סיקור מקיף

סוכנות החלל באוקראינה: טעות מחשב גרמה להתרסקות הטיל הרוסי מיד לאחר שיגורו

נפל לים ליד סיביר כאשר מנועו כובה בטעות

מסוכנות טילי החלל של אוקראינה נמסר היום (שישי) כי טעות במחשב היא שגרמה להתרסקות הטיל ציקלון 3, שנעלם ביום רביעי כמה דקות אחרי שיגורו.
על פי ממצאי הבדיקה הראשוניים, 367 שניות אחרי שיגורו של הטיל, שנשא שישה לוויינים, יצאה הוראה לכבות את המנועים, נאמר בהודעה. התקלה נגרמה כתוצאה מטעות במערכת המיחשוב של הטיל, אמר דובר הסוכנות שלא מסר פרטים נוספים, אך אמר כי חקירת המקרה נמשכת.

זהו מכשול חדש בתוכנית החלל של רוסיה. הטיל שוגר בהצלחה מבסיס שיגור בצפון מערב רוסיה, אבל
ששת הלוויינים אותם נשא לא הצליחו להתנתק מטיל השיגור. סוכנות הידיעות אינטרפקס דיווחה כי הטיל נעלם ממסכי הבקרה דקות לאחר ששוגר ב-22:02 שעון מוסקווה מבסיס השיגור פלסטסק.

מקורות במשרד ההגנה אמרו כי הסיבה לכשל היא פגם באחד מהמנועים, שתוכננו ונבנו באוקראינה. משרד ההגנה, שאמור היה להשתמש בשלושה מתוך שישה הלוויינים, הודיע כי יקים ועדה מיוחדת שתקבע את סיבת התקרית.

רשויות רוסיה מנסות לאתר את שרידי הטיל שנעלם. גורמים בתוכנית החלל הרוסית צוטטו באומרם כי חלקי הטיל נחתו במצרי ברינג שמפרידים בין סיביר לאלסקה. "כוחות הטילים האסטרטגים הודיעו לנו כי הטיל נפל באזור האי רנגל, בים סיביר", אמר קונסטנטין קריידנקו, דובר מטעם סוכנות החלל הרוסית".

יש סכנה לנזק סביבתי אם יתרסק הטיל על האדמה. טיל שנשא לוויין בשווי 60 מיליון דולר נעלם בנובמבר השנה, דקות לאחר ששוגר מאותו בסיס.

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~378925766~~~86&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן