סיקור מקיף

פרופ' יצחק בן ישראל יחליף את פרופ' יובל נאמן כיו"ר סוכנות החלל

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/benisrael300805.html

פרופ' יצחק בן ישראל, ראש התכנית ללימודי ביטחון באונ' ת"א התמנה ליו"ר סוכנות החלל הישראלית (סל"ה).
פרופ' בן ישראל החליף בתפקיד את פרופ' יובל נאמן מאוניברסיטת ת"א.

פרופ' יצחק בן ישראל, ראש התכנית ללימודי ביטחון באונ' ת"א התמנה ליו"ר סוכנות החלל הישראלית (סל"ה).
מינויו של בן ישראל מהווה ציון דרך בהיסטוריה הקצרה של הפעילות בתחום החלל בישראל. בן ישראל מחליף בתפקידו החדש את פרופסור יובל נאמן שעמד בראש סוכנות החלל הישראלית עד לחודש יוני שנה זאת. בכך נפרדת סוכנות החלל הישראלית וקהילת החלל בארץ מפרופסור נאמן שבימים אלה הגיע לגבורות ואשר הקים את סוכנות החלל, עמד בראשה וליווה אותה מיום היווסדה ועד עצם ימים אלה.
בחודש יולי הושלם תהליך איוש הוועדה המנחה של סוכנות החלל הישראלית ובימים אלה מסתיים גם איוש המליאה.

סוכנות החלל במשרד המדע והטכנולוגיה פועלת מתוקף החלטת ממשלה מאפריל 1983. על פי החלטה זו, נושאי החלל במדינת ישראל מנוהלים ע"י סוכנות החלל הישראלית שהיא אגף בכיר במשרד המדע והטכנולוגיה. הוועדה המנחה והמליאה הם גופים מנחים ומבקרים בהיבטי התווית המדיניות בתחום החלל של המדינה והדרכים למימושה.

ראש הממשלה ושר המדע והטכנולוגיה אריאל שרון מינה את פרופסור אלוף (מיל.) יצחק בן ישראל ליו"ר סוכנות החלל הישראלית. הוועדה המנחה כוללת גם את המנהלת הכללית של משרד המדע והטכנולוגיה, גב' עתליה (טלי) רוזנבאום, מנהל סל"ה דר' צבי קפלן נ וכן מדענים ואנשי תעשייה בכירים בעלי ניסיון בתחומי מדע ותעשייה הקשורים בחלל.

בדף הבית שלו באתר אוניברסיטת ת"א נכתב כי פרש מצה"ל בשנת 2002, והצטרף כפרופסור לסגל אוניברסיטת ת"א. במהלך שירותו בחיל האוויר מילא יצחק בן ישראל תפקידים במערך המבצעים, המודיעין והפיתוח. בין היתר היה ראש ענף חקר-ביצועים בחיל האוויר, ראש מחלקת מחקר במודיעין חיל האוויר וראש המו"פ (מחקר ופיתוח) בצה"ל ובמשרד הביטחון (מסוף 1990 ועד ספט' 1997). בינואר 98 הועלה לדרגת אלוף כראש מפא"ת (מחקר ופיתוח אמצעי לוחמה ותשתית טכנולוגית) במשרד הביטחון.
במהלך השירות קיבל מספר פרסים, ביניהם פעמיים פרס ביטחון ישראל (ב-1972 על פיתוח מערכת הפצצה בפאנטום, ובשנת 2001 על פרויקט המהווה ביטוי לתפיסה חדשנית של שדה הקרב העתידי), ופרס חיל האוויר ב-1976 על פיתוח מערכת שליטה ובקרה ממוחשבת. בשנת 2002 קיבל אות הצטיינות משר הביטחון הסינגפורי על תרומתו ליחסים הביטחוניים בין שתי המדינות. פרופסור יצחק בן ישראל מלמד כיום באוניברסיטת ת"א, והוא ראש התוכנית ללימודי ביטחון בביה"ס לממשל, ראש מכון קוריאל, וראש סדנת ת"א למדע טכנולוגיה וביטחון. בנוסף הוא מלמד גם במכון כהן להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות. יצחק בן ישראל היה חבר בדירקטוריון התעשייה האווירית (2000-2002), וכיום הוא חבר בדירקטוריון החברה לישראל, וועדת המו"פ של דירקטוריון "טבע", דירקטוריון מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, המועצה המייעצת של מוסד נאמן למחקר מתקדם במדע וטכנולוגיה (טכניון), הוועדה המדעית של המרכז הבינתחומי לניתוח ותחזית טכנולוגית (אוניברסיטת ת"א), המועצה האקדמית של המכללה האקדמית להנדסה בתל-אביב, המועצה המייעצת לסוכנות החלל הישראלית (סל"ה), והוועדה הלאומית לטכנולוגית חברת המידע. בשנת 2003 ייסד את חברת Ray-Top (Technology Opportunities) המספקת יעוץ טכנולוגי ואסטרטגי לתעשייה הביטחונית בארץ ובחו"ל.

יצחק בן ישראל כתב מספר רב של מאמרים בנושאי צבא וביטחון. ספרו דיאלוגים על מדע ומודיעין (הוצאת "מערכות", 1989) זכה בפרס יצחק-שדה לספרות צבאית. ספרו הפילוסופיה של המודיעין יצא בהוצאת האוניברסיטה המשודרת (1999) ותורגם לצרפתית (2004).

ידען ישראל בחלל

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~253346883~~~190&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן