סיקור מקיף

מי באמת תקף את אמריקה

הסי-איי-אי, בוש, ישראל, חיזרים – אלה רק כמה מהחשודים העיקריים בפיגועי 11 בספטמבר, על פי תיאוריות קונספירציה הנפוצות בעולם. רשימה מילקוט הכזבים

שרון שדה

ההרס המחריד והתכנון המדוקדק שאיפיינו את התקפות 11 בספטמבר הולידו עשרות תיאוריות מזימה, שעל פיהן ארצות הברית, ישראל, או שתיהן גם יחד – הן שתיכננו את המעשה או הוציאו אותו לפועל. לחלופין, נטען כי שתי המדינות ידעו על המתקפה או הוזהרו מפניה אבל החליטו שלא לפעול לסיכולה. כך או כך, הסיבה לפיגועים, לטענת מפיצי המזימות, היא מניעים סמויים שנועדו לשרת אינטרסים צבאיים של שתי המדינות; ארצות הברית, למשל, חיפשה אמתלה למבצע צבאי, כי השתוקקה להחליף את הטליבאן בממשלה פרו-מערבית שתתמוך בתעשיית הנפט האמריקאית.

מפיצי התיאוריות וסיפורי הבדים נחלקים לחמש קטגוריות: אלה הסובלים מבעיות נפשיות (פרנואידים או שקרנים מועדים), חובבי מזימות פרועות המערבבים בין דמיון למציאות, גורמים איסלאמיים קיצוניים, ארגונים ניאו-נאציים ושרלטנים שביקשו לגרוף רווח קל מההתעניינות בפרשה. רוב התיאוריות נפרשות באתרים סהרוריים ובקבוצות דיון שוליות. אלה הבולטות שבהן:

לא היתה התקפה

שום מטוס לא התרסק על הפנטגון ב-11 בספטמבר, טוען תיירי מייסאן הצרפתי בספרו “התרמית המחרידה”. את כל ההתקפות באותו יום יזם פלג ימני-קיצוני בממשל האמריקאי. הספר, שראה אור לפני חמישה חודשים, היה לרב מכר בצרפת, בספרד ובמרוקו (ביולי גם יצא לאור בארצות הברית). על פיו, סיעה ימנית בממשל האמריקאי הגתה והוציאה לפועל את הפיגועים כדי לקדם אינטרסים צבאיים, לרבות יציאה למלחמה נגד אפגניסטאן. מה שפגע בפנטגון לא היה מטוס אלא טיל מונחה אמריקאי. בהצביעו על צילומים מאתר האסון “מוכיח” מייסאן כי החור שנפער בבניין אינו דומה לנזק שנגרם מפגיעת מטוס וכנפיו. אבל, הוא מודה, אין לו שום הסבר בנוגע לגורל טיסת אמריקן איירליינס 77 או הנוסעים שהיו בה.

בן לאדן, משת”פ אמריקאי

בן לאדן עבד בעצם למען הסי-איי-אי. מפיציה של תיאוריית המזימה הזאת מתבססים על גרעין של אמת – האמריקאים סייעו לכוחות בן לאדן בזמן המאבק בכיבוש הסובייטי באפגניסטאן – כדי לשוות לה מראית עין של אמינות ולגיטימיות. לפי פרסום בעיתון הצרפתי “לה פיגארו” ב-31 באוקטובר 2001, מאת העיתונאית הפרילנסרית אלכסנדרה ריצ'רד, נפגש בן לאדן ביולי 2001 עם קצין איסוף של הסי-איי-אי בזמן ששהה בבית חולים בדובאי לטיפול כליות. בית החולים הכחיש בתוקף כי בן לאדן שהה בתחומו.

האמריקאים אשמים (1)

הרשויות האמריקאיות – ובראשן הסי-איי-אי – ידעו מראש על הפיגועים; יש “ראיות רבות לשותפות פושעת לדבר עבירה מצד הממשל האמריקאי”, ובעיקר מצד משפחת בוש, שנועדה לשרת אינטרסים של לובי תעשיות הנפט. כך טוען מייקל רופרט, שוטר לשעבר בלוס אנג'לס. באתר האינטרנט שלו הוא מגבב יחד פריטי מידע כגון ביקורים של הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש האב בסעודיה מטעם קבוצת ההשקעות קרלייל והנחיה של ג'ף בוש, מושל פלורידה, ב-7 בספטמבר 2001, להיערך להתקפת טרור. המסקנה שלו היא שהממשל האמריקאי תיכנן את הפיגועים או איפשר להם להתרחש כדי שארה”ב תוכל לצאת למלחמה בשירות חברות הנפט.

האמריקאים אשמים (2)

ההתקפות הן “תולדה” של “דיונים פרטיים ומסוכנים” בין ארה”ב למשטר הטליבאן “בדבר אינטרסים גיאו- אסטרטגיים הנוגעים לנפט”. כך טוענים שני צרפתים, ז'אן-שארל בריסאר, איש מודיעין לשעבר, וגיום דסקייה, עיתונאי, בספר “בן לאדן: האמת האסורה”. לטענתם, ואשינגטון איימה על הטליבאן בפעולה צבאית ואף בהפלת המשטר, בזמן שרדפה אחרי בן לאדן, משום שביקשה להבטיח כי הממשל באפגניסטאן יהיה אוהד לצרכים ולאינטרסים של חברות נפט אמריקאיות. בתגובה ללחץ האמריקאי החליטו הטליבאן ובן לאדן להכות ראשונים.

להוכחת טענות אלה מייחסים המחברים מניעים זדוניים ליוזמה של האו”ם ליישוב המחלוקות והעימותים הפנים-שבטיים באפגניסטאן.

האמריקאים אשמים (3)

מסוק צבאי עמוס טילים נצפה ליד מגדלי התאומים כעשר דקות לפני פגיעת המטוס הראשון, נטען באתר אלטרנטיווי. “האם הממשל ידע על ההתקפות הצפויות, אבל נכשל במניעתן, או שמא איפשר להן להתרחש בכוונה תחילה?”

תוהים שם. באתר אחר נטען, זמן קצר לאחר שממשל בוש ביקש מהקונגרס סמכויות נרחבות למבצע צבאי ולפעולות בתוך ארצות הברית, כי הפיגועים לא היו אלא אמתלה להגדלת העוצמה השלטונית של הממשל.

ישראל אשמה

מיד לאחר הפיגועים טענו ארגונים מוסלמיים – וכן אתרים ניאו-נאציים – כי רק ישראל והיהודים יכלו לצאת נשכרים מהם, ולפיכך הם אלה שעשו אותם.

לדבריהם, היה זה תכסיס שנועד להפנות את דעת הקהל נגד אויבי ישראל. בתחנת הטלוויזיה של החיזבאללה, אל-מנאר נטען, כי 4,000 ישראלים שעבדו במגדלי התאומים נעדרו מהעבודה ביום הפיגועים בעקבות רמזים מהשב”כ. תיאוריה אחרת גרסה כי ראש הממשלה, אריאל שרון, ביטל ביקור בניו יורק שתוכנן ל-11 בספטמבר.

מישהו עשה מזה כסף

זמן קצר לפני הפיגועים, קיימו גורמים אלמוניים “מכירה בחסר” בהיקף גדול של מניות חברות תעופה אמריקאיות. עסקאות אלה, שהניבו תשואות גבוהות, נעשו ברובן מחוץ לארצות הברית, ומיד לאחר שהתברר טיבן צצו שתי תיאוריות. האחת, שהממשל האמריקאי היה מודע למהלך אבל התעלם ממנו מסיבות לא ברורות; והאחרת, שקומץ בעלי הון, המקורבים לחוג המצומצם של בן לאדן, קיבלו מידע מוקדם וניצלו אותו לרווח מהיר.

החוצנים אשמים

יצורים מהחלל החיצון הם אלה שגרמו לפיגועים – כך נטען באחד מאתרי הקונספירציה, שצוטט באתר סלון.קום. “ג'ורג' בוש הוא ביל קלינטון! שניהם גם יחד הם נשיאי 'סוכנות החוצנים' והם מאפשרים לגזע החוצני ללהטט ולתעתע במשחקי-סנאף כאן באמריקה”.

האסונות מונצחים על שטרות

מנסחי התיאוריה טוענים, כי אם מקפלים שטר בערך 20 דולרים כמה פעמים אפשר לראות את אזור ההתרסקות בפנטגון. קיפולים נוספים יאפשרו לחזות במגדלי התאומים בוערים. בנוסף לכך אם מקמטים את השטר סמוך למספר 20 יופיע השם אוסאמה. ההוכחה הניצחת לדעת המנסחים לנכונות התיאוריה היא, שאם מחברים את המספרים 11(התאריך שבו אירעו הפיגועים) ו- 9(החודש שבו אירעו הפיגועים) התוצאה שווה ל- 20(ערכו של השטר). קיפולים של 10 דולר מגלים גם כן את מגדלי התאומים עולים באש; שטר של 50 דולר מתעד את קריסת המגדלים; שטר של 100 דולר מאפשר לראות מרחוק את מגדלי התאומים עולים באש.

רואים הכל במספר

11 התאריך 11 בספטמבר מצביע מראש על אסון אפשרי. מספר הטלפון של שירותי החירום בארה”ב הוא .911 מגדלי התאומים היו דומים למספר 11. מספר הטיסה של המטוס הראשון שהתרסק במגדלים היה .11 במטוס היו 92 בני אדם – 11 בגימטריה. בשמות הבאים מופיעות באנגלית 11 אותיות: ביל קלינטון, ג'ורג' וו' בוש, סעודיה, הפנטגון, מוחמד עטא וגורדי שחקים.

השטן ניבט מהאסון

כמה אתרי אינטרנט מציגים תמונות של התמוטטות מגדלי התאומים, שבהן נראה

העשן שיוצא מהמגדלים כפני השטן.

נוסטרדמוס חזה הכל, כמובן

ב-12 בספטמבר הופצה באינטרנט במיליוני עותקים נבואה שיוחסה למיסטיקן נוסטרדמוס:

“בעיר האלוהים יבוא רעם גדול

שני אחים נקרעים זה מזה בידי כאוס,

בעוד המבצר סופג, המנהיג הגדול יקרוס,

המלחמה השלישית הגדולה תחל

כאשר העיר הגדולה בוערת”.

ואולם, כעבור כמה שבועות התברר כי השורות הללו נכתבו למעשה ב-1997 בידי ניל מרשאל. מרשאל, שהיה אז תלמיד תיכון, כתב את הדברים לאתר אינטרנט שביקש להראות כיצד אפשר לעוות את כתבי המיסטיקן מהמאה ה-.16.

* אתר הידען היה חלק מפורטל IOL מקבוצת הארץ עד שנת 2002

2 תגובות

  1. אכן רשימה מכובדת של תאוריות מופרעות פחות או יותר
    אך רק להציג אותם ולטעון שהם סיפורי בדים בלא להסביר מדוע הם לא נכונים אממ..רק כי מה?כי אמרו בחדשות?

  2. אז מה המדענים חושבים??
    מטוס באמת פגע בפנטגון?
    מה הסיבה המדעית שבגללה נפל הבניין WTC7?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן