סיקור מקיף

סין שיגרה חללית מאוישת לראשונה בתולדותיה

סוכנות הידיעות הרשמית של סין דיווחה כי מערכות החללית פועלות כשורה וכי נוצר קשר עם האסטרונאוט

ריכוז ממקורות שונים: אבי בליזובסקי

 


רחוב בג'יוקואן, העיר שממנה שוגרה החללית, אתמול

סין שיגרה בהצלחה את החללית המאוישת הראשונה בתולדותיה לפנות בוקר )רביעי(. סוכנות הידיעות הרשמית של סין, "שינחואה", דיווחה כי החללית, שנז'ו 5 )המכונה גם "הספינה השמיימית"( נכנסה למסלולה סביב כדור הארץ, ותשהה בחלל 21-כ שעות. החללית נכנסה למסלולה מחוץ לאטמוספירה 10 דקות לאחר המראתה.
מותירה שובל עשן לבן מאחוריה, המריאה החללית "שנזו 5" ממדבר גובי שבצפון מערב סין בשעה 3:00 בדיוק, ועל סיפונה האסטרונאוט יאנג ליווי, סגן אלוף בן 38 בחיל האוויר של סין. החללית צפויה לחוג סביב כדור הארץ 14 פעמים בטרם תנחת חזרה בכדור הארץ לאחר כ-21 שעות

מסוכנות הידיעות הסינית נמסר כי לאחר כניסת החללית למסלולה נוצר קשר עם האסטרונאוט, שאמר: "אני מרגיש טוב והתנאים שלי נורמליים".

לי-ווי אמר אחרי השיגור שהוא מרגיש טוב. בדיקות שערך לעצמו העלו שכל המערכות בגופו עובדות כשורה. "אני לא אאכזב את המולדת", הוא אמר לפני שיגורו. "אבצע כל תנועה בריכוז מוחלט, ואזכה בכבוד עבור צבא השחרור העממי ועבור האומה הסינית".

נשיא סין, הו ז'ינטאו, כינה את השיגור "תהילת מולדתינו הגדולה". "המפלגה והעם לעולם לא ישכחו את אלו שהציבו את ציון הדרך יוצא הדופן הזה בתעשיית החלל עבור המולדת, העם והאומה", הוא אמר.

נשיא סין, הו ג'ינטאו, וקודמו, ז'יאנג זמין, שחידשו את תוכנית החללית המאויישת ב-2991, היו אמורים לבוא אתמול למרכז השיגור ולפגוש את האסטרונאוט שנבחר למשימה, אבל הם הסתגרו בבייג'ין בכינוס המפלגה, שהסתיים אתמול.

גו יידונג, מנהל מערכות יישומי החלל הסיניות, אמר שהשיגור הוא רק "צעד ראשון" לקראת משימות שאפתניות יותר. בינתיים מתרכזת סין במשימות צנועות יותר, כגון שיפור שירותי הלווין והתחזיות המטראולוגיות.

בעתיד מתכננת סין גם לשגר לחלל לווין מחקר, להגיע לירח ולהקים תחנת חלל. מניותיה של חברת תעופת החלל הבינלאומית הסינית, הנסחרות בבורסה של הונג קונג, עלו שלשום ב-16 , מתוך ציפיה שהממשלה תגביר את השקעותיה בתעשיית החלל.
האבטחה סביב המתקן במדבר גובי ביממה שלפני השיגור היתה כבדה. הכביש המוביל למתקן היה עמוס רכבים צבאיים, אולם אוטובוסים עמוסי אזרחים שהגיעו לאיזור בתקווה שיזכו לצפות במאורע הורשו להתקרב.
סוכנות החלל של סין שיגרה עד כה בהצלחה ארבע רקטות לא מאוישות לחלל, שנעו סביב כדור הארץ כשבוע. "העם הסיני ציפה ארוכות להמראת "שנזו 5", אמרה דוברת משרד החוץ של סין, והוסיפה כי זהו צעד מפתח בפיתוח סיני של חקר החלל – "למטרות שלום".

רוסיה: ברוכים הבאים למועדון (YNET)
סגן מנהל סוכנות החלל הרוסית, ניקולאי מוסייב, בירך את סין על שיגור החללית. מוסייב כתב בהודעה שפירסם כי "רוסיה מברכת את סין על הצטרפותה למועדון החלל, בו היו חברות עד עתה רק שתי מדינות".
בהודעה נכתב עוד כי רוסיה וסין משתפות פעולה בתחום החלל במשך יותר מעשור, וכי אסטרונאוטים סינים אומנו במתקנים רוסיים.

גם נאס"א מברכת (גל"צ)

מנהל סוכנות החלל האמריקנית שון אוקיף בירך את הסינים:"השיגור הוא הישג חשוב להיסטוריה של החקר האנושי ונאס"א מאחלת המשך בטוח לתוכנית החלל של סין", דברי אוקיף. השיגור לא הועבר בשידור חי, מאחר שבבייג'ינג חששו מתקלות ברגע האמת.

סין: האסטרונאוט הראשון ישוגר בין 15 ל-17 באוקטובר (עדכון)

לידיעה בסי.אן.אן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן