סיקור מקיף

תעלומה אנרגטית בלב הגלקסיה שלנו

הודעה לעיתונות מטעם PPARC

מרכז הגלקסיה בתחום קרני הרנטגן. קרדיט: H.E.S.S. collaboration

כתובת ישירה לדף זה:
https://www.hayadan.org.il/galaxycenter0904.html

צוות אסטרונומים מבריטניה גילה בשיתוף עם צוותים ברחבי העולם עצם מסתורי שפולט קרני גמא אנרגטיות במרכז גלקסיית שביל החלב שלנו. המחקר שלהם, שהתפרסם ב-22 לספטמבר בכתב העת לאסטרונומיה ואסטרופיסיקה, נערך בעזרת מערכת ה-S.S.E.H (High Energy Spectroscopic System). זהו מערך של ארבעה טלסקופים, הנמצא בנמיביה, דרום מערב אפריקה.

מרכז הגלקסיה שלנו מכיל מספר מקורות אפשריים לקרני גמא, כגון חור שחור מסיבי במיוחד, שרידי התפוצצויות סופרנובות, וייתכן גם הצטברויות של חלקיקי חומר אפל אקזוטי, כאשר כל אחת מהאפשרויות שהועלו פולטת קרינת גמא באופן מעט שונה. מקורה של הקרינה שגילה צוות ה-H.E.S.S באזור סמוך לקבוצת הכוכבים קשת, האזור בו שוכן החור השחור במרכז הגלקסיה שלנו.

לפי מרבית התיאוריות של החומר האפל, הקרינה שנתגלתה אנרגטית מדי מכדי שיהיה ניתן להסבירה בעזרת איונם של חלקיקי חומר אפל. ספקטרום הקרינה שהתקבל מתאים בצורה הטובה ביותר לתיאוריות, הגורסות שמקור האנרגיה בהתפוצצות סופרנובה עצומה. התפוצצות כזו אמורה להפיק שטף קבוע של קרינה.

ד"ר פאולה צ'דוויק (Chadwick) מאוניברסיטת דוראהם אמרה "אנו יודעים שסופרנובה ענקית התפוצצה באזור הזה לפני 10,000 שנה. פיצוץ שכזה עשוי להאיץ קרינת גמא קוסמית לאנרגיות גבוהות כאלה כמו שראינו – קרינה שעוצמתה גדולה פי מיליארד מקרינת קרני הרנטגן בה משתמשים בבתי חולים. ואולם, נזדקק לתצפיות נוספות כדי לקבוע מהו המקור המדויק של הקרינה."

פרופסור איאן הולידיי (Halliday), מנכ"ל המועצה למחקר אסטרונומי ואסטרופיסיקלי (PPARC), המממנת את המעורבות האנגלית ב-H.E.S.S, אמר: "המדע ממשיך לחשוף בפנינו את הבלתי צפוי בעודנו חותרים לחזית הידע." הולידיי הוסיף "מרכז הגלקסיה שלנו הוא מקום מסתורי וביתן של תופעות מסתוריות כגון חור שחור וחומר אפל. מציאת המקור של קרני הגמא תספר לנו הרבה על התהליכים המתרחשים בלב ליבה של הגלקסיה שלנו."

עם זאת, התיאוריה של הצוות אינה מתיישבת עם תוצאות קודמות אליהן הגיעו צוות ה-CANGAROO האוסטרלי-יפני וצוות ה-US Whipple. שני הצוותים הללו גילו בעבר קרני גמא אנרגטיות ממרכז הגלקסיה (בתצפיות שנערכו בשנים 1995-2002), למרות שהתצפיות שלהם לא הגיעו לדיוק אליו הגיע ה-H.E.S.S, ובנוסף לא עלה בידי הצוותים הללו לאתר את המיקום המדויק של קרני הגמא. לתוצאות הקודמות מאפיינים שונים משל תצפיות ה- H.E.S.S. ייתכן שמקור קרני הגמא במרכז הגלקסיה משתנה בתקופת זמן של שנה, מה שהופך אותו לעצם משתנה, כגון החור השחור במרכז הגלקסיה.

צוות ה- H.E.S.S מקווה לחשוף את המסתורין בעזרת תצפיות נוספות על מרכז הגלקסיה במהלך השנה שנתיים הקרובות. המערך השלם של ארבעת הטלסקופים ייחנך ב-29 בספטמבר 2004.

תרגום: דיקלה אורן

תקציר המאמר המדעי
ההודעה לעיתונות מטעם PPARC
ידען האסטרופיסיקה – כוכבים וגלקסיות

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~959532683~~~181&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן