סיקור מקיף

צ'אנדרה צילם צילום רנטגן של זוהר הקוטב

לראשונה החליטו מדענים להפנות את מכשיריו של הטלסקופ, המשמש לחקר החלל העמוק אל עבר כדור הארץ

אבי בליזובסקי

התפרצויות חלשות של קרני X נוצרות במהלך פעילות זוהר הקוטב. צילום: נאס"א

צוות מדענים צפה באיזור הקוטב הצפוני של כדור הארץ עשר פעמים במהלך תקופה של ארבעה חודשים בשנת 2004. כפי שמראות הקשתות הבהירות בתמונות דוגמה אלו, הם גילו קרני X בעלי אנרגיה נמוכה (0.1 עד 10 קילו אלקטרון וולט) שנוצרו במהלך אירועי זוהר הקוטב. לווינים אחרים שצילמו את זוהר הקטבים של כדור הארץ גילו רק קרני X בעלי אנרגיה גבוהה.

התמונות, הנראות כאן בשילוב עם תמונה מסומלצת של כדור הארץ לקוחים מתוך סדרות של סריקות באורך 20 דקות שבהם התמקד הלווין צ'אנדרה, המשמש בדרך כלל לחיפוש אחר קרני X בחלל העמוק, בנקודה אחת בשמי כדור הארץ בעוד תנועת כדור הארץ נשא את איזור זוהר הקוטב בתוך שדה הראיה של הלווין. קוד הצבעים של קשתות קרני ה-X מייצגות את בהירות קרני ה-X, כאשר בהירות מקסימלית מיוצגת בצבע האדום.
אירועי זוהר הקוטב נוצרים כאשר סופות שמש פלטות עננים של חלקיקים טעונים אנרגטיים. חלקיקים אלה ניתזים כאשר הם נתקלים בשדה המגנטי של כדור הארץ, אך במסגרת התהליך הזה נוצר זרם חשמלי עצום. האלקטרונים הנלכדים בשדה המגנטי של כדור הארץ מואצים בידי הזרם הזה ומסתחררים לאורך השדה המגנטי לאיזורי הקטבים, שם הם מתנגשים עם אטומים באטמוספירה העליונה ויוצרים את הזוהר, במהלכו הם גם פולטים קרני X.

להודעה לעיתונות של נאס"א באתר יוניברס טודיי
ידען כדור הארץ – כוכב לכת

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~362263626~~~138&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן