רשות התעופה האמריקנית אישרה טיסה פרטית לחלל * עדכון: ספייסשיפ1 השלימה ניסוי שני

רשות התעופה הפדרלית העניקה את הרשיון לחברה מקליפורניה שמטרתה לספק טיסות זולות לתיירי חלל. במקביל משתתפת החברה במירוץ פרטי לחלל

אבי בליזובסקי

https://www.hayadan.org.il/ss1090404.html

* קיבלה רשיון מה-FAA לניסויי חלל

המטוס-טיל הפרטי SpaceShipOne המותאם לטיסות תלת מסלוליות ביצע אתמול את הטיסה השניה עם מנוע רקטי.
החללית-מטוס שנבנתה בידי חברת סקיילד קומפוזיט ממוחאבי, קליפורניה היא רכב מאויש המונע בידי מנוע משולב של דלק נוזלי ודלק מוצק. הרכב הגיע לגובה 105,000 רגל (כ-30 קילומטרים). המנוע בער במשך 40 שניות, והגיע בשיאו למהירות 2 מאך – או פי 2 ממהירות הקול מעל שמי מדבר מוחאבי.
את טיסת הניסוי השניה של SpaceShipOne הטיס פיטר סיבולד.
לא נמסרו פרטים אודות הטיסה, אף כי החברה רק הסכימה לאשר כי הטיסה אכן התקיימה וכי פרטים יימסרו בהמשך.


רשות התעופה האמריקנית אישרה טיסה פרטית לחלל

רשות התעופה הפדרלית האמריקנית (FAA) נתנה רשיונות לחברת Scaled Composites לטיסה תת מסלולית של טיל-מטוס מתוצרתה בשם SpaceShipOne. הרשיון פותח את הדרך להשתתפות החברה בתחרות X-prize מאוחר יותר השנה.
X-prize היא תחרות שהפרס בה הוא בסך 10 מיליון דולר לגוף הלא ממשלתי הראשון שיצליח לשגר שלושה אנשים לתת-מסלול פעמיים בתוך שבועיים במימון פרטי.
הטוענת לפרס, החללית SpaceShipOne תצטרך להגיע לגובה של 100 קילומטרים – הגבול הרשמי של החלל.

ה-FAA נתן רשיון לחברת סקיילד קומפוזיטס המאפשר לה להרחיב את טיסות הניסוי של SpaceShipOne – מטוס טיל במימון פרטי שנועד להעלות נוסעים לחלל. מנהל סקיילד קומפוזיטס הוא ברט רוטאן, שעמד מאחורי תכנון הוויאג'ר – המטוס הראשון שהקיף את העולם ללא נחיתות ביניים ותדלוקים.
SpaceShipOne וספינת האם שלה White Knight,, הוצגו בציבור לראשונה ב-18 באפריל 2003. מאז היא הועברה לניסויים אינטנסיביים, ובמהלך טיסה ממונעת אחת היא שברה את מהירות הקול. החללית-מטוס משתמשת במנוע טיל היברידי המשלב דלק מוצק ודלק נוזלי. SpaceShipOne גם ביצעה טיסות דאון, שהאחרונה שלהם התקיימה בחודש שעבר.
בדצמבר האחרון הוכרז כי המולטי-מיליארדר פול אלן, מייסד שותף במיקרוסופט הוא אחד המשקיעים הראשיים בפרויקט.
ה- X-prize נוסד בשנת 1996 וקבוצות רבות נרשמו לתחרות. האנליסטים צופים כי הפרס ייתבע לראשונה השנה וסקיילד קומפוזיטס היא הפייבוריטית.


רשיון ראשון לחללית פרטית בארה"ב

מאת: מערכת וואלה!

הממשל האמריקאי הודיע אתמול על הענקת הרשיון הראשון לרקטה מאוישת בבעלות פרטית, צעד ראשון בפתיחת המסע לחלל לאדם מן הישוב. רשות התעופה הפדרלית העניקה רשיון לשנה אחת לחברה בשם "סקיילד קומפוזיטס" מקליפורניה, השואפת לספק טיסות במחיר סביר, עוד במהלך העשור הקרוב. הרשיון יאפשר לחברה להטיס את החללית שלה לגובה של כ-96 ק"מ.

החברה מקליפורניה פיתחה בעבר את המטוס "ווייאג'ר" שהשלים את הטיסה הראשונה, ללא תדלוק או עצירות, מסביב לעולם, ב-1986. כלי הטיס שזכה לרשיון התקדימי, מורכב משני חלקים: מטוס רקטי שזכה לשם המפתיע "ספינת חלל אחד", ו-"האביר הלבן", מטוס סילון שנועד לשאת את הרכיב הראשון לשיגור בגובה גבוה. "ספינת חלל אחד" הגיעה לגובה של 20 ק"מ בטיסת ניסוי.

פרסומתהרשיון לטוס לחלל מהווה תנאי מוקדם להשתתפות בתחרות ה-"אקס פרייז", מירוץ בינלאומי שיעניק עשרה מיליון דולר למי שיגיע ראשון לחלל בכלי טיס מאויש, ויבצע זאת שנית בתוך שבועיים. החללית צריכה להיות מתאימה לנשיאת שלושה אנשים ובעלת יכולת להגיע לגובה של כ-100 ק"מ. מלבד החברה מקליפורניה, בודק מנהל התעופה האמריקאי את מועמדותן של שתי חברות נוספות, אחת מהם מעוניינת גם כן להשתתף בתחרות.

עד כה נרשמו 27 מועמדים לתחרות הטיסה לחלל, שנפתחה ב-1996 וממומנת על ידי גורמים פרטיים שהקימו את קרן אקס. המיליונר האמריקאי, דניס טיטו, שהיה התייר הראשון בחלל, הוא אחד מראשי הקרן. עוד חברים בה, האסטרונאוט הוותיק ג'ון גלן, השחקן טום הנקס ונכדו של הטייס שחצה את האוקיאנוס האטלנטי, צ'ארלס לינדברג.

ידען חלליות – הדור הבא
לידיעה בסי.אן.אן

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~799847201~~~169&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן