סיקור מקיף

סיינטיפיק אמריקן/אם אין אני לי, מי לי?

תגלית ישראלית: שינוי גנטי בתאי הכבד של חולי סוכרת יאפשר טיפול ללא צורך בהשתלה מתורם זר

שרה גרהם, סיינטיפיק אמריקן

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/diabetssa.html

מיליוני בני אדם חולי סוכרת חייבים לעקוב בקפידה אחרי רמות הסוכר בדמם ולהקפיד על משטר סדיר של הזרקות אינסולין תדירות כדי להימנע מן הסיבוכים הרפואיים שגורמת מחלתם. טיפולים המאפשרים להשתיל תאי רקמה המייצרת אינסולין הוגבלו עד כה בשל הצורך למצוא תורמים והכורח ליטול תרופות לדיכוי המערכת החיסונית במשך כל החיים. אבל תוצאות מחקר חדש מעוררות תקווה לאפשרויות טיפול חדשניות. מדענים הצליחו לגרום לשינוי בגנים של תאי כבד ולגרום להם לייצר אינסולין. הזרקת התאים האלה לעכברים חולי סוכרת הביאה לשליטה במחלה.

שרה פרבר מן המכון האנדוקריני במרכז הרפואי שיבא בתל השומר ועמיתיה ערכו את הניסוי בתאי כבד בוגרים של אדם. הם הביאו לביטוי בתאי הכבד גֵן הקשור להתפתחות הלבלב והתריסריון בעוברים (PDX-1) וגרמו להם לייצר אינסולין. במאי 2005 במהדורה המקוונת של רשומות האקדמיה האמריקנית למדעים (PNAS) דיווחו החוקרים שכרבע מתאי הכבד הבוגרים החלו לייצר בדרך זו אינסולין. לאחר השינוי הגנטי השתיל הצוות את התאים בעכברים הלוקים בסוכרת וקבעו שתאי הכבד האנושיים הבוגרים החלו לאגור את ההורמון באותו אופן שבו אוגרים אותו תאי-בתא בריאים בלבלב. עם הזמן, החלה גם הפרשה של אינסולין מן התאים, הפרשה שבסופו של דבר הביאה לבקרה על רמות הסוכר בזרם הדם של העכברים. העכברים המטופלים הגיבו לסוכר החודר לדמם באותו אופן שהגיבו עכברי בקרה בריאים. הדבר מרמז על כך שתאי כבד המבטאים את הגן PDX-1 מחליפים למעשה את תאי-הבתא של הלבלב והופכים את הכבד לאבר המייצר אינסולין במקומו של הלבלב.
הצלחת המחקר מעלה אפשרות מלהיבה להימנע מסיבוכים הנגרמים מהשתלת רקמה זרה: חולי הסוכרת יוכלו בעתיד להיות תורמי הרקמה מייצרת האינסולין של עצמם.
ידען חידושים ברפואה
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~245225757~~~236&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן