סיקור מקיף

ניסוי בתחנת החלל הראה אפשרות להלחמה בחלל

אריאל אייזנהנדלר, האגודה הישראלית לאסטרונומיה

פעולת השרף, מתוך "סדרת תרגול בהנדסת חשמל"

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/iss260804.html

אין דבר שגרתי בעבודה בחלל כפי שגילה לאחרונה האסטרונאוט מייק פינק (Mike Fincke) כאשר עסק בעבודת הלחמה על-גבי תחנת החלל הבינלאומית (ISS).

ריצ'ארד גרוגל (Richard Grugel), מדען חומרים במרכז טיסות החלל מארשאל, צפה בצג הוידאו שלו ולא האמין. הצג הראה שדר מתחנת החלל הבינלאומית.


האסטרונאוט מייק פינק נוגע עם קצהו של מלחם בחוט מתכת עטוף בדיל. נאס"א.

צפו בסרטון באורך מלא:( Windows Media Format ( 2MB )

הבדיל המחומם הפך לבועה מותכת בעלת טיפות שרף שנצמדו לצד החיצוני. בדיל מותך: זה לא מפתיע במיוחד. התנהגות השרף היא מה שמפתיעה. ככל שהטמפרטורה עלתה, הטפטוף החל להסתובב במעגלים, צובר מהירות, כמו קרוסלה מוקטנת.

"איזו הפתעה," אמר גרוגל, " מעולם לא ראיתי משהו כזה."

גרוגל הוא החוקר הבכיר של "מחקר ההלחמה בחלל" (In-Space Soldering Investigation – ISSI), דבר שהאסטרונאוט פינק עסק בו בזמן התגלית. מטרת ה-ISSI היא לגלות כיצד בדיל, או כל מתכת הלחמה אחרת, מתנהגים בסביבה חסרת משקל. זהו מידע חשוב מאוד לאסטרונאוטים. אם משהו יתקלקל במהלך מסע ארוך למאדים, הם כנראה יצטרכו בדיל או כל מתכת הלחמה אחרת כדי לתקן את התקלה.

הערת המחבר: ה-ISSI איננו הניסוי הראשון לבדיקת הלחמה בתנאי חוסר כבידה. למידע נוסף- Gravitational Effects on Solder Joints.

מתכת ההלחמה בה השתמש פינק למשימת ה-ISSI היא תערובת של עופרת, בדיל ושרף. מטרת העופרת והבדיל היא ליצור קשר חשמלי מוליך. אז למה השרף?

גרוגל מסביר: "כאשר מתכות נחשפות לאוויר, הן נעטפות בתחמוצת." ברזל, לדוגמא, מחליד: ברזל חמצני. "מטרה אחת של השרף היא לנקות את התחמוצת לפני שהעופרת והבדיל מתגבשים, וכך לסלול את הדרך לקשר חזק וטוב בין השניים".

לשרף מטרה נוספת. על כדוה"א ובחלל למתח המשטח נטייה לאחוז את הבדיל בצורת טיפות מוזרות. השרף שובר את מתח המשטח, פעולה הנקראת "הרטבה", ומאפשר לבדיל המותך לזרום.

אבל כפי שניתן לראות בסרטון הוידאו, שרף חסר-משקל לא מתנהג כפי שמצפים ממנו כל הזמן. האם זו בעיה?
כדי לגלות אם כן או לא, גרוגל מתכנן לחתוך את טיפות הבדיל שיצר פינק ולבדוק מה יש בתוכן. תהיה לו אפשרות לבחון האם הבדיל יצר קשר טוב ונקי עם חוט המתכת. הוא יחפש גם אחר טיפות זעירות של שרף מאויד בתוך הטיפות; בועות כאלו, אשר מופיעות גם בחיבורי הלחמות על כדוה"א, מפחיתות את המוליכות החשמלית והתרמית של הקשר.

הדגימות יוחזרו לכדוה"א ע"י אסטרונאוט בקפסולת סויוז או ,אולי, לאחר שתכנית שיגור מעבורות החלל תופעל מחדש. עדיין אין תאריך.
בינתיים גרוגל ועמיתיו מנהלים סיעור-מוחין בכדי להבין מה גורם לשרף להסתובב. "כמעט ומצאנו מדוע," אומר גרוגל, אך אינו מוכן להכריז עדיין על פתרון. בכל-אופן יש לו עצה לאסטרונאוטים עם כשרון להלחמה: לבשו את משקפי המגן שלכם והיזהרו משרף מעופף.

לידיעה באתר נאס"א
ידען תחנת החלל הבינלאומית

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~933687687~~~88&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן