סיקור מקיף

שמן חמניות עשוי להחליף את הנפט

מדענים בריטים הצליחו להפיק משמן חמניות אנרגיה שתשמש להפעלת מכוניות. שימוש בטכנולוגיה יפחית משמעותית את זיהום האוויר

מערכת וואלה!

שדה חמניות או תחנת דלק עתידנית?

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/sunflowerfule270804.html

מדענים בבריטניה טוענים כי גילו דרך חדשה וידידותית יותר לסביבה לתפעל מכוניות ומוצרים ביתיים. לטענתם, הפתרון טמון בשימוש בשמן חמניות, אותו שמן המשמש לבישול וטיגון. בהופעתם בפני חברי האגודה האמריקאית לכימיה בפילדלפיה, הציגו אתמול חוקרים מאוניברסיטת לידס דרך בה ניתן להפיק משמן החמניות את המימן הדרוש לייצור תאי דלק וכך להפכו למקור אנרגיה.

תא הדלק הוא מעיין סוללה אשר מסוגלת לייצר חשמל ללא שריפה וללא זיהום. תוצרי הלוואי העיקריים שנוצרים בתוך תא הדלק הם מים ופחמן דו חמצני, שניהם ידידותיים במיוחד לסביבה.

“אנו משתמשים בתהליך המערבב שמן חמניות עם אדים העוברים דרך תהליך מזרז לייצור תאי דלק, ללא פליטה של דו תחמוצת הפחמן כך שהוא ניתן לחידוש” אמר החוקר איאן הנלי.

“כרגע אנו משתמשים בשמן חמניות טהור, אך על פי התיכנון נוכל להשתמש בכל סוג של שמן, כמו שמן ליפתיות או שמן בוטנים. בסופו של דבר, בכוונתו להשתמש בשמן מבוזבז, כזה שנזרק על ידי מסעדות ומפעלים המייצרים מזון.” הוסיף הנלי.

החוקרים הבריטים אמרו כי עם עליית המחירים של מוצרי האנרגיה המופקים מנפט, הם מקווים שתגבר ההתעניינות בשיטה החדשה שלהם ליצור אנרגיה. “אנו מייצרים מימן משמן חמניות, מה שנראה לנו כמקור אנרגיה ריאלי יותר. עם התפתחות התשתית של הביו-אנרגיה במקומות כמו צרפת וגרמניה, נראה לנו שיש כאן פוטנציאל” הוסיפו החוקרים.

שימוש בתאי דלק יפחית את זיהום האוויר

החוקרים מאמינים כי תאי הדלק יהפכו, בסופו של דבר, לתחליף ראוי לנפט וגז וייצרו אנרגיה ללא זיהום אוויר. הם נמצאים כבר בשימוש במדינות רבות, אולם השימוש בהם מצומצם כיוון שהמימן הדרוש להפעילם מגיע, בדרך כלל, משריפת מאובנים.

מומחים לאיכות הסביבה מאמינים כי השקעה בטכנולוגית תאי-דלק תוכל להוביל לירידה דרמטית בזיהום אוויר. אולם הדעה הרווחת היא שיעברו בין עשר לעשרים שנה עד שהטכנולוגיה תהיה נפוצה.

ידען אנרגיה ותחבורה

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~935202470~~~170&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן