סיקור מקיף

עולם במעיל משוגעים 9/מחוף השנהב ועד לדיג בקרח

יורם המזרחי

מקור התמונה

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/yh151104.html

—————————————————-
מה שמותר לצרפת אסור לארה"ב
—————————————
חיילי החטיבה הצרפתית החונה בחוף השנהב "ככח שלום" מתנהגים (לטענת הילידים) כאילו עידן- הקולונאליזם לא חלף מעולמנו.נוסף לגילויי התנשאות מסוג "לבנים דופקים שחורים" ניסו מפקדי הכח,שאינו מסונף ליחידות האו"ם, החונות ג.כ במדינה המערב- אפריקאית,להביא להדחת הנשיא לורנט גבאגו ולהמליך שליט חדש,מנהיג פרו- צרפתי ממחנה המורדים.הנשיא הפתיע את הצרפתים כאשר בתגובה למה שהגדיר "הטרדות" הורה לחיל- האויר שלו להפציץ יחידה צרפתית שנכנסה לאיזור באוקובא, שלא נכלל בהסכם הפריסה משנת 2003.בפעולה השתתפו כל מטוסי החיל…שני מפציצי קרב מסוג סוחוי 25 ושבעה מסוקים בסך הכל.
תשעה חיילים צרפתים נהרגו כתוצאה מהתקיפה ותריסר נפצעו.עוד נהרג בהפצצה אזרח אמריקאי שרק במקרה הזדמן לסביבה הרגישה .בתגובה להפצצה פשטו חיילים צרפתים על בסיס חיל- האויר הסמוך ליאמוססקר,הבירה המנהלית של חוף השנהב (הבירה המסחרית היא אבידג'ן) והרסו את המטוסים שחנו על המסלול.אחר כך יצא לדרכו טור- שריון צרפתי, שהתכוון להגיע למשכן הנשיא ולהדיחו, אלא שאלפי אזרחים הקיפו הבניין "כמגן אנושי" וכך עצרו את הטור,שכלל חיילי לגיון-הזרים. במהלך המהומות נהרגו עשרות אזרחים שנפגעו מאש הצבא הצרפתי,או מיריות צבא חוף-השנהב,הפגזות המורדים וירי כנופיות פשע.עוד נבזזו והוצתו עסקים ובתי זרים וארעו התנגשויות בין מוסלמים לנוצרים ועובדי אלילים (החלוקה הדתית במדינה: 60% אמונות מקומיות,20% מוסלמים רובם שיעים יוצאי לבנון ועוד 20% נוצרים)
נשיא דרום אפריקה,טבו מ'בקי המכונה "הפייסן המקצועי" הגיע בדחיפות לאבידג'ן לנהל שיחות שלום,אך שב לארצו בידיים ריקות ובינתיים זימן מורדים לשיחות שינהל אתם בבירתו בפרטוריה.מועצת- הבטחון של האו"ם,שפעלה בהשראה צרפתית, החליטה להטיל סנקציות על…הממשלה החוקית של חוף השנהב, המייצרת רוב הקקאו המגיע לשוק העולמי,מה שכבר גרם לעליית מחירי השוקולד…..
בתוך כך נערכה בלאגוס,בירת ניגריה "וועידת שלום" נפרדת, שבראשה ישב הנשיא הניגרי בתוף היותו המזכ"ל התורן של הוועדה הכלכלית של מערב אפריקה.מהישיבה החגיגית נעדרו…נציגי ממשלת חוף- השנהב והמורדים.
"קוריוז מיוחד ולבנטיני היא פרשת "הסאנדוק" (ארגז-קופה) של ארגון שיעי העוסק "בהתרמה למען החיזבאללה בלבנון. עם "הסנדוק" נעלמו שני מליון$ במזומן וכן זהב,תכשיטים ומטילי כסף.נציג מטעם החיזבאללה הגיע מביירות,לברר בדחיפות היכן עם הכסף ובינתיים… הוא מסתתר בשגרירות הלבנונית, כל זה מפחד לבנונים נוצרים המאיימים לעשות בו שפטים אחרי שנאם באחד המסגדים והאשימם בגניב .הנשיא גבאגו מחה על צעדי צרפת והעיר "שהנשיא שיראק לא ביקש מהאו"ם רשות לפעולה צבאית כפי שדרש מארה"ב,ממש ערב מלחמת עירק" .השגריר הצרפתי הנעלב העיר "שצרפת אינה זקוקה רשות כדי להגן על האינטרסים שלה" ובינתיים הגיעו למדינה חיילים אנגלים,המסייעים לפנות את הזרים-
————————————————————————–
קוקאין בקלמר
——————
ילדה בת שש, תלמידת כתה א' מאוקלנד שבפלורידה, הביאה לכתה קרק-קוקאין במחיר רחוב של אלף דולר. הסם "הקשה" נמצא בילקוט ובקלמר.המורה נדהמה כשהקטנה הציגה את החבילונת והתגאתה באזני חברותיה "תראו מה הבאתי מהבית" יחד עם השוטרים הגיעה לבית הספר אם הילדה שטענה שבתה קבלה את הסם "במסגרת איסוף הסוכריות והממתקים הנהוג בחג ההלואין" האם נלקחה לחקירה והילדה הושעתה מבית- הספר.כאשר עורך- דין המייצג את משפחת התלמידה ביקש לדעת איך הצליחו המורה ושאר התלמידים לזהות הסם? הגיבה מנהלת בית-הספר בטאנגלו-פרק "שהתלמידים והסגל זיהו את סוג הסם בעקבות שעור במסגרת מלחמה בהפצת סמים במוסדות החנוך ותצוגת סמים שערכה המשטרה". צפונה מפלורידה וארה"ב,במחוז אלברטה שבקנדה,נעצרו הורי תלמיד כתה ג' אחרי שבמסגרת שיעורי "טבע,התבקשו הילדים להביא מהבית פרחים או עציצים שהוצגו ביריד
פרחי עירנו היפה" שערך וועד ההורים.
מפקד המשטרה המקומית,שליווה את בנו, גם הוא תלמיד כתה ג', נדהם לגלות עציץ נאה עם שיח מריחואנה במלוא הדרו.
בפשיטה על בית בעל העציץ, התגלתה משתלת סמים קטנה. אבי התלמיד הגיב על הגלוי ואמר "היו לי עשרות עציצים, לא הרגשתי שהילד החרים משהוא לטובת בית-הספר…"
——————————————————————————————————————-
הכל למען הפרוטזה
————————-
אלן קולמן,קטוע רגל בן 42 מיוטה שבארה"ב נדרס למוות כשבשעת ערב מאוחרת זחל מהמדרכה לאמצע הרחוב. הסיבה…דקות לפני כן, כשחצה את הכביש, השתחררו קישורי הפרוטזה והרגל המלאכותית נשמטה. עוברים ושבים וכן יושבי מדרחוב סמוך,חשו לעזרת הנכה, אך לא הספיקו להגיע אליו בזמן. קולמן לא שעה לקריאות אזהרה ובדיוק כשהגיע לפרוטזה נדרס למוות מתחת לגלגלי משאית חולפת.
———————————————————————————————————————–
צימוקים פוקר וכדורי שינה
————————–
ישיש בן שמונים ושש מבאת' שבמדינת ניו-יורק, שמח כששכנתו הצעירה,לינדה בת העשרים וחמש הפתיעה אותו עם עוגת צימוקים טריה. ההפתעה הפכה לתמיהה כאשר הישיש החליט לטעום מהעוגה וכשבצע נתח גדול גילה בין הצימוקים כדורי תרופה."אני זקן אבל לא טיפש" אמר הישיש לטלפנית מוקד המשטרה ותאר את הממצא.העוגה נלקחה לבדיקה ואחרי שהסתבר שהאופה החביבה תיבלה את העוגה עם כדורי הרדמה, היא נעצרה ותעמוד לדין באשמת נסיון גרימת נזק גופני. אם תורשע צפויה לינדה הטובה לבלות לפחות שש שנים בבית הכלא המחוזי לנשים. בחקירה הסתבר שהישיש אתו התידדה, כלל אותה בצוואתו הלא דלה. שמחתה של לינדה, על טוב לב השכן, איתו נהגה לשחק קלפים או לצפות בטלוויזיה הביאה אותה להחליט ולזרז התהליך הטבעי.הישיש, ששמו לא נמסר לפרסום מחשש סחיטה בעתיד, עבר דירה ולהפתעת קרוביו הודיע שקצץ רק ברבע הסכום שיוריש לשכנה חסרת הסבלנות והסביר "היא שחקנית הפוקר הטובה ביותר שפגשתי מימי"
————————————————————————————————————————————————————————————-
זעם הכנסיה והקצונה על…עליזי פרו
——————————————
משרד ההגנה, המטה הכללי והכנסיה הקתולית של פרו, הגיבו בזעם ותדהמה אחרי שבית הדין העליו לעניני חוקה פסק "שלעליזים ועליזות המשרתים/ת בצבא מותר לקיים יחסי מין במדים או בלבוש אזרחי בבסיסי הצבא או מחוץ למחנות".
ההחלטה התקבלה בעקבות תלונת שדולת – עליזים, שטענה שאיסור קיום יחסי מין עם בן זוג זהה-מהווה תקנה לא חוקית,הנוגדת זכויות אזרח ואדם. לפי פקודת הצבא של פרו, אסור ללובשי מדים לנהל יחסי "מין עם מינו או מינה עם מינה."
האיסור כולל התנהגות בבסיסים, במחנות ומשרדים וכן בשעת חופשה ומחוץ למדים. למשטרה הצבאית מותר לפשוט על בתי חשודים לפי סעיף "ניאוף שלא כדרך הטבע" לבצע מעצרים ואפילו לחקור חיילים משוחררים, עליהם נודע שבהיותם לובשי מדים התעלסו עם בני מינם. צמד הומאים צעירים, החיים כתא משפחתי, אויים שהמשטרה הצבאית תעצור אותו לחקירה והגשת כתב אישום, מפני שיחסי האהבה התפתחו בעת שהשניים שרתו בצי.
כעת תדון ערכאה גבוהה בערעור שהגיש הצבא ואילו אבות הכנסיה פתחו שהפעלת לחץ על מדינאים כדי שבפרלמנט תתקבל חקיקה מתאימה נגד עליזים בצבא.
——————————————————————————————————————–
הכלבה הימאי והקפטן…
——————————-
ימאי דני ותיק, ששימש קצין מכונות באוניית- מכולות שביקרה בנמלי הים-הקראיבי – הורד מהאוניה ונעצר. הסיבה לסילוק הימאי הוותיק מהאוניה, היא שהאיש תקף והכה עד זוב דם את רב-החובל שלו, אחרי שגילה שהקצין הבכיר מתעלס עם…. כלבתו. הימאי סיפר שדווקא התרשם לטובה מהעניין המיוחד שרב החובל גילה בכלבת הפודל שלו ושמח כשבשעות משמרת לילה, בעוד הוא בחדר המכונות, נאות רב-החובל לטייל עם הכלבה על הסיפון ובין המכולות ואפילו ארח אותו בחדרו. סיפור האהבה-הביסטאלית התגלה במקרה, שעה שימאי שסבל מנדודי שינה, תוצאת כאב שיניים פתאומי, שוטט בעצבנות על הסיפון החשוך ולתדהמתו ראה את הקפטן והכלבה מתייחדים מאחורי סירת- הצלה.
בעל הכלבה,ששמע על הזוג הלא שגרתי והגן על כבוד כלבתו,לא המתין להסברי הקפטן, אלא תקף את נואף הכלבות באמצעות מפתח ברגים ואגב כך פצע אותו בפניו וגולגלתו. רב- החובל הובהל לחוף הסמוך שם טופל בבית- חולים של אחד האיים. המשטרה, שלפי הנהלים ופקודות הקבע, הוזעקה לחדר- המיון שמעה רק שהקצין הותקף ע"י ימאי ועצרה בנמל את בעל הכלבה,הממתין בתא המעצר להחלטה אם יועמד לדין או יגורש למולדת? המשטרה החרימה את הכלבה, שנמסרה בינתיים לבית מחסה לבעלי חיים ואילו רב- החובל הביסטאלי ממתין כנראה להחלטת חברת הספנות הגנאית שהיא בעלת אוניות המכולות ותאלץ לקבוע אם ימשיך לשרת בסיפוניה.
—————————————————————————————————————–
ענף דיג-הקרח בסכנה
————————–
עליית הדולר הקנדי בהשוואה לדולר האמריקאי המוחלש בכוונה כדי לאושש שווקי ארה"ב,פוגעת קשה בענפי חקלאות קנדית המיועדת לייצוא בעיקר לשוק האמריקאי. בראש הרשימה עומד שיווק בקר וחזירים.ענפים שבמקומות רבים במערב כמעט שנהרסו לחלוטין.חוואים רבים טוענים ששער החליפין הגרוע מרחיק קניינים מארצות-הברית וכי הם סובלים לא פחות מיצאני חמרי הגלם ומפעילי התיירות.כעת הצטרפו למתלוננים המודאגים, דייגי- חורף הפועלים באגמים הגדולים של מחוז מאניטובה,אגם וויניפג ואגם מאניטובה.המדובר הוא בענף דיג מיוחד, בו צדים דגים באמצעות קדיחת חורים בקרח,דרכם מחדירים רשתות דיג הנאספות,עם שלל הדיג,דרך חור אחר ומרוחק יותר.הענף משתמש בציוד מיוחד הכולל מנופי רשתות,מקדחי קרח גדולים,רכבי קרח משורשרים הנקראים "בומבדיר "ורכב המיועד לנסיעה על שלג
כעת,לקראת התחלת עונת קפיאת אגמי הצפון,דיווחה החברה הקואופרטיווית,המעסיקה דייגים רבים ,שעסקיהם באים בחורף,שקניינים בארה"ב החליטו לצמצם הזמנות,מפני שמחירי הדגים בדולר קנדי,אינם יכולים להתחרות עם דגי- חורף,מזנים דומים,שמעלים דייגי סיביר.
הדגים הניצודים בחורף הם מזנים מיוחדים ומבוקשים במיוחד, המגיעים למשקל מתאים דווקא בחורף הקשה שאז הם שוחים קרוב לפני הקרח.
לידען ובו ריכוז מאמריו של ייורם המזרחי

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~5000158~~~184&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן