סיקור מקיף

רכב הירח האירופי ישוגר בספטמבר הקרוב * ההודי – ב-2008

ציפיות גבוהות מהמשימה האירופית הראשונה לירח * ביקורת בהודו על ההוצאה

אבי בליזובסקי

החללית סמארט-1 תשתמש בקולטי שמש לא רק לחשמל אלא גם להינע

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/moon190803.html

מנוע חדש, המתבסס כולו על אנרגית השמש יעמוד במרכז המשימה האירופית הראשונה מעולם אל הירח. כך הודיעו מנהלי הפרויקט. הם אמרו כי מנוע היונים הופך ממדע בדיוני למדע אמיתי והוא יגרום למהפכה בטיסות החלל באמצעות הנעת חלליות במהירויות גבוהות יותר ועל פני מרחקים גדולים יותר.
לאחר שהחללית הבלתי מאוישת כמובן, הקרויה סמארט-1 תגיע למסלול סביב הירח, היא תשתמש בטכנולוגיה שפותחה בבריטניה למפות לראשונה את כל פני השטח של הירח.
בסוכנות החלל האירופית מקווים כי המשימה תסייע ליצור הבנה טובה יותר כיצד נוצר הירח ותספק יותר נתונים אודות תכסיתו.
במסיבת עיתונאים שהתקיימה ביום שני האחרון (18 באוגוסט 2003) מסרו אנשי הסוכנות כי החללית תשוגר על גבי טיל מדגם אריאן 5 ב-4 בספטמבר מקורו שבגויאנה הצרפתית. ואולם שעות אחדות אחר כך נמסר כי השיגור יידחה כדי לאפשר לצוותים אחרים להשתמש בטיל לשיגור הלווינים שלהם.

מנוע היונים נוסה עד כה רק פעם אחת – בחללית "חלל עמוק 1" של נאס"א, והצוות של סוכנות החלל האירופית יספק הזדמנות לניסוי נוסף של הטכנולוגיה.
קולטי שמש יספקו כוח למנוע היונים, שהמדענים מקווים שיספיק להאיץ את החללית למהירויות גדולות יותר מאלו המתאפשרות באמצעות מנוע רקטי רגיל. מנועי יונים הם גם יעילים פי 10 ממנוע רקטי ויכולים לחתוך בזמן הדרוש לטיסות בין פלנטריות.
סיר פטריק מור אומר: "זו שיטה חלוצית של הינע. הינע יונים היא הדרך שבה יתבצעו מסעות בחלל בעתיד. זהו כלי רכב חלוצי. חכם (כשמו) בכל מובן."
לאחר 15 חודשים שבהן תבצע החללית בנחת סקר של הירח, הכלי, בגודל מכונת כביסה ישמש ליצירת מפה בתחום קרינת ה-X של פני הירח בנסיון לגלות בדיוק כיצד הוא נוצר.
הטכנולוגיה לכך תוכננה בידי מדענים מאוניברסיטאות לונדון, שפילד ומנצ'סטר.
רעיון מקובל הוא שהירח נוצר כאשר עצם בגודלו של מאדים התנגש עם כדור הארץ המתהווה, והשברים שנזרקו לחלל בעקבות ההתנגשות התמזגו ויצרו את הירח. אם הכן כך התרחש הדבר, הירח עשוי להכיל פחות ברזל מאשר כדור הארץ, מכיוון שפני כדור הארץ מכילים בעיקר מתכות קלות יותר כמו מגנזיום ואלומיניום. באמצעות מדידת כמות היסודות הכימיים הללו לראשונה באורח מקיף, תוכל סמארט 1 לספק את התשובה.

משימה מהירה
פרופ' מנואל גרנדה, מדען בריטי בכיר בפרויקט, תאר את המשימה כ"הרבה דברים ראשוניים שנכרכו ביחד במשימה אחת". "זוהי המשימה האירופית הראשונה לירח, זוהי המשימה הקטנה והמהירה הראשונה וזוהי גם החללית מונעת השמש הראשונה" אמר הפרופסור ממעבדת רותרפורד אפלטון באוקספורדשייר.
רכב הירח אמור היה להמריא במארס השנה אך הוא נדחה בשל כמה תקלות בטילי אריאן 5 ובפרט לאחר התקלה הגדולה שארעה בדצמבר האחרון. התאונה הולידה לניעור מחדש של תוכנית משגרי אריאן 5 וכמה ממשימות סוכנות החלל האירופית הוקפאו.

מנוע יונים
* מנוע יונים משתמש באנרגיה חשמלית המסופקת לו באמצעות קולטי שמש כדי להגביר את המהירות של כלי הטיס.
* סמארט-1 משתמשת בגז זנון, גז חסר צבע.
* אלקטרונים נלכדים בתוך תא באמצעות שדה מגנטי ומתנגשים באטומי הזנון. הם יוצרים יוני זנון ועוד אלקטרונים.
* התוצאה היא קרן יונים הדוחפת את החללית קדימה
* הדחף הנוצר שווה ללחץ שיוצר דף נייר המוחזק בכף היד.
* במהלך תקופה ארוכה הוא יכול לגרום לחללית לנסוע במהירות גבוהה.


הודו תשלח חללית לירח עד 2008



ראש הממשלה הודיע כי הודו "מוכנה לקחת צעד גדול במדע"; המתגדים לרעיון: המשימה לא הכרחית עבור האומה הענייה

מאת: מערכת וואלה!

הודו תשלח חללית לא מאוישת לירח עד 2008 – כך הודיע בסוף השבוע ראש הממשלה אטאל ביהארי ואג'פאי. "הודו מוכנה לקחת צעד גדול במדע", אמר ואג'פאי בנאום שנשא לאומה לרגל יום העצמאות. "אני שמח להודיע שלפני 2008 הודו תשלח משימה לירח". המשימה קיבלה את השם "המסע הראשון לירח", ותעלה למדינה כ-80 מיליון דולר.

בסי.אן.אן דווח כי הרעיון לשלוח חללית לירח הועלה לראשונה על ידי סוכנות החלל ההודית לפני שלוש שנים והסוכנות החלה את לבדוק את יישומו ב-2001.

הודו מעוניינת לרשום הצלחה בתחום חקר החלל כעניין של גאווה עבור המדינה הענייה, בה מליוני תושבים חסרי בית וחסרי חינוך. עם זאת, המתנגדים להצעה אמרו שהמשימה לא הכרחית עבור האומה הענייה, משום שהיא לא תניב הישגים מדעיים חדשים.

רק ארה"ב, רוסיה ויפן שלחו חלליות לירח עד כה. סין מתכננת לשלוח חללית לא מאוישת לירח בשלוש השנים הבאות.

חדש!!!! ידען הירח

לידיעה על סוכנות החלל האירופית בבי.בי.סי
לידיעה על הודו בסי.אן.אן
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~608471618~~~15&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן