סיקור מקיף

סוכנות החלל הישראלית התקבלה כחברה בוועדת האו"ם לשימוש בחלל לצורכי שלום

השר אקוניס: הישג וגאווה ישראלית. נמשיך להוביל את המדע הישראלי פורץ הדרך אשר עיני העולם נשואות אליו

ישראל מהחלל. המחשה: shutterstock
ישראל מהחלל. המחשה: shutterstock

לאחר שההצבעה בנושא נדחתה מיוני, קיבלה היום העצרת הכללית באו"ם החלטה על קבלת ישראל באמצעות סוכנות החלל הישראלית כחברה מלאה בוועדת האו"ם לשימוש בחלל לצורכי שלום (COPUOS). ההחלטה התקבלה ברוב של 117 מדינות מסכימות לעומת מתנגדת אחת וזאת למרות מאמצים גדולים של אנשי הליגה הערבית באו"ם בחודשים האחרונים לסכל את ההחלטה. מאמצים דיפלומטיים של אנשי משרד החוץ ושל נציגי סוכנות החלל הישראלית הביאו לבסוף להצלחת המהלך עם העברת ההחלטה היום.

ההחלטה בנושא היתה אמורה להתקבל כבר ביוני האחרון על ידי 77 החברות במשרד לענייני האו"ם, אך אנשי הליגה הערבית באו"ם ניסו למנוע את העברת ההחלטה בכל דרך אפשרית. הנושא הובא עד לפתחו של מזכ"ל האו"ם באן קימון, אולם בקשותיהם נדחו על הסף על ידי ראשי הארגון.

שר המדע אופיר אקוניס הגיב לנושא ואמר "הישג וגאווה ישראלית. נמשיך להוביל את המדע הישראלי פורץ הדרך אשר עיני העולם נשואות אליו".

ההחלטה על קבלה לוועדה היוקרתית עברה בהצבעה על קבלה לארגון של שש מדינות נוספות כמקשה אחת. בין המדינות שהתקבלו: איחוד האמירויות, קטאר, אל-סלבדור, עומן וסרי-לנקה.

וועדת האו"ם לשימוש בחלל לצרכי שלום היא הגוף הבינלאומי המרכזי בעולם העוסק בענייני חלל. הוועדה הוקמה במטרה לקדם דיאלוג בינלאומי בנושאי חלל, לבחון פעילויות לעידוד שימוש בחלל לצרכי שלום, לעודד שיתופי פעולה ולטיפול בבעיות משפטיות העשויות להופיע בפעילות המדינות בחלל. בצמוד אל הוועדה הוקם גוף מומחים האמון על פיקוח הוועדה – המשרד לנושאים הקשורים לחלל החיצון אשר כפוף לעצרת הכללית.

בין הנושאים שבהם עוסקים בוועדה: הטמעת החלטות טכנולוגיות, שיתופי פעולה על בסיס טכנולוגי בין מדינות ובין ישויות או"ם שונות, פסולת בחלל וקידום השימוש בטכנולוגיות חלל לנושאים בין תחומיים כמו מדע ורפואה, היבטים משפטיים בפעילות האנושית בחלל, סוגיה אשר מצויה בליבו של הדיון הבינלאומי.

עד כה היתה סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע משקיפה בארגון זה. השתתפות ישראל בוועדה כחברה מלאה תאפשר חילופי רעיונות עם נציגי מדינות אחרות, חשיפת התוכנית הישראלית והתעשייה הישראלית בזירה הבינלאומית לטובת קידום שיתופי פעולה, השפעה על תכני הוועדה ועוד.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. היכולות של ישראל היו צריכים לאפשר לה להצטרף כבר מזמן. אם הצלחנו להצטרף רק עכשיו עם מדינות כמו כמו סרי-לנקה ועומן זה מחדל גדול ובושה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן