סיקור מקיף

סימפוזיון של נאס"א בסוף השבוע עסק במעלית החלל

בשבת, 13 בספטמבר התאספו בסנטה פה מדענים שעסקו בתוכניות לבניית מעלית לחלל מדוברה באוקיאנוס השקט * ההערכה: יידרשו 7 מיליארד דולרים לבניית הפרויקט

אבי בליזובסקי

המראה של טיל – מעלית החלל תהיה משעממת לידו

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/stairwaystohaven1.html

אם לטפס במדרגות לשמים עשוי להישמע כמו עבודה קשה, אזי ועידה בהשתתפות 70 מדענים שנפתחה בסנטה פה בשבת האחרונה מציעה תקווה לדרך עצלנית יותר להגיע לחלל. בשני ימי דיונים, ביקשו המדענים להפוך למציאות רעיון שאפתני המסתובב לפחות מאה שנה: פיתוח מעלית לחלל שתעלה למסלול לווינים, חלליות ואפילו אנשים לגובה אלפי קילומטרים על גבי מסילה אנכית.

הרעיון כבש את סופר המדע הבדיוני ארתור סי. קלארק שתאר אותו בספרו משנת 1979 מזרקות גן העדן. המדענים אומרים כי זה כבר לא מדע בדיוני טהור.
נאס"א משקיעה כיום מיליוני דולרים בפרויקט. במרכז מעלית החלל יעמוד כבל באורך מאה אלף קילומטרים מפני הקרקע של כדור הארץ. הצד של כדור הארץ יכיל תחנת בסיס, קרוב לודאי במרכז האוקיאנוס השקט. הצד השני יעוגן לחללית שתשמש לאיזון המשקל, מומנטום שיחזיק את הכבל מתוח ויאפשר לכלי רכב לטפס במעלה הכבל ובמורדו.
בראד אדוארדס, מדען חלל המפתח את רעיון מעלית החלל מזה שנים, אמר כי צריך להתגבר על ספקנות רבה. "בתחילה אנשים מסתכלים עלי כאילו אני מנסה לעבוד עליהם", אמר. הוא מעריך שיידרשו 7 מיליארד דולרים כדי להפוך את הרעיון למציאות והוא מקווה שתהיה לו תוכנית גמורה של מעלית עד לשנה הבאה. הוא אמר שפלטפורמת הבסיס הצפה צריכה להיות ממוקמת מאות קילומטרים ממסלולי מטוסים וקווי ספינות ובאיזור של הים שבו סערות, ברקים וגלים גבוהים נדירים.

בעיה אחת צפויה להעיב על הפרויקט מבחינת דמיון הציבור. "כאשר נתחיל בשיגורים זה הולך להיות סוג של שיעמום", אמר אדוארדס. "אין עשן, לא יהיו שובלי אש ולא רעש מחריש אוזניים. יהיה תא שיעלה באיטיות לחלל.
ריכוז ידעני החלל
לידיעה באתר החדשות של גוגל

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~635461423~~~9&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן