סיקור מקיף

סוף סוף סורק מהיר

סריקת גוף של ילד בן 8 במכשיר החדש

קישור ישיר לדף זה:
https://www.hayadan.org.il/fastscan.html

סוף סוף, סורק העומד בקצב חדר המיון העירוני. ה"סורק המיידי" (Statscan) הוא מכשיר רנטגן דיגיטלי המפיק שיקוף מלא של גוף החולה תוך 13 שניות, בהשוואה לרנטגן הקונבנציונאלי המפיק את אותה תמונה תוך 45 דקות לאחר חיבור כל החלקים כדי ליצור תמונת-רצף מכף רגל עד ראש.

הסורק המיידי הומצא בדרום אפריקה באמצע שנות השמונים כמכשיר קרינה-במינון-נמוך על מנת לגלות מטען יהלומים "מיותר" על גופם של כורים לאחר יום עבודה. אבל היו לו שימושים מועילים (ואתיים) יותר דווקא בחדרי מיון ומרכזי טראומה היכן שדיאגנוזה כמעט-מיידית נדרשה על מנת להציל חיים.

בקיץ זה, מרכז הטראומה על שם R. Admas Crowley, מאוניברסיטת מרילנד בבולטימור הפך להיות המתקן הראשון מחוץ לדרום-אפריקה המפעיל את הסורק המיוחד. למרות האישור הגורף של רשות המזון והתרופות של ארה"ב באוקטובר האחרון, הרי שהאישור הסופי לכך התקבל רק לאחר הפעלתו של הסורק במרכז הטראומה המוביל בארה"ב תוך מתן לגיטימציה להפעלה נרחבת בכל הארץ.

סוד פעולתו המהירה של הסורק-המיידי: טכנולוגית סריקה של חריץ לינארי. בעוד שהרנטגן הקונבנציונאלי עובד כמו פנס תוך שהוא יורה קרני X פוטוניים על שטח נרחב, הסורק המיידי פועל יותר כמו מחוון (סמן) לייזר, הפולט קרני X מרוכזות מתוך סלוטים ברוחב 2 מילימטר בזרוע הסורקת. (הזרוע נעה לאורך ורוחב הגוף כך שאין צורך להזיז את הפציינט) – התוצאה: מניעה של "פיזור הקרינה" כך שהמכשיר חושף את הפציינט ל-75 אחוז פחות קרינה מכל מכשיר רנטגן קונבנציונלי.

שימוש בסורק נותן לרופאים תמונה מיידית על מצבו של החולה, פגוע-ירי, (או פגיעות חודרניות) כמו גם החלטה מהירה אם לבצע סריקות יותר מסובכות כמו CT. כמו כן אם החולה הגיע במצב אנוש למיון ואיננו מסוגל לדבר, הסורק ידבר בשמו.
ידען חידושים ברפואה
פרס נובל לרפואה לשני חוקרי הדמיה מגנטית

ותודה לאלי בן דוד על סיועו בתרגום

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~653868481~~~82&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן