סיקור מקיף

שפיצר צפה בחגורת אסטרואידים “זרה”

מדענים מקאלטק שהשתשמו בטלסקופ החלל האינפרה-אדום שפיצר לאתר חגורת אסטרואידים המקיפה כוכב דומה לשמש שלנו במרחק 41 שנות אור

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה:
https://www.hayadan.org.il/outerbelt0405.html

טלסקופ החלל שפיצר של נאס”א צפה במה שעשוי להיות ענן אבק של אסטרואידים המקיפים ביחד בתוך חגורה כוכב הדומה לשמש שלנו. התגלית מציעה לאסטרונומים הצצה נדירה על מערכת כוכבים רחוקה המזכירה את זו של הבית, ועשויה ליצג צעד משמעותי לקראת לימוד האם ישנם גם כדורי ארץ נוספים אי שם בחלל.
“אסטרואידים הם השאריות של אבני הבניין של כוכבי לכת סלעיים כמו כדור הארץ”, אמר ד”ר צ'ארלס בייכמן (Beichman) מהמכון הטכנולוגי של קליפורניה בפסדינה. בייכמן הוא החוקר המוביל במאמר שיופיע באסטרופיסיקה ג'ורנל. “איננו יכולים לראות באופן ישיר כוכבי לכת חיצוניים, אך כעת אנחנו יכולים לחקור לפחות את המאובנים המאובקים שלהם”.
חגורות אסטרואידים הם המזבלה של מערכות השמש. הם זרועים בשרידים סלעיים של כוכבי לכת שלא נוצרו, שהתרסקו לעיתים זה בזה, ובעטו החוצה פלומות אבק. במערכת השמש שלנו, האסטרואידים התנגשו בכדור הארץ, הירח ושאר כוכבי הלכת.
אם התגלית תאושר, חגורת האסטרואידים החדשה תהיה הראשונה המתגלה סביב כוכב בגודלה ובגילה של השמש. הכוכב, HD69830, נמצא במרחק 41 שנות אור מכדור הארץ.. ישנם עוד שתי חגורות אסטרואידים ידועות, אך הן מקיפות כוכבים צעירים ומאסיביים בהרבה.
בעוד חגורת האסטרואידים החדשה היא הקרובה ביותר לזו שלנו, בעלת פי 25 יותר חומר. אם מערכת השמש היתה מכילה חגורת אסטרואידים בצפיפות כזו, האבק שלה היה מאיר את שמי הלילה בפסים בהירים. חגורת האסטרואידים הזרה גם קרובה יותר לכוכב שלה. חגורת האסטרואידים שלנו נמצאת בין מסלולי מאדים וצדק, בעוד זו שהתגלתה כעת נמצאת במסלול המקביל לזה של נוגה. ואולם, לשתי החגורות יש משהו אחד במשותף: במערכת השמש שלנו משמש צדק כקיר חיצוני לחגורת האסטרואידים, וכוח המשיכה שלהם רועה אותם לסדרת רצועות. באופן דומה, כוכב לכת שעדיין לא אותר בגודלו של שבתאי או קטן יותר עשוי גם לרעות את האסטרואידים של הכוכב הזה.
אחד מהחלליות העתידיות של נאס”א המיועדת לחיפוש כוכבי לכת ארציים SIM PlanetQuest עשויה לזהות כוכב לכת כזה המקיף את HD 69830.. החללית שתוכל לאתר כוכבי לכת בעלי כמה מסות ארץ מתוכננת לשיגור בשנת 2011.
בייכמן ועמיתיו השתמשו בספקרוגרף באינפרה-אדום של שפיצר כדי לצפות ב-85 כוכבים דמויי שמש. רק HD 69830. נמצא כמתאים לארח חגגורת אסטרואידים. הם לא ראו את האסטרואידים עצמם אלא את הדיסקה האבה של אבק חם הממלא את החלק הפנימי של מערכת הכוכב. קרוב לודאי שמקורו של האבק הוא מחגורת אסטרואידים שבה שרידי אבק מהתרסקויות התרחשו לעיתים תכופות, בערך אחת לאלף שנים.
לידיעה ביוניברס טודיי המתבססת על הודעה לעיתונות של קאלטק
ידען כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~143710560~~~54&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן