סיקור מקיף

בעיות בנחיתת החללית צ'נאדראיאן 2 על הירח – שידור חי

לאחר אינספור ועיכובים, הודו תנסה להנחית בשלום הלילה (6 בספטמבר 23:30 שעון ישראל) את נחתת בקרבת הקוטב הדרומי ולהוציא ממנה רכב שטח. לאחר כשלון הנחיתה של החללית הישראלית בראשית 2, תהיה הודו המדינה הרביעית שתנחת על הירח.

23:30 הקשר עם החללית נותק. הטלמטריה פסקה, נראה שהחללית התרסקה.

https://www.youtube.com/watch?v=CcJwjuo8pBo&feature=youtu.be

הדמייה של הנחתת ויקראם משחררת את רכב השטח במשימת צ'נאדראיאן 2. איור: סוכנות החלל ההודית
הדמייה של הנחתת ויקראם משחררת את רכב השטח במשימת צ'נאדראיאן 2. איור: סוכנות החלל ההודית

הלילה: נחיתת החללית ההודית צ'אנדריאן 2 ורכב שטח שייצא ממנה

עדכון:23:10 מנועי החללית הופעלו בהצלחה להאט את מהירותה

לאחר אינספור ועיכובים, הודו תנסה להנחית בשלום הלילה (בין 6 ל-7 בספטמבר) את הנחתת צ'נאדראיאן 2 (Chandrayaan-2). לאחר כשלון הנחיתה של החללית הישראלית בראשית 2, תהיה הודו המדינה הרביעית שתנחת על הירח.
Chandrayaan-2 שוגרה לפני שישה שבועות – באיחור של יותר משנה מלוח הזמנים המקורי וכולל חללית שתקיף את הירח ונחתת, ויקראם, שבתוכה רכב בעל שישה גלגלים. מטרותיה העיקריות של המשימה הן לחקור את האיזור הלא נחקר עד כה של הקוטב הדרומי, ולאתר מים על הירח.
הנחיתה צפויה להתבצע באופן אוטונומי לחלוטין. בשנת 2008, רוסקה המקפת צ'נאדראיאן 1 על הירח לאחר סיום פעילותה, אך הפעם הכוונה מראש היא לבצע נחיתה רכה.
כאשר תימצא ויקראם בגובה 35 ק"מ מעל פני הירח, יופעלו מנועיו כדי להאט את מהירות ירידתה של החללית מ-6 ק"מ לשניה לכמעט אפס. בסוכנות החלל ההודית ISRO מקווים שהנחתת לא תתקל בסלעים קטנים שיפריעו לנחיתה. איזור הנחיתה לפחות נקי מסלעים גדולים.
ראש סוכנות החלל ההודי, קיילסוואדיבו סיון, אמר במסיבת עיתונאים בחודש שעבר כי הנחיתה האוטומטית תהיה "הרגעים המפחידים ביותר" עבור הארגון.
אם הנחיתה תצליח, תהיה הנחתת ויקראן החללית הראשונה שנוחתת בקרבת הקוטב הדרומי של הירח. שעות אחדות לאחר מכן היא צפויה לשחרר את רכב השטח פראגיאן, שיוכל לנסוע עד למרחק של 500 מטר מהנחתת.

הסיבה החשובה ביותר לבחירת האתר היא הסבירות הגבוהה למצוא שם מים, אומר מילסוואמי אנאדוראי, לשעבר מנהל מרכז הלוויין ISRO (כיום מרכז הלוויין UR Rao) בבנגלור, שהוביל את פרויקט Chandrayaan-2 עד שפרש. ביולי 2018.
מאז שגילה Chandrayaan-1 חתימות של מים קפואים על הירח, מדענים מנסים לזהות עוד מרבצי קרח ולחשב כמה מים נמצאים שם. מאז התגלו מים על ידי חלליות נוספות, וכעת מגיעים נחתת ורובר כדי לבחון את המצב בשטח.

תגובה אחת

  1. דינג דגה דונג דיגי דינג גאנג גונג דין גאנג דין גאנג דינג גאנג גונג אההההההההההההה! איצ'יקדאנה באיצ'יקדאנה דנה ובארדאנה איצ'יקדאנה…

    איפה ששון?
    הוא בבגאז'!
    מה אתה מטומטם? תוציא אותו משם הוא ייח'נק!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן