סיקור מקיף

עכשיו זה רשמי: התאנה היא הצמח המבוית הראשון בהיסטוריה

רעידת אדמה בעולם הבוטניקה: קבוצת חוקרים מהמעבדה לבוטניקה ארכיאולוגית, באוניברסיטת בר-אילן גילתה ממש כאן, ליד יריחו, את הצמח הראשון בעולם שגודל באופן מכוון על ידי בני-אדם – התאנה ■ התגלית מתפרסמת 100 שנה בדיוק לאחר שאהרון אהרונסון גילה את 'אם החיטה'

אוניברסיטת בר אילן

התאנים המאובנות. צילום: יוני רייף

חוקרים מהמעבדה לבוטניקה ארכיאולוגית באוני' בר-אילן ערכו מחקר מקיף על ראשית החקלאות. כלומר על התקופה בה עברו בני-אדם מאיסוף מזדמן של מזון על ידי צייד ולקט לעבודת אדמה מתוכננת. מהמחקר עלה כי תאנים שרופות בנות כ-11 אלף שנה, שהתגלו באתר הפריהיסטורי גִלְגָל I הנמצא בערבות הירדן ליד יריחו, הן הצמח המבוית הראשון בעולם. פרופ' מרדכי כסלו, ראש צוות המחקר מסביר: “לתאנת הבר יש עצים זכריים ועצים נקביים. התאנים שמצאנו היו נקביות ולא הכילו זרעים פוריים. הסיבה לכך היא תהליך מוטציה שעבר עליהן, אשר לאחריו הצמח אינו זקוק להאבקה והפרייה והוא מייצר פירות באופן עצמאי (פרתנוקרפיה). תהליך זה מתרחש לעתים נדירות ביותר בתאנת הבר והשפעותיו עליה הרסניות. רק תאנה שמטופחת על ידי בני-אדם יכולה לשרוד את תהליך המוטציה הזה. מכאן שהתאנים שנמצאו היו מבוייתות והתפתחו בעיצומה של המהפיכה החקלאית.”
החידוש במחקר היה תיארוך התאנים לראשית התקופה הניאוליתית, ומכאן שהחקלאות החלה לפני כ-12 אלף שנה – אלף שנה מוקדם יותר מכפי שהעריכו עד כה את תחילת המהפיכה החקלאית.
המחקר המהפכני הקיף תחומי מחקר רבים ולכן הצריך שיתוף פעולה מצד הפקולטה למדעי החיים, המחלקה ללימודי ארץ-ישראל וארכיאולוגיה באוניברסיטת בר-אילן, ואוניברסיטת הארווארד שבארה”ב.
את תוצאות המחקר חייבים החוקרים לתגלית היסטורית בת 100 שנים בדיוק: ביוני 1906 גילה אהרון אהרנסון (אביה של שרה גיבורת ניל”י) את 'אם החיטה' – חיטת הבר – בנקיק סלע בכרמי המושבה ראש פינה שבגליל. תגלית זו המריצה חוקרים רבים לחפש במזרח הקרוב שרידים בוטניים באתרים ארכיאולוגיים מתקופות פריהיסטוריות, ולהגיע למסקנה שהמהפכה החקלאית התרחשה באזורנו. הודות לאהרונסון, העריכו החוקרים היכן עליהם לחפש את העדויות לכך.
פרטי המחקר פורסמו בשבוע שעבר, בחג השבועות בכתב העת Science, והוא מחולל רעידת אדמה לא קטנה בעולם הבוטניקה הארכיאולוגית. “הממצאים החדשים מוכיחים חד משמעית כי ארץ ישראל תרמה חלק משמעותי בהתפתחותה ואולי אף בהתהוותה של ראשית החקלאות” סיכם פרופ' כסלו.
ידען הפרה-הסטוריה
לידיעה בבי.בי.סי. בעקבות הפרסום בסיינס
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~495405537~~~201&SiteName=hayadan

3 תגובות

 1. אייל
  צודק…
  מעבר לכך, המאמר המקורי הוא הרבה פחות בומבסטי. מדברים שם מאד בזהירות… אולי, ייתכן וכן הלאה.

  בעברית זה סנסציה!!!! מהפך!!!!

  לא יפה…

 2. הערה לתיקון :

  אהרון אהרונסון היה אח של שרה , לאבא של שרה ושל אהרון קראו אפרים ( פישל )

  בברכה

  מדריך טיולים שהדריך בכרמל …

 3. רק אני הצלחתי להבחין שבסוף הכתבה הם מפנים לאורז מבויית מקוריאה – שגילו 15000 שנים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן