סיקור מקיף

נשבר שיא הגודל: אסטרונומים גילו שלושה כוכבי ענק בקוטר של 1.5 מיליארד ק”מ

בקוטר זה, לו היו נמצאים במקום השמש, הם היו בולעים עד כל כוכבי הלכת עד צדק ומסתיימים רק באמצע הדרך בין צדק לשבתאי.

אבי בליזובסקי

כוכבי ענק מנקדים את אחד מהצבירים הכדוריים הצפפופים ביותר בשביל החלב בתמונה שצולמה ב-1999. האסטרטנומים גילו שלושה כוכבי ענק.

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/supergiants120105.html

שלושה כוכבים סופר ענקים אדומים, קרים ובהירים הנמצאים בסוף החיים שלהם, הם כנראה הכוכבים הגדולים ביותר שנצפו אי פעם, מסרו אסטרונומים ביום שני.
כל השלושה הם בקוטר של למעלה ממיליארד וחצי קילומטרים או פי 1,500 מקוטרה של השמש. אם הם היו נמצאים במיקומה של השמש, הם היו בולעים את כדור הארץ ומאדים, שלא לדבר על נגה וכוכב חמה, והשכבות החיצוניות שלהן היו מגיעות לנקודה כלשהי בין מסלולי צדק ושבתאי.
השלושה הללו מגמדים אפילו את ביטלג'וז, כוכב ענק ידוע והכוכב הבהיר ביותר בקבוצת אוריון. כך מסר צוות של מדענים שהציגו את המחקר שלהם בפגישה השנתית של האגודה האסטרונומית האמריקנית בסאן דייגו.
הכוכבים הללו גם גדולים במקצת מהאלוף הקודם הידוע ככוכב הנופך (סוג של אבן יקרה, ובאנגלית Garnet) של הרשל. קביעת הגדול היתה יותר עבודת מחשב מאשר תצפית בטלסקופ, אמר אחד החוקרים, פיליפ מאסי.
צוות בינלאומי של אסטרונומים, שכלל את מאסי, צפה בשדה של 74 כוכבים סופר ענקים כדי לנסות ללמוד יותר אודותיהם. המדענים ידעו את מרחק הכוכבים הללו מכדור הארץ וידעו גם את הבהירות שלהם אך הם לא ידעו כמה קרים הם. בכל הקשור לטמפרטורות של כוכבים, קר זה דבר יחסי. חומם של הכוכבים הללו מגיע ל-3,100 מעלות צלזיוס. חומה של השמש מגיע ל-5,500 מעלות וחומו של הכוכב החם ביותר הידוע הוא 50 אלף מעלות צלזיוס. ידיעת הטמפרטורה היא חשובה, אמר מאסי, משום שחוק בסיסי בפיסיקה של כוכבים גורס כי בהירותו של כוכב פרופורציונלית לטמפרטורה שלו ולגודלו. באמצעות ידיעת שני מספרים מתוך השלושה, המדענים יכולים למצוא את השלישי באמצעות חישוב. הצוות השתמש במודל ממוחשב חדש הכולל נתונים משופרים אודות המולקולות בשכבות החיצוניות של הכוכבים הגדולים הללו ומצאו כי למעשה השלשה הזו חמה ב-10 אחוז יותר מאשר החוקרים ציפו. הם גם יכלו לחשב את גודלם. ” אני סבור שההיבט המעניין של כל זה הוא שהתגלית מראה לנו לאיזה גודל קיצוני כוכבים נורמליים יכולים להגיע, כמה גדול יכול כוכב מגודל כלשהו להיות.” אמר מאסי. כל הכוכבים שנחקרו הם כוכבים רגילים, אף אחד מהם לא היה בצמד בינארי, שהפרמטרים שלהם עשויים היו להיות שונים.
האם זה גם גורלה של השמש? התשובה היא לא. השמש חסרה את המסה כדי להפוך לכוכב אדום סופר ענק, אמר מאסי.
שלושת הכוכבים הסופר ענקים הם: KW Sagitarii המרחוק 9,800 שנות אור מכדור הארץ, V354 Cephei המרוחק 9,000 שנות אור מכאן ו- KY Cygni המרוחק 5,200 שנות אור. (שנת אור, או המרחק שהאור עובר בשנה, שווה קצת פחות מ-10 טריליון ק”מ).
ידען אסטרופיסיקה 2 – כוכבים וגלקסיות
לגרסת הידיעה בבוסטון גלוב

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~54414580~~~97&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן