סיקור מקיף

תג רדיו יאפשר מעקב אחר תנועות הנוסעים בנמלי תעופה

RFID על כל נוסע בשדה התעופה

אבי בליזובסקי

תגים חשמליים שיענדו הנוסעים בנמלי התעופה עשויים לסייע במלחמה בטרור. אומרים מדענים. אב טיפוס טכנולוגי אמור לשמש בניסוי בנמל תעופה בהונגריה, ואם יצליח הוא עשוי להפוך למציאות בכל נמלי התעופה בתוך שנתיים. המחקר מתבצע על ידי מכון מחקר חדש ביוניברסיטי קולג' בלונדון שהוקם במטרה לפתח פתרונות טכנולוגיים נגד פשעים. פרויקטים אחרים בתחום זה שעורך מכון המחקר כוללים בין היתר סריקה לאיתור חומרי נפץ וסריקה לאיתור קרינה מ”פצצות מלוכלכות”.
ד”ר פול ברנאן (Brennan), מהנדס חשמל, הוא העומד בראש פרויקט התיוג המכונה Optag. לדבריו, “הרעיון הבסיסי הוא שנמל תעופה עשוי להזרע ברשת של מערכות המשלבות מצלמות פנוראמיות וקוראי RFID, שיכולים לעקוב אחר תנועת האנשים ברחבי המבנים השונים של הטכמינל. התוכנית, לדבריו, היא לספק לכל נוסע כזה תג בעת תחילת הצ'ק אין. “במערכת שלנו, נוכל לאתר את מיקומו של כל אדם בדיוק של מטר אחד וניתן יהיה לשלב את הנתונים של המצלמה והתג כדי לספק לנו יכולת בילוש רבת עוצמה.

חירויות הפרט
התגים אינם נושאים כל נתונים, אך פולטים אות הכוללת מספר זהות ייחודי שניתן יהיה לאתר את בעליו באמצעות חיפוש במערכת זיהוי הנוסעים. בעתיד, אמר ד”ר בראנן, המערכת יכולה גם לשלב מידע ביומטרי.
הפרויקט עדיין דורש התגברות על כמה מכשולים כמו למשל מציאת דרך להבטיח שלא ניתן יהיה להחליף את התגים בין נוסעים שונים או להסירו ללא הודעה. גם החשש מחדירה לזכויות הפרט עלול גם הוא להיות גורם שיהיה צורך לקחת בחשבון, אך פוטנציאלית, אומר ד”ר בראנן, התגים יכולים להוסיף בטחון באמצעות מתן האפשרות לעקוב אחר תבניות התנועה של הנוסעים ולאתר את אלו החורגים מהם כחשודים וכן למנוע מהם להיכנס לאיזורים מוגבלים. המערכת גם תוכל לסייע לנמלי תעופה גם לפנות את הנוסעים במקרים של שריפה, לאתר במהירות ילדים ולאתר נוסעים מאחרים.
מערכת הוכחת היכולת תנוסה בנמל התעופה דברצ'ן בהונגריה. אם תצליח, אומר בראנן, היא תהיה זמינה בכל מקום בתוך שנתיים.
המרכז החדש גם יחקור מגוון רחב של אמצעי הגנה נוספים לשדות תעופה. פרופ' רוברט ספלר פיתח סורקים לאיתור חומרי נפץ וסמים. המכשיר יכול לשמש בנמלי תעופה כמו גם בנמלי ים ובמעברי גבול יבשתיים. הסורק פועל באמצעות יריית קרני רנטגן על חפץ ובחינת כיצד חוזרים הפוטונים – חלקיקי האור. חומרים שונים, אמר, פולטים תבנית ייחודית של פיזור הפוטונים, והדבר יכול לשמש כדי לזהות האם נוכחת במזוודה כמות קטנה של חומר נפץ או סמים. הסורקים, אמר, יכולים להיות משולבים במכשירים המשמשים כבר כיום לסריקת התיקים. בינתיים הוא פיתח אב טיפוס – מצלמת קומפטון. מכשיר נייד זה יכול לשמש לבחינה האם פוצצו באיזור פצצות מלוכלכות. הוא גם בודק אם יש במקום קרינה, ואם כן- את מקורה המדויק. לדבריו, המערכת עשויה לסייע לכוחות ההצלה לזהות איזורים מסוכנים ולעזור בפעולות הטיהור.
מרכז UCL לאבטחה ומדעי הפשע, שנפתח בלונדון בתחילת אוקטובר, פועל בתחומים רבים של המדע וחוקר מספר נושאים בתחום הפשע והבטחון. פרופ' גלוריה לייקוק (Laycock) מנהלת המרכז אומרת: “אבטחה העי עניין מרכזי בחברה של ימנו, והיא יכולה לבוא בצורות רבות. הפשע בעולם המפותח גואה, ויתכן שקיים קשר בין עליה זו לעליה בהזדמנויות לפשיעה. הדרך היעילה ביותר להתמודד עם הבעיה היא להפריע להזדמנויות הללו. המדע והטכנולוגיה יכולים לסייע לנו להבין כיצד לעשות זאת.”

לידיעה בבי.בי.סי
ידען הביומטריה

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~608203114~~~143&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן