סיקור מקיף

שיטה חדשה מאפשרת גילוי כוכבי לכת רחוקים

חוקרים מאוניברסיטת טסמניה וחובבי אסטרונומיה מניו זילנד הכריזו על גילוי כוכבי לכת בשיטה חדשה – שימוש בעדשות כבידתיות

אבי בליזובסקי

תמונה שיצילם טלסקופ החלל האבל יאפשר למדענים לעומק את פרטיה של תגלית שבוצעה מטסמניה

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/newplanet270505.html

חוקרים אוסטרלים סייעו לגלות כוכב לכת חדש בשביל החלב, והם מאמינים כי זו רק שאלה של זמן עד שרבים כמוה יתגלו.
גודלו של כוכב הלכת הגזי פי אלף מגודלו של כדור הארץ והוא נמצא במחצית הדרך למרכז הגלקסיה – במרחק של 25 אלף שנות אור.
בפרויקט ישתמשו החוקרים בטכניקה כמעט לא ידועה המכונה מיקרו-עדשות – שימוש בכוח המשיכה של כוכב כמעין זכוכית מגדלת, כדי לעזור לאסטרונומים לחפש כוכבי לכת חדשים.
פרופ' ג'ון דיקי (Dickey) מאוניברסיטת טסמניה, שנטל חלק בפרויקט, אמר כי הטכניקה עשויה לסייע לאסטרונומים לגלות כוכבי לכת חדשים שקודם לא היה ניתן לצלם בשיטות המסורתיות.
“מה שמיוחד במקרה שלנו, הוא שכוכב הלתכ נתגלה בדרך שבה, בעיקרון, ניתן גם לגלות כוכבי לכת דמויי כדור הארץ” אמר דיקי.
“בדרכים האחרונות, של איתור השפעת כוח המשיכה של כוכבי לכת על כוכבי האם שלהם ניתן, ניתן לגלות רק כוכבים מאסיביים כמו צדק. אנחנו נאבקנו בטכניקה שלנו כדי לנסות ולפתוח את הדלת לאיתור כוכבי לכת דמויי כדור הארץ, ואני סבור שכעת התקווה למצוא אותם גברה.”
החוקרים מבקשים להשתמש בטלסקופ החלל האבל כדי לאסוף מידע נוסף אודות הכוכב וכוכב הלכת, שהאסטרונומים מאמינים כי הוא המרוחק ביותר מכדור הארץ שהתגלה אי פעם.
התגלית היא תוצאה של פרויקט שתואם בידי המכון האסטרופיסי של פריס ומשתתפים בו ארבעה טלסקופים גדולים בחצי הכדור הדרומי, לרבות מצפה קמפוס אוניברסיטת טסמניה.


איתור כוכב לכת בטלסקופ חובבים

צוות בינלאומי של אסטרונומים סבורים כי מצאו כוכב לכת במרחק 15,000 שנות אור מכדור הארץ והוא אחד המרוחקים ביותר שהתגלו.
כוכב הלכת הגזי התגלה בזכות העובדה שכוח המשיכה העצום של הכוכב האם שלו משבש את האור המגיע מכוכבים מרוחקים יותר. הדרך שבה השתנה אורו של הכוכב המרוחק יותר מעיד על נוכחות כוכב הלכת.
שני אסטרונומים חובבים מניו זילנד סייעו למצוא את העולם החדש תוך שימוש ב”טלסקופי חצר אחורית”, המראים כי כמעט כל אחד יכול להיות צייד כוכבי לכת.
עדשות כבידתיות נוצרות כאשר עצם מאסיבי כמו כוכב, חוצה לפני כוכב אחר הבוהק ברקע. כבידת העצם הקרוב יותר מכופפת את האור מהעצם המרוחק יותר ומגדילה אותו כמו עדשה. כאן על כדור הארץ אנחנו רואים שהכוכבים הופכים לבהירים כאשר העדשה חוצה לפינהם ואז הם מתעמעמים כשהעדשה זזה.
ב-17 במארס 2005 הודיע אנדרי אודאלסקי (Andrzej Udalski), פרופסור לאסטרונומיה באוניברסיטת ורשה, והמדען האשי בפרויקט Optical Gravitational Lensing Experiment (Ogle), חזה כי אירוע כזה עומד להתרחש בקרבת מרכז הגלקסיה שלנו.
חודש לאחר מכן כאשר יותר ויותר כוכבים הפכו בהירים מאות מונים, צפו אסטרונומים השותפים בפרויקט אוגלה ובפרויקט מתחרה – Microlensing לאתר עצמים תבנית חדשה – הפרעות מהירות בבהירות האור שניתן להסביר אותם רק בכך שעצם נוסף חוצה קרוב לכוכב הקרוב יותר – כוכב לכת.
“אין שום ספק בכך שלכוכב שבחזית יש כוכב לכת, הגורם לחריגה שאנחנו רואים” אמר אנדרו גולד (Gould), מאוניברסיטת אוהיו.

ידען כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש

לידיעה הראשונה בסי.אן.אן
לידיעה השניה – בבי.בי.סי
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~172050134~~~54&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן