סיקור מקיף

רוזטה צילמה שביט ראשון וגילתה בו מים ו"אטמוספירה"

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/rosetalinear1.html

החללית האירופית הנמצאת בדרכה הארוכה למפגש והנחתת גישושית על גרעין שביט אינה מבזבזת את זמנה לשווא. השבוע היא ביצעה את משימת המדעית הראשונה: תצפית על השביט C/2002 T7, או לינאר. רוזטה ערכה את התצפיות ואת המדידות המדעיות של השביט ממרחק בטוח של 95 מיליון קילומטרים.
המדענים הצליחו אפילו לזהות באמצעות החללית נוכחות של מולקולות מים ואטמוספירה דלילה סביב השביט.
החללית, ששוויה כ-900 מיליון דולרים נמצאת כאמור בתחילתו של מסע בן 7 מיליארד קילומטרים כדי לפגוש מטרה אחרת: השביט צ'ורימוב-גרסימנקו.
כאשר היא תסתובב סביב כדור הקרח בקוטר 4 קילומטרים היא תשגר נחתת קטנה הקרויה פילאה, אל פני השטח של השביט כדי לחקור את הכימיה שלו.
מדעני המשימה כמעט והשלימו את השלב הראשון של סבב הפעילויות הנוכחי על החללית, הכולל הפעלה אינדיבידואלית של כל המכשירים שעל סיפון רוזטה ופילאה. הבדיקה הראשונית הוכיחה עד כה שכל המכשירים עובדים כהלכה.
ב-30 באפריל צילמה רוזטה צילום ברזולוציה גבוהה של השביט לינאר באמצעות מצלמת אוסיריס (אופטית, ספקקטרוסקופית ואינפרה אדום). מאוחר יותר באותו היום, הופעלו שלושה מכשירים נוספים על סיפון החללית במקביל כדי לבצע מדידות של השביט.
ארבעת המכשירים צילמו את הספקטרה של השביט לינאר כדי לחקור את ההילה שלו – ענן המים ודו תחמוצת הפחמן המקיף את גלעין השביט ואת הזנב באורכי גל שונים החל מהאולטרה סגול ועד לגלי המיקרו.
ניתוח מפורט של הנתונים יידרש כדי להשלים את כיול המכשירים, דבר שיבתצע במהלך החודשים הקרובים. לא מתוכננת עוד הפעלה במקביל של המכשירים עד כמעט סוף השנה. ואולם צוות הרוזטה החליט כי הדבר יכול להעשות בלא סיכון כדי להתקדם בניסוי הכולל של החללית.
השלב הראשון של הבדיקה אמור להיות מושלם בשבוע הראשון של יוני. רוזטה תכנס לאחר מכן לתקופה שקטה של מצב שיוט עד ספטמבר, כאשר צפוי להתחיל השלב השני של הבדיקות.

ידען האסטרואידים והשביטים
לידיעה בבי.בי.סי
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~855689792~~~266&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן