סיקור מקיף

סערה בעולם החלקיקים

ייתכן שניסוי במעבדה הלאומית בברוקהייבן בארצות הברית גילה ראיות לפיסיקה מעבר למודל הסטנדרטי של פיסיקה של חלקיקים. צוות ה-949E גילה כמות כפולה מהצפוי על פי המודל הסטנדרטי של התפרקויות נדירות של מזוני K.

Physics Web (תרגום: דיקלה אורן)

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/mesonk.html

ייתכן שניסוי במעבדה הלאומית בברוקהייבן בארצות הברית גילה ראיות לפיסיקה מעבר למודל הסטנדרטי של פיסיקה של חלקיקים. צוות ה-949E גילה כמות כפולה מהצפוי על פי המודל הסטנדרטי של התפרקויות נדירות של מזוני K. תוצאות הניסוי, שהוצגו בברוקהייבן בעשרים ושלושה במרץ, הוגשו ל-Physical Review Letters.
מזוני K או קאונים (K-mesons) הם חלקיקים בלתי יציבים, והם עשויים להתפרק בכמה דרכים. בהתפרקות מסוימת, נדירה אך חשובה, קאון חיובי – הרכב של קווארק up ואנטי קווארק strange – מתפרק לפיון חיובי, נויטרינו ואנטי נויטרינו. המודל הסטנדרטי מנבא, כי ההתפרקות המסוימת הזאת אמורה להתרחש פעם בשלושה עשר מיליארד התפרקויות. עם זאת, קצב ההתפרקות עשוי להיות מושפע מחלקיקים ותהליכים, שאינם נכללים במודל הסטנדרטי. כל אי התאמה בין תחזיות המודל הסטנדרטי ותוצאות הניסויים, אפוא, עשויה להוות ראיה לחלקיקים והתהליכים הבלתי מוכרים הללו.
צוות ה-949E השתמש במאיץ ה-AGS בברוקהייבן כדי להפיק אלומה של קאונים ובגלאי, שביכולתו לגלות 1.6 מיליון התפרקויות בשנייה. כמו כן, ביכולתו של הגלאי לסנן את אירועי הפיון-נויטרינו-אנטינויטרינו מכל שאר ההתפרקויות, שעובר הקאון.
תוצאות הניסוי מרמזות על קצב התרחשות ההתפרקות הנדירה של פעם בשבעה מיליארד התפרקויות – קצב כמעט כפול מתחזיות המודל הסטנדרטי. תוצאות הניסוי מגיעות לאחר פעמיים נוספות בהן נתגלתה ההתפרקות בברוקהייבן ב-1997 וב-2002.
"חשוב מאוד שנבדוק אם האירועים האלה של ההתפרקות מייצגים תנודה סטטיסטית או פריצת דרך חשובה," אמר דגלאס ברימן מאוניברסיטת קולומביה הבריטית ודובר מטעם צוות הניסוי. "הרצות נוספות של הניסוי תפתורנה את הסוגייה ותבססנה באופן מוצק האם אנו חוזים בסטייה משמעותית מהמודל הסטנדרטי," הוא הוסיף.
"אם ממצאינו ימשיכו בקצב הנוכחי, נראה עוד כעשרים אירועים כאלה של ההתפרקות," נכתב בהודעה לעיתונות מטעם ברוקהייבן. "תוצאות כאלה עשויות לשנות מהיסוד את הראייה הנוכחית שלנו של הפיסיקה של החלקיקים. יהיה עלינו להרחיב את התמונה שלנו לגבי המרכיבים היסודיים של היקום והכוחות ביניהם." שיתוף הפעולה 949E כולל פיסיקאים מקנדה, רוסיה, יפן וארצות הברית.
(תרגום: דיקלה אורן)
קישור לכתבה המקורית
ידען הפיסיקה
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~801557926~~~95&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן