סיקור מקיף

סוכות בסימן חלל: אירועי שבוע החלל העולמי 2020 ברשת

גם סוכת הנשיא תתקיים במתכונת וירטואלית תחת הכותרת: ״משחקי מדע בסוכת הנשיא״

משחקי מדע בסוכת הנשיא
משחקי מדע בסוכת הנשיא

המשדר יתקיים בשיתוף משרד המדע והטכנולוגיה ויכלול מגוון ניסויים והפעלות לכל המשפחה ביום שלישי, י”ח תשרי, חוה”מ סוכות, 6 באוקטובר, בין השעות 10:00-12:30

על אף מגבלות הקורונה לא מוותרים בבית הנשיא על המסורת ארוכת השנים ובפעם האחרונה בכהונתו, מזמין נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין את כל בית ישראל להתארח בסוכת הנשיא המסורתית.

הסוכה תתקיים השנה במתכונת וירטואלית תחת הכותרת “משחקי מדע בסוכת הנשיא” בשיתוף משרד המדע והטכנולוגיה והשר יזהר שי ביום שלישי, י”ח תשרי, חוה”מ סוכות, 6 באוקטובר, בין השעות 10:00-12:30.

נשיא המדינה הזמין את אזרחי ישראל להתארח בסוכתו ואמר: “בכל שנה אירחנו בבית הנשיא, בית העם בישראל את סוכת הנשיא, היא סוכת העם. אל הסוכה הזאת – כל אזרחי ואזרחיות ישראל מוזמנים, וכולם שווים. בכל שנה שמחתי לפגוש בסוכה את עם ישראל, על כל גווניו, חילונים, דתיים וחרדים, מהעיר ומהכפר, יהודים וערבים, מהצפון, מהמרכז, ומהדרום- פסיפס אנושי צבעוני ומרהיב. השנה המאבק בנגיף הקורונה מונע מאיתנו להיפגש פנים מול פנים, אבל הטכנולוגיה מאפשרת לנו להמשיך את המסורת גם אם באופן שונה.

אנחנו מתפללים ואומרים: ‘הפורשׂ סוכת שלום עלינו ועל כל עמו ישראל, ועל ירושלים’. ואכן בתקופה הזו סוכת שלום היא ברכה חשובה במיוחד. רק כשאנחנו ביחד, תומכים האחד בשני אנחנו יכולים לאתגרים כמו אלו שהמגיפה מציבה בפנינו. השנה הסוכה שלנו בבית הנשיא היא לא רק סוכת שלום, היא גם סוכת מדע. מי שיתארח בסוכה שלנו, יהנה מהפעלות, וּמחוויות מדעיות מעניינות במיוחד! אני מזמין אתכם לבקר, ללמוד וליהנות. חג סוכות שמח לכם יקיריי”.

שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי הודה לנשיא ריבלין על שיתוף הפעולה ואמר: ״אנחנו חיים בתקופה מאתגרת, שבה נבצר מאיתנו לקיים את מצוות החג ולהתארח בסוכות של חברים ומשפחה. המגיפה אומנם כופה עלינו בידוד חברתי, אך נפלאות הטכנולוגיה מאפשרות לנו להמשיך את המסורת ולהתאחד לחגיגה משותפת בבית העם. זה רק הולם שבשעה שבה אנו מתמודדים אל מול אויב בלתי נראה וחסר לאום, נעלה יחדיו על נס את המדע ואת המדענים הישראלים שנמצאים בחזית הלחימה בנגיף. כבוד גדול למשרד המדע והטכנולוגיה ולי להיות האושפיזין הוירטואלי של כבוד נשיא המדינה, ונשמח אם כל עם ישראל יצטרף אלינו ביום שלישי לחגיגה של השראה מדעית וטכנולוגית״.

את המשדר ינחו דודו ארז ושירה לוי וישתתפו בו אושפיזין מעולמות המדע, החלל והטכנולוגיה בהם חתני פרס נובל, מדענים וחוקרים, ילדי נבחרת הרובוטיקה הישראלית, חברי קהילת הוריזון, תלמידי תבל (תלמידים בונים לווינים) וגם הזמרת אגם בוחבוט שתופיע במהלכו. בין הפעילויות השונות יתנסו המשתתפים בכתבי חידה מדעיים, ניסויים ביתיים מתחומי המדע, החלל והטכנולוגיה, שאלות טריוויה וכל זאת בהשתתפות פעילה של הצופים הצעירים במהלך השידור.

לנוחיות המצטרפים ניתן למצוא את הפעילויות השונות בכתובת: www.sukkot-president-science.co.il

ניתן להתחבר גם דרך אתרי בית הנשיא ומשרד המדע והטכנולוגיה ובערוצי הפייסבוק, האינסטגרם וה-Youtube של נשיא המדינה, משרד המדע והטכנולוגיה וסוכנות החלל הישראלית. האתר והפעילויות יפעלו במהלך כל ימי חול המועד לרווחת המשתמשים.

פעילויות שבוע החלל – הרצאות מקוונות


האם הייתם יכולים לדמיין את החיים שלנו בלי לוויינים? אין יום שעובר מבלי שכולנו נעזרים בהם, אם זה שיחות בטלפונים הניידים,  משחקים בטלפונים החכמים, בניווט בוויז, הזום, הסקייפ, הוואטסאפ, הרשתות החברתיות וגם שידורי הטלוויזיה שאנחנו צופים מהסלון – כולם עוברים או משתמשים בלווייני תקשורת. וזה לא הכל – תחזיות מזג אוויר מדויקות וחיזוי אסונות כמו סופות ושרפות ענק עוזרים לאנשים בכל העולם ותלויות לחלוטין במידע מלווייני חישה מרחוק, וכך גם לווייני אקלים וסביבה שעוזרים לשמור על כדור הארץ ולהבין טוב יותר איך לצמצם זיהומים ממקורות שונים.

שבוע החלל העולמי, שחל השנה בחול המועד סוכות, עומד בסימן Satellites Improve Life, או בתרגום חופשי – הלוויינים בשירות האדם. בשל הסגר, תציין סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה את אירועי שבוע החלל במגוון פעילויות מקוונות בחינם לכל המשפחה –  הרצאות, ניסויים, סדנאות יצירה, תצפיות חלל וכוכבים והכל מבלי לצאת מהבית.

אילו פריצות דרך אנו עתידים לראות בעתיד הקרוב? כיצד בני האדם יכולים לחיות מחוץ לכדור הארץ? האם יש חיים בנוגה? ואיך הכבידה משפיעה על החיים העתידיים של האנושות בחלל? הם רק חלק ממגוון הרצאות ופעילויות שיתקיימו בין התאריכים 4-22.10 והכל ללא עלות!

בין האירועים שיתקיימו במסגרת שבוע החלל העולמי 2020:

» 06.10.2020

לוויינים בשירות האדם: פעילות ותצפית במצפה הכוכבים בית יציב

פעילות מקוונת לקהל הרחב במצפה הכוכבים בבית יציב הכוללת פעילויות יצירה, ניסויים, שימוש בתוכנות פתוחות לצפייה בשמי הלילה ועוד.

מתי: יום שלישי ה-6 באוקטובר, החל מ-17:30-19:30


האם יש חיים בנוגה? תצפיות והרצאה במצפה הכוכבים גבעתיים

פעילות מקוונת במצפה הכוכבים גבעתיים בליווי הסברים. בפעילויות יתקיימו תצפיות מרהיבות על כוכבי הלכת צדק ושבתאי, ותוכלו לשמוע על חילופי העונות בכדור הארץ.

בנוסף לפעילות התצפית, תתקיים הרצאה מרתקת שתעסוק בגילוי המרעיש על כוכב הלכת נוגה, ועל הסיכוי שנמצא שם חיים בקרוב. 

מתי: יום שלישי ה-6 באוקטובר, החל מ-19:00


» 08.10.2020

ציידי האסטרואידים: הרצאה ותצפית בטייבה (ערבית)

פעילויות אינטראקטיבית מקוונת לכל המשפחה במרכז החלל בטייבה . הפעילות תכלול תצפית שמיים וירטואלית על גרמי השמיים אותם ניתן לזהות בתקופה זו – הירח וכוכבי הלכת שבתאי וצדק. כמו כן יתקיימו הרצאות בנושא אסטרואידים והכוכב החשוב ביותר עבורנו – השמש שלנו. 

מתי: יום חמישי ה-8 באוקטובר, החל מ-20:00

לוויינים בשירות האדם: הרצאה ותצפית במרכז החלל ירכא (בעברית ובערבית)

תצפיות מקוונת בשימוש באפליקציות בליווי הרצאות לקהל הרחב של מרכז החלל בירכא. ההרצאות יתמקדו בתחום לוויינים בשירות האדם, סקירה של חזית המחקר והפיתוח בתחום החלל, בהם יסבירו על אופן הפעולה של טכנולוגיות חלל מתקדמות וביצוע של מחקר מדעי בתנאי חלל, וכן יעסקו בחזרה של האנושות לירח, בתכניות השונות לנחיתה על הירח ועל מאדים בעשורים הקרובים.

 מתי: יום חמישי ה-8 באוקטובר, החל מ-00:18

» 10.10.2020

שבוע החלל העולמי במצפה הכוכבים אלקאסמי (בשפה הערבית)

פעילות מקוונת המועברת בשידור חי ממצפה הכוכבים במכללת אלקאסמי הכוללת תצפית מודרכת באמצעות תוכנת סטלריום, ולאחריה ההרצאה “להכיר מקרוב את כוכבי הלכת הענקיים: צדק ושבתאי”.

כמו כן תתקיים סדנת יצירה לילדים בגילאי יסודי בתחום לוויינים בשירות האדם. הפעילות תועבר בשפה הערבית. 

 מתי: מוצאי שבת ה-10 באוקטובר, החל מ-19:00


» 11.10.2020

אתגר המושבות במאדים: תצפית והרצאה במצפה הכוכבים כינרת

מצפה הכוכבים כינרת יקיים תצפית כוכבים והרצאה. תצפית השמיים תתרכז בכוכבי הלכת צדק ושבתאי, וכן בכוכב הלכת מאדים הנמצא בקרבה גדולה לכדור הארץ בזמן הנוכחי – ובו תעסוק גם ההרצאה שתתמקד בשאלת האתגר הגדול שמציגה פלנטה זו לסוכנויות חלל רבות שכבר מתכננות לשגר אליה בני אדם, לאחר שיקימו על פניה, או בתוכה מושבות.

 מתי: יום ראשון ה-11 באוקטובר, החל מהשעה 17:30-19:00

» 19.10.2020

אקדמיה ברשת: להתנגד לכוח הכבידה

תוכלו להצטרף להרצאה מקוונת ומרתקת על אחד הכוחות המשמעותיים להבנת סביבת החלל- כבידה.  במהלך ההרצאה נבין יחד מהי כבידה, איך מתמודדים עם היעדרה במשימות חלל כיום, איך הגוף מגיב לסביבת החלל, אילו בעיות נגרמות בסביבה זו וכיצד אפשר להתמודד איתן?

 מתי: יום שני ה-19 באוקטובר, החל מ-11:00

» 22.10.2020

אקדמיה ברשת : חקלאות בחלל

מתירס על טיל, לכותנה על הירח וחיטה בתחנת החלל הם רק חלק ממחקרים שבודקים כיצד בני האדם יכולים לחיות מחוץ לכדור הארץ: אסטרובוטניקה. בהרצאה מרתקת זו שתועבר בשידור חי תוכלו לשמוע על חקלאות בחלל ואיך היא מאפשרת לנו לענות על צרכים קיומיים, תזונתיים, שיקולים אקולוגיים ועוד לשם קיום נוכחות אנושית ממושכת מעבר לכדור הארץ. אם עוד לא חשבתם פעם האם, איך ולמה מגדלים צמחים בחלל? זה הרגע שלכם לגלות.

 נא הכינו לקראת הצפייה במשדר: מיכל קטן / כוס , נייר סופג (עובד עם כל סוגי מפיות הנייר) , טוש צביעה (לא עובד עם מרקרים ללוח או מרקרים זוהרים, רק עם טושים על בסיס מים) , סלוטייפ (אפשר גם בלי), מעט מים

מתי: יום שני ה-22 באוקטובר, החל מ-09:00


מהו שבוע החלל העולמי?

שבוע החלל העולמי – הנו אירוע בינ”ל אשר נקבע על פי החלטת או”ם (במסגרת הוועדה לפעילות אזרחית בתחום החלל הפועלת בו). ההחלטה קובעת את תאריכי השבוע ל 4 באוקטובר, יום שיגור הלוויין הראשון ספוטניק ששיגרה רוסיה ב -1957, ועד 10 באוקטובר – יום החתימה על אמנת החלל באו”ם, אמנה המסדירה את פעילות המדינות השונות בחלל למטרות שלום.

ברחבי העולם מצוינים האירועים במסגרת פעילות חינוכית מגוונת, וכן במסגרת אירועי תרבות כמו הופעות, מסיבות, הרצאות בברים, תחרויות ואתגרים, ושימוש במדיה הדיגיטלית להפצת המסרים והתכנים. בארץ נערך שבוע החלל העולמי בהובלת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה וכלל בעבר אירועים לקהל הרחב במצפי כוכבים, הרצאות בברים, מתחמי פעילות עם תוכן חוויתי וכו’. השנה בשל הסגר ומגבלות הקורונה נקיים את כל הפעילויות במתכונת מקוונת.

לרשימת האירועים המלאה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן