סיקור מקיף

פליטות פחם שחור אחראיות לבצורות והשטפונות בסין

אבי בליזובסקי

צילום אוויר של שטפונות בדרום סין

מחקר חדש של נאס"א גילה כי כמויות גדולות של חלקיקי פחם שחור וחומרים מזהמים אחרים, גורמים לשינויים ברמת המשקעים ובטמפרטורות ברחבי סין, והם אחראים, לפחות חלקית למגמה להגברת השטפונות והארכת תקופות היובש באיזורים אלה בעשרות השנים האחרונות.
במאמר שפורסם בגליון 27 בספטמבר 2002 של סיינס, כותבת סוראבי מנון העובדת גם בנאס"א וגם באוניברסיטת קולומביה בניו יורק, ועמיתה ג'יימס האנסן ממכון גודארד של נאס"א, כי פחם שחור עשוי להשפיע על האקלים האזורי באמצעות בליעת אור השמש, חימום האוויר ולפיכך הסטת מחזורים אטמוספירים ואת מחזור המים.
הם הריצו מודל ממוחשב במרכז למחקר החלל במכון גודארד, שאליו הכניסו את נתוני המדידות של האירוסולים באוויר מ-46 תחנות קרקע ברחבי סין. מנון והאנסן הריצו ארבע סדרות של סימולציות מחשב כדי לנטר את השפעת הפחם השחור על מחזור המים מעל סין והודו.
בארבע הסימולציות בודדו המדענים גורמים ספציפיים כמו טמפרטורת פני הים, כמות גזי החממה והאירוסולים וכן ניתחו כיצד כל אחד מהם משפיע על מחזור המים.
מכל ארבע הסימולציות, ההשפעה הברורה ביותר היתה לפחם שריחף מעל דרום סין ואשר גרם למגמה של עליה במספר השטפונות שהתרחשו בדרום סין והגברת הבצורת בצפון סין, בדיוק רב כאשר הסימולציה התאימה לתנאים בפועל במשך השנים האחרונות.
"אם הפרשנות הזאת נכונה, אזי הפחתה של פליטת הפחם השחור עשוי לסייע להחליש את קצב השטפונות בדרום ואת הבצורות בצפון סין, וזאת בנוסף לרווח בריאותי" אמר הנסן. כעת עורכים השניים מחקר דומה והפעם על הודו.

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~333231263~~~272&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן