פופיולר סיינס/מערכות לחימה – הדור הבא. חלק I

לייזר, חצים שישוגרו מהחלל ותותח-מסילה אלקטרומגנטי. האם זהו נשק העתיד?

פופיולר סיינס

https://www.hayadan.org.il/spacewar051.html

אם מתכנני הנשק של צבא ארצות הברית למדו משהו מהמלחמות השונות של המאה האחרונה, הם למדו שהאתגרים לא נהיו צפויים יותר. האופי והיכולת של יריבי ארה"ב משתנים ממפגש למפגש, וההחלטה לגבי טכנולוגיות הנשק החדישות אשר ישרתו את החיילים בצורה הטובה ביותר ממשיכה להיות משחק ניחושים מסוכן. האויב אינו בהכרח אומה, הוא יכול להיות תא טרור. לאויב אולי אין נשק היי-טק מתקדם, אך הוא מפוצץ משאיות תופת ושולח מחבלים מתאבדים. למרות עליונותו הטכנולוגי של צבא ארה"ב כיום, אסטרטגים אינם יכולים להתעלם מהאפשרות שמדינה שתפתח לעצמה נשק מתקדם תהווה איום בעתיד.
העליונות הצבאית האמריקאית גרמה לחלק ממערכות הנשק להראות קצת מוגזמות – כמו צי הצוללות, למשל. לא מספיק שיהיה נשק שמשתמש בטכנולוגיה חדישה, הוא צריך גם לענות על צורך צבאי או איום קיים. בכירים אומרים שהם מקווים שטכנולוגיות חדשות יקצרו את הלחימה, ימזערו את מספר הקורבנות, ויאפשרו תקיפה בדיוק רב יותר.
ישנם כלי נשק רבים בקנה, כמו חצים שישוגרו מהחלל ותותח-מסילה אלקטרומגנטי שלא יעשה כל שימוש בחומר נפץ, אלא יסתמך רק על אנרגיה קינטית להשמדת מטרות. נשקי לייזר ישביתו את ציוד האויב באמצעות חום במקום כוח, ויספקו דיוק רב ושיגור במהירות האור.

פופיולר סיינס מציג בפניכם את הדור הבא של מערכות הלחימה. סדרת כתבות על עתיד המדע הבדיוני של הפנטגון.

טיל קינטי שטס במהירות מאך 7

דמיינו לעצמכם משחתת גדולה המקבלת את קואורדינאטות המיקום של מטה האויב, הנמצא במרחק של יותר מ-320 ק"מ. במקום לשגר טיל שיוט טומהוק שעולה מליון דולר, המשחתת מכוונת קנה של תותח אל המטרה, מסיטה את המתח החשמלי ממנוע האוניה לצריח התותח, ומשגרת קליע באורך מטר ובמשקל 18 ק"ג דרך משגר מוליך-על. הקליע יוצא מהקנה במהירות שגא-קולית – יותר ממאך 7 – יוצא מהאטמוספרה של כדור הארץ, מונחה על ידי לווין, ותוך פחות משש דקות נוחת על הבניין. המהירות המדהימה שלו מאיידת את המטרה בעזרת אנרגיה קינטית בלבד. הצי האמריקני מפתח תותח מסילה אלקטרומגנטי שמסוגל לירות עד 12 קליעים, זולים יחסית, בכל דקה.
הטכנולוגיה שבבסיס תותח המסילה האלקטרומגנטי קיימת כבר יותר מעשרים שנה, אבל מאמצים קודמים נכשלו כיוון שאף אונייה לא הצליחה ליצור מספיק חשמל כדי לירות בכלי ירייה כזה. הרעיון התחדש לפני כמה שנים כאשר הצי הכריז על תוכניותיו לאוניית מלחמה מהדור הבא, ה-DD(X) החשמלית. קנה התותח האלקטרומגנטי יכיל שתי מסילות באורך שישה מטרים, ובצידן מחלק נע. לפי התכנון, הזרם החשמלי יעבור דרך מסילה אחת, יחצה את המחלק, וירד לכוון המסילה השנייה. המעגל הזה יצור שדה מגנטי שידחוף את המחלק והקליע שעליו במעלה המסילה. עדיין נותר המחקר לדיוק הפגיעה, ויצירת ציוד שיוכל לעמוד בלחץ העצום שייווצר.
כיום המכונות מדויקות למרחקים מוגבלים. לטווח 320 ק"מ ויותר חייב להתבצע תיקון אווירודינאמי. הקליע יקבל נתונים לתיקון מסלול מהלוויין ויכוון עצמו בעזרת משטחי בקרה נעים. מאחר והקליע יהיה תחת עומס 45,000 ג'י במהלך השיגור, חייבים לחזק את האלקטרוניקה שעליו. קליעי תותח המסילה האלקטרומגנטי יעברו 467 קילומטרים בשש דקות – הם יתחילו במהירות 2,500 מטר לשנייה ויפגעו במטרה במהירות 1,500 מטר לשנייה. החלופה הקיימת כיום לטווח רחוק הם טילים מונחים, היכולים להגיע לטווחים דומים של תותח מסילה, אולם העלות שלהם ובעיות האחסון הם שמניעים את המאמצים למציאת חלופה. אוניות יכולות לשאת רק עד 70 טילים מונחים, ואי אפשר להעמיסם בלב ים. לעומתם, את קליעי תותח המסילה ניתן לטעון בקלות בלב ים יתרון נוסף הוא שהטילים של תותח המסילה אינם מכילים חומרי נפץ.

מבצע לגולשי אתר הידען – מנוי לפופיולר סיינס ל-3 חודשים ב-49 שקלים
ידען לוחמת חלל

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~173970102~~~179&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן