סיקור מקיף

תרופות מבטיחות לסוכרת

ביאטה, טיפול חדשני בהזרקה לחולי סוכרת, מעודד את ייצור האינסולין בלבלב

ארבעה תרופות חדשת לטיפול בסוכרת מעוררות תקוות בקרב רופאים וחולים כאחד. התרופות החדשות פועלות באופן שונה ויעיל יותר מתרופות קיימות, ותופעות הלוואי שלהן מתונות יותר. אחת מהארבע, ביאטה (byetta), משווקת בארה”ב מאז יוני 2005, ניתנת בהזרקה עצמית, והיא מעודדת את הלבלב לייצר יותר איסנסולין ואת הכבד – לייצר פחות סוכר-דם. היא מביאה לירידה משמעותית במשקל, בניגוד לתרופות סוכרת קיימות שגורמות לעתים השמנה, התפתחות שמחריפה את המחלה.

תרופה חדשנית אחרת היא אקסוברה (Exubera), היא אינסולין ניתן לשאיפה, והיא אמורה לצאת לשוק בארה”ב ביולי. שתי התרופות הנוספות, גלבוס (Galvus) וג'נוביה (Januvia), הן גלולות המעודדת את ייצור ההורמון 1-GLP, המעודד בתורו את הלבלב לייצר יותר אינסולין ואת הכבד לייצר פחות סוכר-דם. הן אמורות לצאת לשוק בארה”ב בסוף 2006 או בתחילת 2007. רופאים שהשתתפו בפיתוח התרופות החדשות אומרים כי באמצעות התרופות האלה תושג שליטה במחלה בכ-90% מהחולים.

חולים עם סוכרת מסוג 2 (סוכרת מבוגרי) מאבדים בהדרגה את היכולת לייצר אינסולין, הורמון המופרש בלבלב והשולט ברמת הסוכר בדם, בה בעת גוברת ההתנגדות בגופם לאינסולין שגופם עדיין מצליח לייצר.

ניו יורק טיימס
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~516968566~~~236&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן