שוב צונאמי באינדונזיה * מאות נהרגו, רבים ניצלו כשציפו לגל בעקבות רעידת אדמה

18 ביולי 2006 – רעידת אדמה קשה באינדונזיה

אם התכוונתם לרעידת האדמה שהתרחשה באינדונזיה ב-30 בספטמבר 2009 לחצו על קישור זה

אבי בליזובסקי וריכוז מקורות

רעידת אדמה בעוצמה 7.7 בסולם ריכטר התרחשה ביום שני באוקיאנוס ההודי, ולוותה בגלי צונאמי שהביאו למותם של 340 בני אדם, לפחות, באי יאווה באינדונזיה. זמן קצר לאחר הרעידה, הופעלה אזעקת התראה מפני צונאמי. יותר מ-150 בני אדם נעדרים עדיין, ונזק כבד נגרם לאתרי נופש וכפרי דייגים באי. מוקד הרעש היה 360 ק"מ דרומית לג'קרטה.

עדי ראייה דיווחו לסוכנויות הידיעות על גופות צפות בים או מוטלות בקרבת החוף. כמו כן, חלקי ספינה, עצים שנעקרו ושרידי בתים נסחפו לחוף לאחר שהמים ירדו. "הסתכלתי על החוף וראיתי קיר גבוה של מים מתקרב. זה היה קיר שחור של מים שנע לעברנו," סיפרה אישה בת 53, אשר הצליחה להימלט לפני פגיעת הגל. "רצתי בתוך הבית אבל נלכדתי במטבח. לא יכולתי לצאת. קיבלתי מכות מדברים שנשברו וחפצים שנסחפו עם הזרם," המשיכה ותיארה.
ביממה שאחרי, התברר שבהיעדר מערכת התראה, ההודעות, לגבי הגל המתקרב לחוף בעקבות רעידת אדמה בלב ים, לא הגיעו לכפרים ולאתרי התיירות במועדן. השלטונות הזהירו שרעידת האדמה בעוצמה של 7.7 בסולם ריכטר עלולה לעורר צונאמי, אך במרכז ג'אווה אין מערכת אזהרה. האזור אמנם לא נפגע מהצונאמי הקטלני שפקד את חופי מזרח אסיה ב-2004, אך רוב התושבים זיהו את האסון הממשמש בא כשהבחינו בים הנסוג לאחור.
בחלקים מסוימים של האי הגיעו הגלים עד למרחק של מאות מטרים מהחוף. הגלים הטיחו סירות דייגים, מכוניות ואופנועים אל בקתות העץ של אתרי התיירות וכפרי הדייגים. בתים ומסעדות שעל החוף נהרסו עד היסוד, ברצועה מאוכלסת בצפיפות, שאורכה כ-200 ק"מ לאורך החופים הדרומיים של ג'אווה.
רעידות האדמה הן שגרמו לצונאמי בקו החוף המערבי של סומטרה וג'אווה ואף בחופים אוסטרלים, כך על-פי דיווח של הסוכנות המטאורולוגית היפנית. המרכז הסיסמולוגי באינדונזיה פרסם אזהרה מפני גלי צונאמי שעלולים להיווצר בעקבות הרעש, בשלב מאוחר יותר בוטלה האזהרה, ואז, אירעו רעידות אדמה.
תיירים מבוהלים צעקו "צונאמי! צונאמי!" כאשר גל בגובה של כ-2 מטר התקרב לחוף במהירות. חלקם טיפסו על עצים או נמלטו לגבעות הסמוכות. תושבי הכפרים המבוהלים נמלטו לתוך חצרות המסגדים והחלו להתפלל. יותר מ-23 אלף בני אדם עזבו את בתיהם – חלקם משום שהבתים נהרסו וחלקם מחשש לגלים נוספים.
"ראינו חומה של מים שחורים. רצתי כשאני אוחז בבני, וכשהבטתי לאחור, ראיתי שהגל הורס לי את הבית," סיפרה איטה אניטה, שהייתה על החוף יחד עם בנה בן השנה ועם אנשים נוספים. "המים הפילו אותי והילד נשמט מידי. המים לקחו אותו."
מקורות דיפלומטיים בג'אווה אמרו לסוכנות הידיעות הצרפתית, כי בין הנעדרים שני ילדים שבדיים. בין הפצועים שישה זרים לפחות, ותיירת אחת מצרפת נהרגה.
רעידות אדמה מתרחשות באופן תדיר באינדונזיה, ששוכנת באזור בו הפעילות הסיסמולוגית חזקה במיוחד. בחודש מאי האחרון נהרגו ברעידת אדמה יותר מ- 5,700 בני אדם. ברעידת האדמה באוקיינוס ההודי בדצמבר 2004, נהרגו 170,000 בני אדם מפגיעת גלי צונאמי גבוהים.

ידען כדור הארץ – תופעות טבע
ניסוח ועריכה: ח. י. גליקזם, תרגומים וכתיבה טכנית

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן