סיקור מקיף

עוד טכנולוגית חלל לשימוש כלל האנושות: מכשיר לייזר חדש יזהה מחבלים מרחוק

חברה ישראלית פיתחה טכנולוגיה חדשנית, בעזרתה ניתן לזהות חומרים כימיים ממרחק של עשרות מטרים. המשרד לביטחון פנים ורשויות הביטחון בארה”ב כבר מתעניינים

יובל דרור, הארץ, וואלה!

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/itl020504.html

הספקטרומטר – מכשיר המשמש לבדיקת אור הכוכבים וניתוח הרכבם וכן משמש את ספיריט ואופורטיוניטי לניתוח הרכב סלעי המאדים מסייע גם להתגונן מפני פיגועים. כך חשף ביום שישי עיתון הארץ.

המאבק בטרור עתיד לקבל בקרוב תגבור טכנולוגי חדשני: החברה הישראלית ITL (“לייזרים”) פיתחה מכשיר שמסוגל לנתח ולזהות חומרים כימיים מרחוק, באמצעות קרן לייזר שאינה מסוכנת לגוף או לעיניים. המכשיר יאפשר לבדוק מכוניות ובני אדם גם ממרחק של כמה עשרות מטרים, ולראות אם הם נושאים חומרי נפץ וסמים, או שבאו עמם במגע.

מנכ”ל החברה, עמי רוב, מתגאה בהצלחה של קרוב ל-100% בזיהוי החומרים, על פי הבדיקות שהתקיימו עד כה. לדבריו, המשרד לביטחון פנים שכבר הביע עניין רב בפיתוח, אמור לחתום בקרוב על חוזה עם החברה ומתכנן ניסוי של המכשיר בתנאי שטח. גם רשויות הביטחון בארה”ב הביעו התלהבות מהמכשיר, והחברה כבר הגישה בקשה לרישום פטנט בישראל ובארה”ב.

ITL, הנסחרת בבורסה בתל אביב, מתמחה בפיתוח מוצרים – מכשירים לראיית לילה, כוונות אופטיות ועוד – בעבור מערכות ביטחון וגופים צבאיים בעולם. בתחילת 2001, ובהשקעה של 2.5 מיליון דולר, החלה החברה במחקר ופיתוח אמצעי לגילוי גזים רעילים באמצעות גישה מרחוק. אלא שבתוך זמן קצר התברר לה כי הטכנולוגיה שעליה היא שוקדת יכולה לסייע בזיהוי חומרים נוספים.

מערכת הזיהוי מורכבת מקרן לייזר, ספקטרומטר (מכשיר הבודק אורכי גל) ומחשב. בתחילה יורה המכשיר קרני לייזר אל האובייקט הנבדק. “המולקולות או הגבישים שבהן פוגעת הקרן מגיבים לה”, מסביר הד”ר מרדכי ברסטל, מנהל קבוצת המחקר בחברה. “כל חומר שסופג כזו 'מכה' מקרן הלייזר, פולט ומפזר אור (בלתי נראה לעין בלתי מזוינת) באופן שונה ובאורכי גל הייחודיים לו, כמו טביעת אצבע”. הסקפטומטר “קורא” את האור המוחזר, ומנתח את אורך הגל ואת אופי הפליטה והפיזור שלו. כאן נכנס לתמונה המחשב: הוא מוזן בנתוני הספקטרומטר, ומשווה אותם למסד נתונים המכיל את המאפיינים של החומרים השונים שהוגדרו עוד קודם לכן. כך, יכול המחשב להציג בפני המפעיל, בזמן אמת, את זיהוי החומרים שבהם פגעה הקרן.

החומרים הללו, אומרים בחברה, יכולים להימצא על גופו, בגדיו או חפציו של האדם הנבדק. הוא יכול להיות במרחק של כמה מטרים ואף כמה עשרות מטרים מהמערכת ואינו חייב לעמוד – והמכשיר “יקרא” את סימני החומר גם בתנועה.

המכשיר ישמש גם בתחומים “אזרחיים”

“כל המכשירים הנמצאים בשוק מחייבים מגע קרוב עם האובייקט הנבדק”, מדגיש המנכ”ל רוב את ייחודה של המערכת. “בשדה התעופה מעבירים מטלית מיוחדת על מחשבים ניידים כדי לאתר שרידים של חומר נפץ, במעברי גבול עוברים המזוודות והאנשים שיקוף ובדיקות באמצעות מגנומטר. זו הפעם הראשונה שיהיה ניתן לבדוק עצמים ואנשים בלי לגעת בהם, וממרחק רב”.

עמי רודריך, מנהל עסקי בקבוצת המחקר ב-ITL, מפרט כמה מהיישומים האפשריים של הפיתוח החדש: “בשדות תעופה בעולם נוצר צוואר בקבוק בשלב שבו בודקים את מטען היד של הנוסעים לפני העלייה למטוס. באמצעות המכשיר שלנו, יהיה ניתן לבצע בדיקה בתוך זמן קצר, ובלי מגע יד אדם. ניתן לבדוק מכוניות כשהן מאיטות במעברים שונים, כדי לזהות אם לגוף המכונית נדבקו שאריות חומרים מסוכנים”. רוב מודה כי קרן הלייזר אמנם אינה יכולה לחדור חומרים אטומים, ולכן לא תוכל לבחון את פנים תא המטען הסגור של מכונית, אך טוען כי אין בעצם צורך ביכולת כזו: “חומרי נפץ הם חומרים נדיפים ו'דביקים', ואין דרך להימלט מהזיהום של הגוף, הבגדים או עצמים הנמצאים בקרבתם – גם אם הם לא באו במגע ישיר עם חומרי הנפץ”.

נוסף לכך מפתחת החברה מכשיר דומה שמיועד לבדיקת מסמכים, כמו דרכונים או כרטיסי עלייה למטוס, כדי לגלות אם מסמכים אלו היו בקרבת חומרים מסוכנים.

במקביל, הפיתוח יכול לשמש גם בתחומים “אזרחיים” יותר. כבר עתה פועל דגם ראשוני שלו במפעל אמריקאי לייצור פוספטים: המכשיר מותקן מעל מסילה המסיעה את החומר במהירות של שני מטר לשנייה, ומספק מידע מיידי על שיעור הדשן הקיים בו. שימושים אחרים יכולים להיות, למשל, במפעל לממתקים, שם יזהה המכשיר חפיסות שוקולד שבהן שיעור הסוכר אינו כנדרש; או במפעל לייצור תרופות, שם יוכל לבדוק את מינון החומרים בתרופה.

פרסומתעם זאת, את עיקר מרצה בחודשים האחרונים הקדישה החברה להצגת האב-טיפוס של המכשיר לסוכנויות הביטחון בישראל ובארה”ב. “מאז 11 בספטמבר זרם כסף רב למשרד האמריקאי לביטחון האומה, שמחפש טכנולוגיות מהסוג שפיתחנו”, מסביר רוב. לדברי הד”ר ברסטל, בראש אחד הגופים האמריקאיים עומדת מומחית בתחום הספקטרומטריה, “שסירבה להאמין שהצלחנו לפתח דבר כזה. היא שאלה הרבה שאלות ולבסוף השתכנעה ושלחה לישראל שני מומחים, שביצעו בדיקות נוספות על האב-טיפוס – והתרשמו לטובה”. ורוב מוסיף: “אנחנו נמצאים בשלב מתקדם של משא ומתן עם שתי חברות ענק אמריקאיות שאחת מהן מעוניינת לרכוש זיכיון עולמי להפצת מכשירים שיתבססו על הטכנולוגיה שלנו”. לדבריו, המשרד לביטחון פנים בישראל כבר מכין את החוזה ואף הסכים להשקיע בפיתוח האב-טיפוס למכשיר הנדרש למשטרה.

לאתר של חברת איי.טי.אל
ידען הביומטריה

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~834255984~~~143&SiteName=hayadan

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן