סיקור מקיף

ערעור על קביעתה של החברה האיסלנדית באשר למציאת גן הקשור לשבץ

גן הקשור לשבץ? המומחים חלוקים בדעתם

תמונה מתוך האתר של חברת Decode

קישור ישיר לדף זה: http://wwww.hayadan.org.il/decode1502.html

מדעני "Decode Genetics", החברה האיסלנדית שזיהתה בעבר גנים הקשורים לסכיזופרניה ולאוסטאופורוזיס, דיווחו אתמול כי החברה גילתה גן שבגרסה מסוימת מכפיל את הסיכון להתקף לב ולשבץ. החברה מתחילה כעת בניסויים קליניים של תרופה, המיועדת למנוע את הנזק שגורמת הגרסה הספציפית של הגן.

במאמר שהתפרסם אתמול בכתב העת "Nature Genetics" כותבים מדעני החברה כי גילו שגרסת הגן, המכונה FLAP, קיימת אצל 29% מכלל הלוקים בהתקפי לב באיסלנד. גרסה זו כמעט מכפילה את סיכוייהם של הנושאים אותה ללקות בהתקף לב.

הגן FLAP מעורב ביצירתו של אות כימי המפעיל את כדוריות הדם הלבנות המעורבות בהיווצרות דלקת. מדענים סבורים כי פעילות יתר של הגן עלולה להיות אחד הגורמים העיקריים להיווצרותם של התקף לב ושבץ, וזאת משום שמצבים אלה עשויים להיגרם כתוצאה מתהליך דלקתי שגורם לקרע ברובד טרשתי ובעקבות כך לחסימת עורק.

חברת התרופות הגרמנית "באייר" כבר ייצרה תרופה המאיטה את ייצורו של האנזים שהגן FLAP מקודד. מדעני החברה חשבו שהגן עשוי להיות מעורב במחלת האסתמה, אולם התרופה נבדקה על 2,000 חולי אסתמה והתברר שהיא אינה יעילה בטיפול במחלה. חברת Decode קיבלה מ"באייר" רישיון להשתמש בתרופה, ואנשי החברה מקווים להתחיל לבדוק אותה על בני אדם בקרוב.

כמה מומחים הביעו הסתייגות מטענות "Decode". לדברי ד"ר ריצ'רד ליפטון מאוניברסיטת ייל, מומחה לגנטיקה של מחלות לב וכלי דם, הראיה המקשרת בין גרסת הגן לבין התקפי לב היא "די חלשה". ד"ר ליפטון המליץ ל"Nature Genetics" לא לפרסם את המאמר. ד"ר דייוויד אלטשולר, גנטיקאי מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד, שגם הוא התבקש לסקור את המאמר לפני פרסומו, הזהיר את עורכי כתב העת כי מסקנות החוקרים האיסלנדים מנוסחות בצורה נחרצת מדי.

מומחית שלישית, ד"ר כריסטין זיידמן, גם היא גנטיקאית מהרווארד, אומרת כי כל חלקי המאמר מתבססים על מחקר מדעי שנעשה כהלכה, אולם "צירוף כל החלקים אינו מביא למסקנה שאליה הגיעו החוקרים".

ניו יורק טיימס, מתוך וואלה!

האתר של חברת Decode
הידען – הגנום האנושי

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~766848737~~~48&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן