סיקור מקיף

תחנת החלל: עדיין לא עוברים למשמרות של שנה

תיירי החלל ייאלצו לחכות * החלטת נאס"א לא להאריך את שהייתם של האסטרונאוטים תמנע מסוכנות החלל הרוסית למכור למיליונרים מקומות לטיסות הבאות לתחנה

סויוז" עוגנת בתחנת החלל הבינלאומית, ביום רביעי, 21/4/04

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/iss230404.html

החללית הרוסית "סויוז" עגנה שלשום בתחנת החלל הבינלאומית והביאה עמה צוות הכולל קוסמונאוט רוסי, אסטרונאוט אמריקאי ואסטרונאוט הולנדי. הצוות החדש יחליף את הצוות הנוכחי, ששהה בתחנה שישה חודשים. סויוז, שהמריאה ביום שני ממרכז החלל בבייקונור שבקזחסטאן, עגנה בתחנת החלל הבינלאומית בסביבות תשע בבוקר. התהליך הסתיים כשעה וחצי לאחר מכן, והאסטרונאוטים יצאו מהחללית אל התחנה.

המפקד הרוסי, גנאדי פדלקה, ומהנדס הטיסה האמריקאי מייקל פינק יבלו שישה חודשים בחלל. ההולנדי אנדרה קיפרס, איש סוכנות החלל האירופית, ילווה אותם במשך 11 יום שבהם יקיימו האסטרונאוטים ניסויים מדעיים. קיפרס יחזור לכדור הארץ יחד עם האסטרונאוטים מייקל פואל האמריקאי ואלכסנדר קאלרי הרוסי, שניהל את התחנה מאז אוקטובר.

שלשום החליטה נאס"א לדחות את בקשת רוסיה להאריך את שהייתו של הצוות הבא שיגיע לתחנת החלל הבינלאומית מחצי שנה לשנה. עם זאת, מסוכנות החלל האמריקאית נמסר שנאס"א פתוחה לדון באפשרות של הארכת תקופת השהייה במשימות החלל הבאות.

"אנחנו סבורים שהעיתוי כעת לא מתאים. אחת הסיבות לכך היא שפעילות התחנה צומצמה", נמסר מנאס"א. דובר סוכנות החלל הוסיף, שבסופו של דבר יהיה צורך בתקופות שהייה ארוכות יותר בחלל, העולות בקנה אחד עם תוכניתו של נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש, שהודיע בינואר על שליחת אסטרונאוטים לירח ומאוחר יותר למאדים.

הארכת תקופת שהייתו של הצוות הבא, שאמור להמריא לתחנה באוקטובר, היתה מפנה 3-2 מקומות בטיסות של "סויוז" לתחנה בשנה הבאה. את המקומות אפשר היה למכור לתיירים או לאסטרונאוטים זרים ב-15 מיליון עד 20 מיליון דולר למקום. סכומים אלה היו אמורים לזרום לקופותיה המדולדלות של סוכנות החלל הרוסית.

"העמדה שלנו ברורה", אמר יורי סמיונוב, מנהל החברה הרוסית שבונה את הסויוז, "הצוות הבא צריך להישאר בתחנה זמן רב. אנחנו מוכנים לשהיות ממושכות, ואני דוחק בעמיתינו האמריקאים לא לגרור את רגליהם בעניין הזה".

קשייה הכספיים של סוכנות החלל הרוסית הוחרפו לאחר שצי מעבורות החלל האמריקאיות קורקע בעקבות התרסקותה של מעבורת החלל "קולומביה" בפברואר 2003. בעקבות הקרקוע סויוז נהפכה לרכב החלל היחיד שנושא אסטרונאוטים לתחנה ומחזיר אותם ממנה.

לצבר הידיעות הקודם באשר למשימה הנוכחית בתחנת החלל
נאס"א שוקלת משימות בנות שנה לתחנת החלל * התשובה לרוסים בתוך שבועות
ידען תחנת החלל הבינלאומית
לידיעה באתר החדשות של יאהו

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~824685360~~~88&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן