ולא אנקדוטה…)

 27. היי גלעד, מה לגבי דיקור סיני האם גם הוא נמצא בתחום השרלטנות? קרובת משפחה סיפרה לי שבמשך תקופה ארוכה שנמשכה מספר חודשים היא סבלה מכאבי ראש קשים (מיגרנות) ושום טיפול לא עזר, אך ברגע שהיא התחילה לעבור טיפול בדיקור הכאבים נעלמו באופן מיידי ולא חזרו עד היום, כבר מספר שנים.

  מה דעתך? כיצד להתייחס לזה?

  תודה מראש.

 28. האלמנט הכי חשוב, ולא ראיתי שהוזכר, שימוש בהפחדה. וגם להפחדה יש שיטות מתוחכמות.
  דרך אגב שיטו אלו באמת דומות מאוד לשיטות שחברות התרופות משתמשות בהן.

  הטענה שלי היא, ולא נראה לי שמישהו יחלוק עלי, שכאשר מישהו מעוניין לעזור לך, יש לבדוק כמה הוא מרויח מזה. וככל שהרווח גדול יותר כך ההוכחה לכך ששההצעה שלו עובדת צריכה להיות חזקה יותר.

  ומה זה רווח? רווח יכול להיות כמובן כסף, או שליטה, או כבוד, או כל דבר שמספק את הצרכים של המטפל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן