סיקור מקיף

קודם חיסלו את הנזירה, עכשיו מחסלים את היערות

יומיים לאחר רצח נזירה אמריקאית שלחמה נגד כריתת יערות האמזונס, החליטה ממשלת ברזיל לחדש את הרישיונות לכריתת העצים בג'ונגלים שהולכים ומתכלים במהירות

ניו יורק טיימס וגרדיאן

ריו דה ז'ניירו
לתדהמת ארגונים לשימור הסביבה ברחבי העולם, ממשלת ברזיל חידשה השבוע רישיונות לכריתת עצים, שהוקפאו בשנה שעברה במסגרת היוזמה לנסות ולהפסיק את תהליך חישוף היערות באזורי ג'ונגל באמזונס – שהולכים ומתכלים במהירות. האלימות הקשה שהפעילו חברות כורתי העצים ובעלי האדמות נגד החלטת השימור היתה, לדעת הפעילים הסביבתיים, הגורם המרכזי לחידוש הרישיונות: במחאה על ניסיונות השימור חסמו באחרונה כורתי העצים כבישים מרכזיים בלב הג'ונגל, שרפו אוטובוסים ואיימו לזהם את נתיבי המים בכימיקלים ולהשתלט על אחד משדות התעופה באזור. בשיאה של האלימות המאורגנת נרצחה ביום שבת בברזיל הנזירה הדומיניקנית דורותי סטאנג, בת 74, שהיתה מהפעילות הבולטות נגד כריתת יערות הגשם.

פעילי ארגונים לשימור הסביבה אומרים שהם כועסים על החלטת הממשלה, ומתקשים להבין את כניעתה לבעלי הקרקעות ולחברות הפועלות באמזונס. רק לפני כשלושה שבועות הכריז המפקח על הסביבה במדינת פארה באמזונס, שהממשלה "לא תיכנע לסחטנות". אבל לאחר שמנהיגי כורתי העצים הזהירו ש"דם יישפך" אם דרישותיהם לא יתקבלו, ולאחר שהעיירות הנמצאות לאורך הכבישים שנחסמו לחצו על הממשלה, חזרו בהם הגורמים הרשמיים בברזיליה מהחלטתם.

ואולם עוד לפני שהממשלה הספיקה להיכנע, נפלה קורבן אחת מהפעילות הבולטות נגד כריתת יערות האמזונס. הנזירה דורותי סטאנג, פעילה למען יערות הגשם ולמען זכויותיהם של תושבים מקומיים המאבדים את מקור מחייתם בשל התכלותם המהירה של יערות האמזונס, נורתה למוות בשבוע שעבר באנאפו, עיירה השוכנת כ-1,800 ק"מ מצפון לסאו פאולו. שרי ממשלה וקציני משטרה, שהגיעו לאזור מזרח האמזונס כדי לחקור את הרצח, השוו את המקרה לרציחתו של הפעיל למען יערות הגשם, שיקו מנדש, ב-1988.

סטאנג קיבלה באחרונה איומים רבים על חייה, אך למרות זאת המשיכה בפעילותה. באחרונה היא נפגשה עם השר לזכויות אדם, נילמריו מיראנדה, כדי לדווח לו על ארבעה איכרים שקיבלו איומים על חייהם מחוואים ומכורתי עצים. "היא היתה התגלמות מסע הצלב למען שימור יערות הגשם, ופעלה להעביר את הקרקעות לתושבים המקומיים שבאמת ראויים להן", אומר הכומר רובסון לופש, שעבד לצדה.

נשיא ברזיל, לואיש אינסיו דה סילווה ("לולה"), הורה לפתוח בחקירה. "זהו ניסיון להפחיד את הממשלה הפדרלית, ולאלץ אותה להפסיק להגן על הקהילות החיות באמזונס", אמר לולה בשידור טלוויזיה. אבל יומיים בלבד אחרי הרצח הודיעה הממשלה על התפנית החדה במדיניותה. בהודעה שפורסמה שלשום נאמר, שהממשלה "לא נכנעה ללחצים או חזרה בה מהחלטות קודמות שקיבלה", וצוין שחידוש הרישיונות לכריתת העצים הוא "אמצעי זמני" שנועד לשים קץ "למבוי הסתום שאליו נקלעו מגזרים יצרניים" באמזונס.

ארגוני הסביבה לא מאמינים להודעת הממשלה. "דורותי מתה במאבק למען האמזונס, ממש כמו שיקו. אנשים נוספים ימותו אם הממשלה לא תפעל", אומר פאולו אדאריו, ראש ארגון גרינפיס באמזונס. "הכניעה לסחטנות היא תקדים מסוכן, וזה בהחלט המקרה כאן", אומרת אדריאנה ראמוש, חוקרת הפועלת למען הסביבה. "אסור שהממשלה תגלה כך את אזלת ידה".

זו מחלוקת נוספת בסדרה של מחלוקות בין הממשלה לבעלי אינטרסים, שהסתיימו בכניעת הממשלה למרד אזרחי, מאז עלייתו לשלטון של לולה ושל מפלגתו המזוהה עם השמאל, לפני שנתיים. חוואים, מגדלי אורז וחקלאים שחסמו כבישים בשנה שעברה כדי למנוע את הקמתה של שמורה אינדיאנית בצפון האמזונס, הצליחו גם הם במאבקם מול הממשלה, ואיכרים חסרי אדמה פולשים דרך קבע לחוות בלא שננקטים נגדם צעדים משפטיים.

מאחורי המחלוקת על כריתת העצים עומדת סוגיה עקרונית יותר: בעלות על קרקעות באמזונס. בכל רחבי הג'ונגל, ובעיקר באזור מדינת פארה ליד העיר נובו פרוגרסו, נתפסו שלא כדין קרקעות השייכות לממשלה הפדרלית ונמכרו לאחר מכן בלא רשות. ואולם, על פי התקנות שהתקבלו בשנה שעברה, מחקה הממשלה את רוב הרישומים של בעלי הקרקעות באזור. הטוענים לבעלות היו חייבים להציג מסמכים לרישומן מחדש של הקרקעות עד 31 בינואר. אבל בעקבות דין ודברים עם כורתי העצים הסוררים, הסכימה הממשלה לדחות את תאריך היעד.

כורתי העצים מואשמים גם בהעסקת עובדים בתנאי עבדות, באי תשלום מס על רווחיהם, ובמתן שוחד לפקידי ממשל לשם קבלת רישיונות יצוא. ממשלתו של לולה אמרה שהיא מתכוונת להגיש החודש הצעות חוק שימנעו את השתלטותם של בעלי אינטרסים פרטיים על אדמות מדינה, ואת מכירתן.

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~92500290~~~272&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן