סיקור מקיף

עקב התקפת מזגנים על אוסטרליה

ביותר ממחצית מהבתים באוסטרליה יש כיום מזגנים, לעומת שליש לפני כמה שנים; הצריכה המוגברת מאיימת להביא לקריסת מערכת החשמל במדינה

מלבורן

ידיו של רודני אילס, שהיה שרברב במשך 40 שנה, מלאות עבודה בימים אלה, עם גל התקנות המזגנים שעובר על אוסטרליה, שבעקבותיו עלתה צריכת החשמל בצורה חסרת תקדים בעולם התעשייתי. "לפני 15 שנה, פחות מ-20% מהעבודות שעשינו היו התקנת מזגנים. בשנה שעברה היו ההתקנות כ-65% מהעבודה", אמר אילס, המתגורר בדרום אוסטרליה, באזור שידוע יותר בחורף הקשה שלו מאשר בקיץ החם.

בקיץ האחרון הגיעה צריכת החשמל לשיא, בהשוואה לשבע השנים הקודמות. שיעור בתי האב באוסטרליה שבהם מותקן מיזוג אוויר עלה משליש מהבתים ב-1999 ל-50% ב-2002. לאור הצמיחה הכלכלית הנמשכת ועונות הקיץ הקשות, צופים כי מגמה זו תימשך, ותמתח את מערכת אספקת החשמל האוסטרלית עד קצה גבול יכולתה. ומכיוון שנוסף על כך מתוכננים עוד פרויקטים ארוכי טווח, קוראת התעשייה להנהיג "ניהול ביקוש" (demand management), שימנע עומס יתר על המערכת, שגם כך מתקשה לעמוד בביקוש לחשמל.

חברת החשמל האוסטרלית (NEM) התריעה מפני הפסקות חשמל במדינות דרום אוסטרליה ובוויקטוריה, שעלולות להתרחש אם הטמפרטורות יעלו ואחד הגנרטורים המרכזיים יקרוס. הדרישה לחשמל בשטח האספקה של החברה – במדינות קווינסלנד, ניו סאות' ויילס הצפופה, ויקטוריה ודרום אוסטרליה – הגיעה בשנה שעברה לשיא של 29,775 מגה-ואט.

הקיץ באוסטרליה חם מאוד; בדצמבר-פברואר יכולות הטמפרטורות להגיע לעתים ל-40 מעלות צלסיוס. עד 2030 צפויות הטמפרטורות במדינה לעלות בממוצע ב-2 מעלות צלסיוס, ומספר הימים בשנה שבהם יעלה החום ליותר מ-35 מעלות צלסיוס יגדל ל-15-10 ימים בשנה, כחלק מההתחממות העולמית של כדור הארץ – כך לפי נתונים שפירסם ארגון המחקר התעשייתי והמדעי של בריטניה. מגמה זו גורמת לעלייה בצריכת החשמל. החשמל באוסטרליה מופק בעיקר מפחם, ורק כחמישית ממנו מופק מגז טבעי או בצורה הידרואלקטרית (הפקת אנרגיה ממים).

הממשלה צופה כי עד 2020 תגדל צריכת החשמל באוסטרליה ב-2.6% בשנה בממוצע – כמעט פי שניים מקצב הגידול הצפוי במדינות מערביות מתועשות עד 2030, לפי תחזית של סוכנות האנרגיה הבינלאומית.

בשוק החשמל האוסטרלי היתה בשנתיים האחרונות גם פעילות עסקית ענפה של מיזוגים שונים, באוסטרליה ובניו זילנד, בעיקר של חברות אמריקאיות שמכרו נכסים בשווי של יותר מ-11.7 מיליארד דולר. חברות אסיאתיות, המקוות לצמיחה יציבה של שוק החשמל האוסטרלי, התגלו כמתחרות רציניות במכרזים. חברת "Singapore Power" רכשה בשנה שעברה את נכסיה של חברת "TXU" האמריקאית באוסטרליה בסכום של 3.8 מיליארד דולר – מה שהפך אותה לאחת מספקיות החשמל הגדולות במדינה.

אולם החילופין בבעלי המניות של החברות לא יועילו. כדי לענות על דרישת השוק לחשמל עד 2020 יידרשו 37 מיליארד דולר, וחלק מהמומחים סבורים שיש לבחון יותר לעומק את עניין הביקוש לחשמל. "בכל שנה אנשים מתקינים יותר ויותר מזגנים, שהולכים ונהיים גדולים יותר", אמר רומן דומנסקי, מנהל "איגוד משתמשי האנרגיה של אוסטרליה". "בניית מערכת שתתמודד עם זה עולה המון כסף, לכן אנחנו טוענים שצריך להתמודד יותר טוב עם נושא הביקוש כדי לנהל את העניין".

פול ברסלין מחברת הייעוץ ACIL Tasman הסביר ש"ניהול ביקוש" פירושו לגבות מהצרכנים מחיר גבוה יותר על שימוש בחשמל בתקופות של עומס ואספקת מונים לשעות היום השונות, שיראו את התנודות במחירי החשמל בשעות העומס ובשעות הפחות עמוסות. "חשמל שנצרך באמצע יום חם עולה ככל הנראה פי חמישה עד עשרה יותר מחשמל הנצרך בלילה, אבל הצרכנים אינם מודעים לכך", אמר ברסלין.

עם זאת, ייתכן שהעלאת מחירי החשמל לא תצנן את אהבתם של האוסטרלים למזגנים. רודני אילס סבור שהעלייה באיכות החיים ושיפור הטכנולוגיה של מיזוג האוויר אחראיים לנהייה אחרי המזגנים. "אנשים רוצים מיזוג אוויר, בדיוק כשם שהם רוצים מכוניות גדולות ונוחות יותר, מערכות קולנוע ביתי וכל היתר".

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~92499220~~~40&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן