סיקור מקיף

פופיולר סיינס: הצד האפל של ה- GPS

חוקרים וסתם מטרידים משתמשים בטכנולוגיית GPS, טלפונים סלולאריים ומכשירים אחרים כדי לעקוב מרחוק אחר כל צעד שאתם עושים

פופיולר סיינס

כאשר היה רוברט סאליבן בתהליכי גירושים מאשתו, גלש יום אחד באינטרנט ונתקל בפרסומת ל"יחידת מעקב – TravelEyes". זהו מכשיר GPS שמתקינים במכונית ומאוחר יותר שולפים אותו ומחברים למחשב, כדי להציג מפה דיגיטלית של כל עצירה ופניה שביצעה המכונית, ואפילו את מהירות נסיעתה. אדם שמשתמש במכשיר כזה יודע היכן הייתה המכונית לאחרונה, כאילו נסע בה בעצמו. סאליבן הזמין מיד את המכשיר. ככל הנראה סבר שאביזר מסוג זה יהיה שימושי עבורו.
סיפורו של רוברט סאליבן הפך לסיפור ידוע לשמצה בקרב שוטרים ופרקליטים המייצגים קורבנות של פשעים מסוג זה. באותה עת מכשיר ה- GPS היה בתחילת דרכו להפיכה ממכשיר לשימוש צבאי למכשיר נפוץ בשוק האזרחי. מכשירי GPS שווקו למטרות מעקב אחר משאיות משלוחים ומכוניות שכורות. המשתמשים לקחו אותם עמם לטיולים בשטח כדי שישמשו כחלופת היי-טק להשארת עקבות כדי לא לאבד את הדרך. בפרץ של השראה, סאליבן אימץ לעצמו את הטכנולוגיה למטרותיו הוא, והשתמש ב- GPS למעקב והטרדה.
המשימה הייתה קלה במידה מפתיעה. תודות לאינטרנט המאפשר לרכוש גדג'טים חדשניים מכל הסוגים כמעט, ללא תלות במקום מגוריך. סאליבן אפילו לא התקין את היחידה בעצמו – הוא הטיל על אחד הילדים לעשות זאת. הוא ביקש מאשתו להגיע לביתם כדי לדון בהליכי הגירושים. בינתיים יצאו החוצה בניהם בני העשרה, שהשתכנעו על ידי סאליבן שאמם זונחת אותם, כדי "להחליף את השמן" במכוניתה. במקום זאת הם התקינו את יחידות TravelEyes.

ארבע שנים אחרי שרוברט סאליבן הפך למטריד המתועד הראשון שהשתמש ב-GPS , עומדת בפנינו הדילמה הקלאסית בנושא טכנולוגיה – השימוש במכשירים למטרות פחות חיוביות חוקי לחלוטין. מכשירי GPS מסייעים לעקוב אחר מכוניות שכורות, חולי אלצהיימר, ילדים תועים, פרות תועות, מעילי פרווה תועים. מצלמות וידיאו זעירות מפקחות על שמרטפים, תוכנה שמבצעת רישום של הקשות על מקשי המקלדת מפקחת על השימוש שעושים ילדים באינטרנט. וכך מאמץ לעצמו זן חדש של מטרידי היי-טק את הטכנולוגיות האלו ואחרות.
על פי מחקר שנעשה, ארבעה מתוך חמישה מטרידים הם גברים. במחקר מוינו המטרידים לחמש קטגוריות: מטרידים "דחויים"- בדרך כלל בני זוג לשעבר המונעים על ידי כעס בעקבות פרידה; מטרידים "מבקשי אינטימיות" – משלים עצמם שהם מאוהבים ורוצים בקשר; "חסרי יכולת" – מנסים בצורה מגושמת להשיג פגישה ראשונה; מטרידים "טורפים" – אולי המסוכנים ביותר – מתכננים תקיפה; והמטרידים "הנעלבים" – שאינם חפצים במין או באהבה ורק רוצים לאמלל את קורבנותיהם.
עד לפני זמן קצר נאלצו המטרידים להסתפק בטקטיקות "ארציות" כמו נהיגה סמוך לביתו של יעד המעקב, גניבת חשבונות טלפון מפחי זבל, או אפילו עבודה בחברת החשמל או הגז כדי לגשת למידע רגיש. אבל כעת, במחיר של ארוחת ערב צנועה, ניתן לרכוש באינטרנט את היסטוריית הכתובות המלאה של כל אחד. ניתן להוריד תצלומים אוויריים במחיר פרוסת עוגה וכוס קפה. הטכנולוגיה העניקה למטרידים גישה ללא תחרות לדבר בו הם חפצים יותר מכל: מידע. הקלידו את המלים track ("מעקב") ו- spouse ("בן זוג") ב"גוגל", ותקבלו עשרות אתרים שבקישורים שלהם מצוין "עקבו ותפסו את בן/בת זוגכם הבוגדים".

היום מעקב למטרת הטרדה לא רק קל יותר, הוא גם וירטואלי (ניתן לצפות בו בשידור חי בארגונית אלקטרונית או בטלפון סלולארי) – מה שמצמצם באופן דרמטי את הסיכוי להיתפס בעת מעשה. המטריד יכול להתקין תוכנה שרושמת כל מילה שקורבנו מקליד, כולל סיסמאות, שמות התחברות, מספרי כרטיס אשראי והודעות דואר אלקטרוני. והמצלמה בחדר השינה? היא מוסתרת בשעון מעורר זול.

המודעות הציבורית לבעיה כמעט אינה קיימת. אנשים רבים לא שמעו על כך. כשהם כן שומעים, הם המומים. מתקשים להאמין שזה אכן קיים. אנשים באמת לא יודעים עד כמה העניין הרחיק לכת – מצלמות שמוסתרות בראשי ממטרות ובגלאי עשן. למרבית האנשים אין שמץ של מושג מה אפשרי. זאת עד שהם חשים הרגשה מוזרה – תחושה, כמו זו שהשתלטה אט אט על אשתו של רוברט סאליבן, שמישהו יודע יותר מדי אודות מקום המצאה.
מספר שבועות אחרי שעזבה את הבית, החל בעלה לשאול שאלות מעוררות דאגה במידת הספציפיות שלהן. אם לא הלכה לעבודה, היה שואל אותה מדוע. היא מצאה עצמה מביטה לאחור כל העת, אבל הוא לא נראה בסביבה. בסופו של דבר עברה לבית חדש. בתוך חצי שעה סאליבן הגיע לדלת והתחיל לאיים עליה. משותקת מאימה, בדקה אם שתל מיקרופון בתיקה, בנעליה או בכיסי מעילה. "לדעת שמישהו יודע היכן את בכל שנייה של היום וכמה שניות את עומדת בכל רמזור אבל לא לדעת איך הוא מגלה זאת – זו תחושה מפחידה", סיפרה לבית המשפט.
ניתן למצוא באינטרנט שפע מוצרים למעקב: מוצר בשם CheckMate, מאפשר לבדוק אם יש טיפות זרע בזוג תחתונים; ניתן להשיג מכשירי האזנה, מכשירי GPS למעקב ומצלמות ריגול. כמו כן ניתן למצוא באינטרנט גם מבחר של אמצעי נגד – מכשירים שיכולים לגלות מצלמות ריגול ומיקרופונים מושתלים, המיועדים למי שחושד שעוקבים אחריו בעזרת מוצרים נסתרים. בין המוצרים בשוק שטמון בהם נזק פוטנציאלי ניתן למצוא מחליפי קול דיגיטליים, שמסווים את קולו של המטלפן; עטים עם מצלמות וידיאו; ומגברי/מקליטי קול, שמאפשרים לשמוע ולהקליט אפילו שיחות בלחישות; שעוני יד שמכילים יחידות זעירות מסוג GPS; בה בעת, מרבית מכשירי הטלפון מהדור החדש מצוידים ביכולת איתור למטרות חירום.
שיטת מעקב בולטת פחות היא להתקין תוכנה כדוגמת Spector Pro 5.0 שמתעדת כל הקשה על המקלדת. אם למרגל אין גישה תדירה למחשב עליו ברצונו לפקח, הוא יכול לרכוש את eBlaster 5.0, ששולחת דוחות בדואר האלקטרוני. שתי התוכנות מציעות מצב "חמקני", בו לא נחשפות עקבות כלשהן על עצם קיומן. לתוכנות ריגול מסוימות אפילו יש יכולות התקנה מרחוק: ניתן לשלוח אותן כקובץ מצורף לדואר אלקטרוני ליעד המעקב של המשתמש, והן מתקינות את עצמן כאשר לוחצים עליהן בעזרת העכבר. תוכנות אלה שימושיות עבור הורים שרוצים לעקוב אחר השימוש שעושים ילדיהם במחשב.
גדג'טים לא הופכים אנשים למטרידים, אבל הם מאפשרים להם להשיג מידע מהר יותר, וכך עלולים להאיץ התנהגות מסוכנת. תוך זמן קצר החל סאליבן לטלפן לאשתו באובססיביות – 13 או 14 פעמים ביום – ולבקש ממנה לבטל את הבקשה לגט. אשתו של סאליבן הלכה למשטרה. בזמן שהייתה שם, הוא טלפן לטלפון הסלולרי שלה. אחד השוטרים ענה וביקש מסאליבן לבוא לתחנה. הוא הגיע, ובשלב כלשהו סיפר לשוטר שהתקין את מכשיר ה-GPS. סאליבן התעקש שהמעשה חוקי כיוון שהמכונית בבעלותו. למעשה התקנת המכשיר חוקית מבחינה טכנית, אך האופן בו השתמש בו כדי להטריד את אשתו אינו חוקי. המשטרה הגישה נגדו כתב אישום על מעקב למטרת הטרדה. סאלבין קיבל מאסר על תנאי לשלוש שנים, אבל הפר את תנאי תקופת המבחן שלו.
המערכת המשפטית נאלצת להיאבק כדי לעמוד בקצב ההתקדמות של הטכנולוגיה שאימצו לעצמם המטרידים. כמעט כל מדינה בארה"ב חוקקה חוק נגד הטרדה באינטרנט, אך מרבית החוקים האלה מטפלים בעיקר בתקשורת אלקטרונית ולא בטכנולוגיות מעקב כמו מצלמות זעירות ומכשירי GPS. מרבית החוקים עדיין מסתמכים על ההגדרה המסורתית של מעקב למטרת הטרדה, לפיה דפוס ההתנהגות הזה מהווה עבירה רק כאשר הקורבן מודע לו וחש מאוים. אבל הטכנולוגיה מוסיפה התפתחויות חדשות שלא ניתן היה לדמיין בעבר לדרכים בהם ניתן להפר את הפרטיות והשקט הנפשי של הזולת.

ידען המדע והחברה

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~100404623~~~260&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן