סיקור מקיף

שבתאי – הפנינה של שמי הלילה בדצמבר 2002

שבתאי מגיע החודש לזוית הראיה הטובה ביותר ולתנאים הטובים ביותר לצפיה בטבעות

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/saturn1202.html

החודש מספק כוכב הלכת שבתאי את התנאים הטובים ביותר לתצפית בו מאז שנות השבעים והוא בהיר כפי שלא היה שנים רבות. הוא בוהק בעוצמה מינוס חצי. פירוש הדבר הוא שהוא בהיר יותר מכל כוכבי השבת למעט סיריוס וקאנופוס. מלילה ללילה במהלך חודש דצמבר ניתן יהיה לעקוב אחר תנועת כוכב הלכת לעבר זטה טאורי, אחד הכוכבים באחת הקרנות של מערכת השור. עד סוף דצמבר ישהה שבתאי באותו שדה ראיה כמו ערפילית הסרטן (M1).
שבתאי יגיע גם לניגוד עם השמש ב-17 בדצמבר לפיכך הוא יזרח בדיוק כאשר השמש תשקע ויגיע לשיאו הדרומי בנקודת החצות המקומית לכל הצופים על כדור הארץ. כוכב הלכת מרוחק שמונה חודשים מנקודת הפרהיליון – הנקודה הקרובה ביותר שלו לשמש. לפיכך ייראה שבתאי בוהק עד לסוף השנה הבאה. בשל הזוית בינו לבין כדור הארץ גם הטבעות ייראו במלוא הדרם.

קרבה יחסית של 1.2 מיליארד קילומטרים מכדור הארץ מאפשרת תצפית טובה על ירחי שבתאי. טיטאן הוא הבהיר ביותר (עוצמה 8.3) וניתן יהיה לצפות בו מקיף את שבתאי פעמיים החודש. במהלך מספר הימים הראשונים של דצמבר יחלוף טיטאן דרומית לכוכב הלכת. ואז ניתן יהיה לראות את טיטאן מצפון לכוכב הלכת ואז יופיע בצפון, במערב ויחזור לדרום, מחזור שאורך 16 יום.

ידען האסטרונומיה

לידיעה באתר 'אסטרונומי'
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~392488562~~~56&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן