סיקור מקיף

סיינטיפיק אמריקן/אין מרשם לתפילות

מחקר גילה כי תפילות של צד שלישי, לא משפיעות על תהליך החלמתם של חולים. לעומת זאת, הבחינו החוקרים בהוכחה אפשרית לכוחה של החשיבה השלילית

כריסטין סוארס, סיינטיפיק אמריקן

מעניין מה או למי מתפללים הכלב והחתול?

חוקרים שניסו להעריך אם תפילותיו של צד שלישי משפיעות על החלמתם של חולים לא מצאו שום הוכחה להתערבות אלוהית. ועם זאת הם הבחינו בהוכחה אפשרית לכוחה של חשיבה שלילית.

המחקר שנמשך שלוש שנים בדק את ההשפעה הרפואית של תפילות תחינה ותוצאותיו פורסמו ב-4 באפריל 2006 בכתב העת האמריקני לחקר הלב. המחקר שכונה STEP, על פי ראשי התיבות של שמו באנגלית, הוא הניסיון הנרחב ביותר עד כה ליישום שיטות מדעיות כדי למדוד את השפעת תפילותיו של אדם אחד על רווחתו של אדם אחר.

במחקר נבדקו 1,800 חולים שעברו ניתוחי מעקפים. שבועיים לפני הניתוח החלו קבוצות דתיות להתפלל למען קבוצת חולים. לכל חולה הוצמדה קבוצה של 70 מתפללים שאף אחד מהם לא הכיר באופן אישי את החולה. המחקר לא מצא שום הבדל בשיעורי ההישרדות או ברמת הסיבוכים בין המנותחים בקבוצה זו לבין חולים שלא התפללו בשבילם. הבדל יחיד בעל משמעות סטטיסטית נמצא בתת-קבוצה של חולים שידעו כי מתפללים בשבילם. חולים אלו סבלו יותר מהפרעות בקצב הלב לאחר הניתוח (59% לעומת 52% אצל החולים שלא היו מודעים לתפילות).

צוות המחקר – פסיכולוג, איש דת ורופאים משישה מוסדות, ובהם בית הספר לרפואה של הרווארד ומרפאת מאיו – תלה את האשמה, על פי השערתו, בעצבים. במסיבת עיתונאים שנערכה באפריל 2006 אמר צ’ארלס ברתי, רופא בבית החולים הבפטיסטי למחלות לב אינטגריס, אחד מאתרי המחקר באוקלהומה סיטי, “אנחנו יודעים כי רמות גבוהות של אדרנלין המופרש בתגובה לחרדה עלולות להחמיר הפרעות קצב. החולה עלול לחשוב ‘האם אני חולה כל כך עד שהיה עליהם לזמן בשבילי מתפללים?'”

הכומר הראשי של מרפאת מאיו, דין מארק, סבור שיש ליקוי אפשרי בתכנון המחקר: “חסרה כאן תחושת קהילה. אתה יכול לכנות זאת תפילה בלתי אישית יותר מאשר תפילת תחינה”.

כותבי המאמר נמנעו מן ההצעה שכוחן המרפא של תפילות הנישאות בידי חברים ובני משפחה טמון בקשרים האישיים ולאו דווקא בתפילות עצמן. הם הודיעו שאין בכוונתם לערוך מחקר המשך. המחקר הזה, שנתמך בעיקר על ידי קרן ג’ון טמפלטון, עלה 2.4 מיליון דולר.
ידען המיסטיקה וסכנותיה

קולו של הספקן

אתר סיינטיפיק אמריקן – ישראל בו ניתן לרכוש מנוי לכתב העת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן