סיקור מקיף

ניסוי התנהגותי הראה שגם דולפינים מושפעים משדות מגנטיים

דולפינים נמשכים אל מגנטים: "הוסיפו דולפינים אל רשימת החיות הרגישות למגנטים", כך אומרים חוקרים צרפתיים. דולפינים הינם רגישים להשפעות מגנטיות, כיוון שהם מתנהגים באופן שונה כאשר הם שוחים ליד חפצים ממוגנטים

דולפינן מרים את ראשו מעל המים. צילום: shutterstock
דולפינן מרים את ראשו מעל המים. צילום: shutterstock

דולפינים נמשכים אל מגנטים: "הוסיפו דולפינים אל רשימת החיות הרגישות למגנטים", כך אומרים חוקרים צרפתיים. דולפינים הינם רגישים להשפעות מגנטיות, כיוון שהם מתנהגים באופן שונה כאשר שוחים ליד חפצים ממוגנטים. כך טוענים דורותי קרמר (Dorothee Kremers) וקולגות שלה מאוניברסיטת דה רנה (Université de Rennes) בצרפת. המחקר שלהם סיפק ניסוי התנהגותי אשר הוכיח טענה זאת.

"חוש מגנטי" (Magnetoception) הוא יכולתם של בעלי החיים להשתמש בשדה מגנטי, כמו השדה המגנטי של כדור הארץ, על מנת להתמצא בסביבה ולנווט. מחקרים בעבר הראו שחוש זה משחק תפקיד חשוב אצל בעלי חיים יבשתיים לשם ניווט. כמו כן תצפיות הראו שחוש זה קיים גם אצל יונקים ימיים המשתמשים בו לניווט במהלך נדידה ימית, כמו למשל מינים ממשפחת הלווייתנאים והדולפינים.

מאחר שמעבר לתצפיות, היו חסרות הוכחות התנהגותיות לכך, קרמר ועמיתה ביצעו ניסוי שבו שישה דולפינים מסוג bottlenose dolphins (דולפינן, השם המדעי הוא Tursiops-ע.ב.ח.) שחו בארבע בריכות בגודל של כ- 2,000 מטרים מרובעים. חלק מדפנות הבריכה היו עשויות מגלילים אשר בתוכם בלוקי נאודימיום (Neodymium) מגנטיים. בלוקים אלו יצרו סביבם שדה מגנטי בעוצמה של 1.2 טסלה. בחלק אחר של גלילים לא הוצבו אותם בלוקים (קבוצת ביקורת) ולכן הם לא פלטו שדות מגנטיים. חוץ ממאפיין זה הגלילים היו דומים לגמרי במראם, במרקם שלהם ובכל מאפיין אחר הקשור לצורתם החיצונית. חשוב לציין שהאדם אשר הציב את החביות לא ידע אלו מהן בעלות שדה מגנטי וגם האדם שצפה בקלטות הווידאו של הדולפינים לא ידע זאת.

במהלך הניסוי, שחו ששת הדולפינים באופן חופשי ותנועתם נוטרה בו-זמנית.
ניתוח התוצאות של הניסוי הראה שהדולפינים התקרבו הרבה יותר מהר אל הגלילים אשר פלטו שדה מגנטי מאשר אל הגלילים שלא פלטו שדה מגנטי (המונח במחקר המקורי הינו Latency, משמע זמן תגובה והכוונה שזמן התגובה של הדולפינים היה קצר יותר כאשר שחו אל מול הגלילים הממוגנטים- ע.ב.ח). מעבר לכך לא היה שום שוני בהתנהגותם כלפי הגלילים השונים.

"דולפינים מסוגלים להבין בין עצמים בהתבסס על התכונות המגנטיות שלהם, תנאי הכרחי לניווט המבוסס על חוש מגנטי", כך טוענת קרמר. התוצאות שלנו מספקות ראיות ניסוייות חדשות לגבי הימצאות חוש מגנטי אצל יונקים ימיים ולכן אלו צריכים להיות מוספים למיני בעלי החיים אשר רגישים לשדה מגנטי".

 

קישור למחקר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן