נפטר הסופר סטניסלב לם

סופר המדע הבדיוני הפולני, מחבר "סולאריס", הלך לעולמו בגיל 84 * לם, שנולד למשפחה יהודית בפולין, נחשב לאחד מגדולי כותבי המדע הבדיוני, למרות שטען שמדובר בספרות נחותה וחסרת ערך

ריכוז מקורות

הסופר סטניסלב לם, שנודע בעולם בעיקר בזכות ספרו "סולאריס", שעובד גם לסרט, מת בבית חולים בקראקוב, בן 84. דובר מטעמו מסר כי מת מבעיות לב הקשורות לזיקנה. לם נחשב לאחד מגדולי סופרי המדע הבדיוני, למרות שהוא עצמו הסתייג מהז'אנר או לפחות ממרבית תוצריו. לם היה אחד מסופרי המדע הבדיוני הנערצים והאהובים בעולם. ספריו תורגמו ליותר מ-40 שפות ומכרו כ-27 מיליון עותקים ברחבי העולם.
בשנת 1961 פרסם את "סולאריס", ספר על כוכב לכת שחג סביב צמד שמשות, אדומה וכחולה. תופעות שהתגלו על פני הכוכב מערערות לחלוטין את הידע האנושי שנרכש עד כה במדעי הפיסיקה, הביולוגיה והפסיכולוגיה. הספר הוסרט פעמיים בהפרש של שלושים שנה ברוסיה ובארה"ב: בשנת 1972 בידי אנדריי טרקובסקי וב-2002 בידי סטיבן סודרברג, בכיכובו של ג'ורג' קלוני.

ספרו המוקדם יותר, "בית החולים של שינוי הצורה"", נאסר לפרסום במשך שמונה שנים על ידי השלטון הקומוניסטי, וראה אור רק בשנת 1956. שמונה מספריו תורגמו לעברית, שהחשובים בהם הם "עדן", "יומני כוכבים", "הקיבריאדה" מעשייה גרוטסקית על יחסי הגומלין בין רובוטים לבני אדם, וכמובן "סולאריס".

אף על פי שהוא מקוטלג כסופר מדע בדיוני, לם שנא את ההגדרה וביטא את עוינותו לז'אנר במאמרים חריפים ובראיונות. הוא הפגין תיעוב קיצוני כלפי ה"סיינס פיקשן" המערבי וכלפי רוב רובם של יוצרי המד"ב בעולם, כולל הרוסים. לדעתו, מדובר בספרות נחותה, ממוסחרת וחסרת ערך. הזלזול התהומי שלו גרם שהתאחדות סופרי המדע הבדיוני האמריקאית הוקיעה אותו רשמית. לם הותיר אחריו אשה ובן.


נפטרה סופרת המד''ב אוקטביה באטלר

רעות אלמוג (ISF)

אוקטביה באטלר, אחת מסופרות המד"ב המפורסמות ביותר, וללא ספק סופרת המד"ב השחורה המפורסמת ביותר, נפטרה ביום שישי האחרון, בגיל 58, בנסיבות טרגיות.
סופרת המד"ב, שזכתה בפרסי הוגו ונבולה, עסקה בספריה במדע בדיוני שונה, העוסק בתמות של עבדות, גזענות, עוני, פוליטיקה ודת וסיפקה סקירה מעמיקה ונוגעת ללב של טבע האדם. הרומן הראשון שלה, Kindred, עוסק באישה שחורה החוזרת בזמן לדרום ארה"ב כדי להציל גבר לבן.
באטלר פרסמה מעל 12 ספרים, ובנוסף כתבה סיפורים קצרים ומאמרים רבים.
בעברית תורגם ספרה של באטלר 'זרע פרא', בהוצאת עם עובד.
פרק מספרה של באטלר, זרע פרא, באתר ISF
ידען המדע הבדיוני – סופרים
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~434896062~~~76&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן